Popularna operacja żołądka powoduje problemy z trawieniem
Jak pokazuje badanie, powszechny zabieg chirurgiczny pomagający stracić na wadze, powiązany jest z długotrwałymi problemami żołądkowo-jelitowymi i utratą tolerancji na pewne pokarmy.
Naukowcy przebadali dane 249 skrajnie otyłych pacjentów, którzy przeszli operację laparoskopową metodą "Roux-en-Y gastric bypass", która obkurcza żołądek do rozmiarów jajka.
Dwa lata po operacji pacjenci tracili średnio aż do 31 proc. ich wagi całkowitej. Jednak porównując ich z grupą kontrolną 295 otyłych osób, które nie przeszły żadnej operacji, osoby o zmniejszonym żołądku dużo częściej doświadczały niestrawności i przestali tolerować niektóre pokarmy.
"Już z poprzednich badań wiedzieliśmy, że metoda Roux-en-Y może pogarszać problemy z żołądkiem i jelitami po operacji" - mówi autor badań, dr. Thomas Boerlage z MC Slotervaart w Amsterdamie.
"Większość z tych badań dotyczyło jednak tylko pierwszego roku po operacji" - dodaje Boerlage.
Na początku badania w 2012 roku, pacjenci mieli średnio po 46 lat. Około 45 proc. z nich cierpiało z powodu podwyższonego ciśnienia krwi, a 29 proc. z powodu cukrzycy typu 2.
Naukowcy przebadali wszystkich pacjentów oraz grupę porównawczą otyłych osób, które nie przeszły operacji, aby dowiedzieć się, czy występują u nich któreś z 16 wybranych objawów żołądkowo-jelitowych. Okazało się, że u grupy, która przeszła operację występowało średnio 2,2 objawów, w porównaniu z 1,8 u osób z grupy kontrolnej.
Badacze ustalili w "British Journal of Surgery", że najczęściej występujące objawy to między innymi niestrawność, burczenie w brzuchu, gazy, odbijanie, oraz twarde lub luźne stolce. Ból towarzyszący uczuciu głodu był silniejszy u osób, które nie przeszły operacji. Około 71 proc. pacjentów po operacji doświadczyło nietolerancji jedzenia, w porownaniu z 17 proc. pacjentów bez operacji.
Spośród grupy osób, u której zgłoszono nietolerancję jakiejś żywności, połowa miała awersję do przynajmniej czterech rodzajów pożywienia, a 14 proc. stwierdziło, że nietolerancja to dla nich poważna niedogodność.
Jedzenie, które sprawiało najwięcej problemów pacjentom po operacji, to najczęściej smażone potrawy, gazowane napoje, ciasta, placki i słodycze. Niektórzy zgłaszali także problemy z lodami i pikantnym jedzeniem. Nie stwierdzono związku pomiędzy ilością utraconej dzięki operacji wagi, a liczbą nietolerowanych rodzajów pokarmu.
Koniecznie przeczytaj
- Wszystko o laparoskopii
- Przyczyny niestrawności
- Leczenie niestrawności
Ograniczenia badania wynikają, poza jego stosunkowo małym rozmiarem, z braku informacji na temat dolegliwości żołądkowo-jelitowych przed przejściem operacji, przez co nie ma możliwości stwierdzenia, które symptomy trawienne pojawiły się po zabiegu, a które mogły występować już przed.
Według dr Andreia Keidara z Rabin Medical Center w Tel Avivie, mimo tego, że Roux-en-Y to najpowszechniejszy rodzaj zabiegu pomniejszania żołądka w czasie, w którym wykonywano badanie, inna procedura znana jako resekcja rękawowa (sleeve gastrectomy) jest obecnie wiodąca u pacjentów decydujących się na chirurgię w celu schudnięcia.
"Najprawdopodobniej ten rodzaj operacji wiąże się z mniejszą ilością dolegliwości żołądkowo-jelitowych" - mówi Keidar.
Mówi się, że operacja żołądka może prowadzić do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi. Jest to bardzo pomocne dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Mimo tego, że operacja nie obniża poziomu glukozy do normy występującej u zdrowych ludzi, osoby takie mogą zrezygnować z części leków przeciwcukrzycowych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.