Powikłania nadciśnienia tętniczego – sercowo-naczyniowe, nerkowe, mózgowe, oczne
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą powszechną, ale niestety często bagatelizowaną. Niektórzy pacjenci przestrzegają ściśle zaleceń lekarza, notując skrupulatnie codzienne wyniki pomiarów, zmieniając styl życia i przyjmując regularnie leki. Inni z kolei, nie odczuwając istotnych zmian samopoczucia, nie kontrolują wartości ciśnienia i ignorują zalecenia lekarskie, biorąc leki, kiedy sobie o tym przypomną. Niestety nadciśnienie to choroba pustosząca organizm i znacznie zwiększająca ryzyko zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.
1. Powikłania nadciśnienia tętniczego – sercowo-naczyniowe
Nierozpoznane i nieleczone powikłania sercowo-naczyniowe nieuchronnie prowadzą do zgonu pacjenta. Nadciśnienie tętnicze powoduje przyspieszenie rozwoju miażdżycy w wielu tętnicach organizmu, np. wieńcowych, dostarczających krew do tkanek serca, nerkowych czy w kończynach dolnych. Na powierzchni blaszki miażdżycowej może dochodzić do wykrzepiania krwi, co prowadzi do zatamowania dopływu krwi do komórek. Nieuchronnie spowoduje to ich niedotlenienie i martwicę. Takie zjawisko w tętnicach wieńcowych to istota zawału serca.
Pamiętajmy także, że wzrost ciśnienia krwi powoduje, że serce musi użyć większej siły, aby wtłoczyć krew do tętnic, co prowadzi do przerostu jego tkanek, głównie lewej komory. Stąd prosta droga do rozwoju niewydolności serca i zaburzeń jego rytmu, czyli arytmii. Może wówczas dojść także do nagłego zatrzymania krążenia.
Ponadto zwiększone ciśnienie, panujące w obrębie naczyń krwionośnych predysponuje pacjenta do uszkodzeń ścian naczyń i powstania np. tętniaków aorty. Ich pęknięcie lub rozwarstwienie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
2. Powikłania nadciśnienia tętniczego - nerkowe
Kolejnym niezwykle istotnym narządem, który ulega uszkodzeniu w przebiegu nadciśnienia tętniczego jest nerka. Choroba doprowadza do obniżenia zdolności filtracji, a co za tym idzie utrudniony jest proces metabolizowania leków i wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Postępujące nadciśnienie, nieuchronnie prowadzi do niewydolności nerek.
3. Powikłania nadciśnienia tętniczego – mózgowe
Powikłania mózgowe w przebiegu nadciśnienia są oparte na tym samym mechanizmie, co powikłania sercowe. Głównie polegają na przyspieszeniu odkładania blaszki miażdżycowej, co może doprowadzić do przemijających napadów niedokrwiennych i udaru mózgu.
Dodatkowo podwyższone ciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, ich pękanie i groźne dla życia krwotoki wewnątrzczaszkowe.
4. Powikłania nadciśnienia tętniczego – oczne
Kolejnym powikłaniem nadciśnienia tętniczego są zmiany na dnie oka pod postacią retinopatii nadciśnieniowej. Dochodzi wówczas do uszkodzenia samej siatkówki, jak i jej naczyń. W przypadku wystąpienia krwotoków na dnie oka, dochodzi do upośledzenia ostrości widzenia i ubytków w polu widzenia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy mam nadciśnienie? - odpowiada lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Czym grozi nadciśnienie? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadciśnienie tętnicze i powiększony przedsionek serca - odpowiada lek. Renata Grzechocińska
Niekontrolowane i nieuregulowane nadciśnienie prowadzi także do neuropatii nadciśnieniowej, czyli uszkodzenia nerwu wzrokowego, nieuchronnie prowadzącego do utarty wzroku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.