Trwa ładowanie...

Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Kto jest najbardziej narażony?

 Katarzyna Gałązkiewicz
20.07.2021 14:27
Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Kto jest najbardziej narażony?
Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Kto jest najbardziej narażony? (Getty Images)

W powodziach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii ludzie utracili dorobek życia, ale wielka woda, to przecież nie tylko zatopione mieszkania czy samochody. Powódź toruje drogę wszechobecnym zarazkom i sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Które z nich są najpoważniejsze?

spis treści

1. Choroby zakaźne po powodzi. Leptospiroza

Powódź ułatwia szerzenie się chorób zakaźnych, które zagrażają zdrowiu publicznemu. Jak podkreśla prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala w Białymstoku, są to w głównej mierze choroby przewodu pokarmowego.

- Po powodzi najczęściej pojawiają się choroby, które wynikają z zanieczyszczenia wody oraz rozprzestrzeniania bakterii kałowych, takich jak np. E. coli. Najbardziej obawiamy się skażenia wody odchodami zwierzęcymi i ludzkimi - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska.

Jedną z popularniejszych chorób, które pojawiły się w przeszłości po powodzi we Wrocławiu w 1997 roku, była leptospiroza.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska wyjaśnia dlaczego powrót dzieci do szkół może nie być taki prosty"

- To choroba wywołana przez krętki, które mogą wnikać przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, poprzez ekspozycję na wodę (słodkowodny rezerwuar) oraz glebę zanieczyszczoną moczem zakażonych zwierząt - dodaje lekarka.

Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Kto jest najbardziej narażony?
Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych. Kto jest najbardziej narażony? (Getty Images)

Kiedy krętki przedostaną się do organizmu, rozsiewają się przez krew, a następnie przechodzą do narządów, najczęściej wątroby i nerek. Choroba może mieć przebieg łagodny - bezżółtaczkowy, grypopodobny lub ciężki - żółtaczkowy z niewydolnością wielonarządową. Może wywoływać także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

2. Cholera

Jedną z chorób, która może pojawić się po powodzi, jest także cholera. Zarazki rozmnażają się w ciepłej wodzie zanieczyszczonej kałem. Schorzenie objawia się nagłą biegunką bez bólów brzucha i bez gorączki oraz wymiotami bez nudności.

- Najbardziej narażone na choroby po powodzi są osoby, które brodzą w wodzie, ratują mienie, dlatego, że niektóre z chorób przedostają się przez nieuszkodzoną skórę. Ryzyko choroby dotyczy także osób, które napiły się skażonej wody. Po powodzi w Nowym Orleanie pojawiły się bakterie choleropodobne, one także wywołały wiele szkód - dodaje prof. Zajkowska.

3. Tężec

Do zakażenia tężcem dochodzi poprzez kontakt z ziemią.

- Laseczki tężca mogą się przedostać do organizmu przez uszkodzoną skórę, zwłaszcza na terenach, gdzie pojawia się nawóz koński. One w wodzie nie przeżywają. Ale może być tak, że rozniosą je końskie fekalia, które są właśnie źródłem tężca - wyjaśnia lekarka.

Toksyny zawarte w bakteriach wywołujących tężca uszkadzają centralny układ nerwowy. Najczęstszymi objawami tężca są: ogólne rozbicie, potliwość, mrowienie w miejscu zranienia, wzmożone napięcie mięśni, szczękościsk, prężenia ciała.

4. Wirus zapalenia wątroby typu A

WZW A, czyli wirus zapalenia wątroby typu A przenoszony jest najczęściej drogą pokarmową (fekalno-oralną).

- Jeżeli woda jest zanieczyszczona ludzkimi fekaliami, także może dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A - dodaje prof. Zajkowska.

Do zakażenia może dojść także przez spożywanie skażonej żywności, np. mięsa, warzyw lub owoców, które przed spożyciem zostały umyte w zanieczyszczonej wydzielinami wodzie.

Najczęstszymi objawami WZW A są: niestrawność, ogólne rozbicie, objawy grypopodobne, ciemny mocz, jasny stolec, a często też żółtaczkę i powiększenie wątroby.

5. Kampylobakterioza

Kampylobakterioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodzaju Campylobacter. Schorzenie charakteryzuje się ostrymi bólami brzucha, krwistą biegunką, gorączką.

- Campylobacter znajduje się w przewodzie pokarmowym bydła, więc jeżeli podczas powodzi doszło do wymycia ściółki zwierząt i zanieczyszczenia wody pitnej, może dojść do zakażenia kampylobakteriozą - precyzuje prof. Zajkowska.

Bakteriami zakazić się można głównie poprzez picie skażonej wody, jednak zdarza się, że chorobę wywołuje kąpiel w brudnej wodzie.

6. Salmonelloza

Salmonelloza - spowodowana jest zakażeniem bakterią z rodzaju Salmonella. Nosicielem bakterii są zwierzęta, głównie ptaki i żółwie.

- Wyróżniamy dwa rodzaje salmonellozy. Jedną, która jest odzwierzęca i najczęściej pojawia się w jajkach oraz drugą - salmonellę Typhi, zwaną niegdyś durem brzusznym. W przypadku tej drugiej źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella Typhi. Jeżeli woda była skażona kałem nosiciela, można się nią zarazić po powodzi - informuje prof. Zajkowska.

Objawami zakażenia są kurczowe bóle brzucha, biegunka, gorączka, wymioty. Dolegliwości niwelują antybiotyki oraz odpowiednie nawodnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze