Trwa ładowanie...

Polacy opracowali lek na koronawirusa. Niebawem w Lublinie ruszą testy kliniczne

Polski lek na koronawirusa ma powstać na bazie osocza krwi ozdrowieńców. Preparat opracowała firma z Lublina. Na początek planuje wyprodukować 3 tys. dawek leku.

1. W Lublinie powstaje lek na koronawirusa

Nad stworzeniem leku na COVID-19 pracują naukowcy z polskiej firmy Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek, która na ten cel uzyskała dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych.

Lek na koronawirusa powstanie na bazie osocza krwi ozdrowieńców
Lek na koronawirusa powstanie na bazie osocza krwi ozdrowieńców (Getty images)

Preparat będzie zawierał immunoglobuliny (IGG), czyli przeciwciała koronawirusa, które zostaną pobrane z osocza krwi ozdrowieńców.

"Jako pierwsi na świecie mamy szanse opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je jako pierwszym pacjentom w Lublinie" - powiedział Grzegorz Czelej, senator PiS podczas konferencji prasowej.

2. Osocze krwi ozdrowieńców

Niektórzy pacjenci po przebyciu COVID-19 wytwarzają we krwi przeciwciała, chroniące przed ponownym zakażeniem się. Już jakiś czas temu zauważono, że podawanie osocza krwi ozdrowieńców, skutecznie pomaga w terapii chorych na COVID-19.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz niektóre szpitale już zaczęły pobierać osocze ozdrowieńców. Jak poinformował Czelej, na potrzeby wyprodukowania leku, osocze zostanie pobrane od ok. 230 osób. Pozwoli to wyprodukować 3 tysiące dawek leku na koronawirusa.

Następny etap to badania kliniczne leku, które zostanie przeprowadzone w Klinice Chorób Zakaźnych przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) nr 1 w Lublinie. Jak powiedział szef tej placówki prof. Krzysztof Tomasiewicz, w planach jest podanie preparatu grupie kilkuset pacjentów z COVID-19.

3. Remdesivir. Przełom w leczeniu COVID-19

Ostatnio Europejska Agencja Leków oficjalnie uznała, że lekiem na koronawirusa jest remdesivir, spowalniający przebieg choroby z 15 do 11 dni (w porównaniu do placebo).

Zobacz film: "Leczenie COVID-19. Prof. Simon o skuteczności Remdesiviru (WIDEO)"

Remdesivir jest uznawany za jeden z najbardziej obiecujących leków w leczeniu zakażenia koronawirusem. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Europie dają duże nadzieje. W USA u pacjentów w stanie ciężkim, którzy zgodzili się na udział w eksperymentalnej terapii, po podaniu mijała gorączka i znikały problemy z oddychaniem.

Remdesivir był już podawany niewielkiej grupie najciężej chorych pacjentów w Polsce, w ramach tzw. procedury "użycia humanitarnego" nazywanej też "aktem miłosierdzia".

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.