Trwa ładowanie...

Gdy się pojawi, biegiem do gastrologa. Najczęstszy objaw raka jelit lub niewydolności trzustki

Avatar placeholder
Milena Górecka 19.02.2024 10:38
Przewlekła biegunka? Może być powiązana z rakiem okrężnicy
Przewlekła biegunka? Może być powiązana z rakiem okrężnicy (Getty Images)

O czym świadczy biegunka? Niekoniecznie o infekcji lub zatruciu. Aż w 90 proc. przypadków przyczyną przewlekłej biegunki są: rak okrężnicy, nieswoiste zapalenia jelit lub zespół jelita drażliwego. Nie wolno więc zwlekać z wizytą u gastrologa.

spis treści

1. Choroby, które mogą objawiać się biegunką

1.1. Zapalenie uchyłków

Uchyłki jelitowe to małe, wypukłe woreczki, które mogą powstawać w ścianach jelit. Chociaż woreczki te zazwyczaj nie powodują żadnych objawów, czasami mogą ulec zapaleniu.

Gdy dochodzi do zapalenia uchyłków, mogą pojawić się różne objawy, w tym biegunka przewlekła. Zapalenie może powodować zarówno dysfunkcję motoryczną jelit, jak i zmiany w mikrobiocie jelitowej spowodowane stanem zapalnym.

Zobacz film: "Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru"

Co więcej, proces zapalny może przyczyniać się do zwiększonej przepuszczalności ściany jelita, prowadząc do zaburzeń absorpcji i zmian w konsystencji stolca. W przebiegu zapalenia uchyłków ból zlokalizowany jest w lewym dolnym kwadrancie brzucha.

Diagnostyka różnicowa w przypadkach przewlekłej biegunki powinna uwzględniać możliwość zapalenia uchyłków, szczególnie u osób starszych, u których ten problem częściej występuje. Wymaga to kompleksowego podejścia diagnostycznego, w tym badań obrazowych i endoskopowych.

1.2. Niedokrwienne zapalenie okrężnicy

Niedokrwienne zapalenie okrężnicy jako stan charakteryzujący się zmniejszonym przepływem krwi do okrężnicy, może być istotnym czynnikiem etiologicznym biegunki przewlekłej. Biegunka w niedokrwiennym zapaleniu okrężnicy wynika z uszkodzenia nabłonka okrężnicy i zaburzenia wchłaniania płynów oraz elektrolitów.

Niedokrwienne zapalenie okrężnicy występuje najczęściej u osób starszych i może być związane z innymi schorzeniami naczyniowymi, takimi jak choroba wieńcowa czy miażdżyca. Diagnostyka tego stanu wymaga zastosowania badań obrazowych oraz endoskopii, a leczenie zależy od stopnia uszkodzenia tkanki oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

2. Przewlekła biegunka

Jeśli biegunka jest przewlekła, można domniemywać, że odpowiadają za nią inne choroby. Najczęściej, bo aż w 90 proc. przypadków, mogą to być groźne schorzenia. Mowa o nieswoistym zapaleniu jelit, raku okrężnicy, czynnych hormonalnie nowotworach, zespole jelita drażliwego, zespole jelita krótkiego, chorobie Whipple’a, zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, nadczynności tarczycy, przetokach jelitowych lub zespole rozrostu bakteryjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze