Trwa ładowanie...

Probiotyki ginekologiczne - czy warto je stosować?

Avatar placeholder
23.03.2015 07:57
Probiotyki ginekologiczne - czy warto je stosować?
Probiotyki ginekologiczne - czy warto je stosować?

Probiotyki to specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na organizm gospodarza, jeśli podawane są w odpowiednich dawkach. Obecnie nazywa się tak produkty zawierające dobroczynne drobnoustroje. Zdrowie układu moczowo-płciowego kobiety zależy w dużej mierze od obecności i działania bakterii Lactobacillus.

spis treści

1. Działanie probiotyków ginekologicznych

Probiotyki ginekologiczne wpływają na utrzymanie równowagi ekosystemu kobiecej pochwy. Korzystny wpływ polega tu na produkcji kwasu mlekowego. Warunkują one kwasowo-zasadowy odczyn na poziomie 3,8 pH, co stanowi nieprzyjazne środowisko dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto konkurują z już obecnymi w drogach rodnych niekorzystnymi bakteriami o składniki odżywcze, przez co również blokują ich dalszy rozwój. Dzięki nim możliwy jest wzrost ogólnej odporności środowiska, w którym się znajdują.

Probiotyki - doustnie czy dopochwowo?
Probiotyki - doustnie czy dopochwowo?

Probiotyki to bardzo ważny element terapii antybiotykowej, leczenia i profilaktyki biegunek, ale także

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania probiotyków ginekologicznych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Organizm kobiety naturalnie dba o to, by bakterie te były stale obecne w pochwie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczna jest wzmożona ochrona tej części ciała. Należy do nich kuracja antybiotykowa. Dochodzi wówczas do wytrzebienia naturalnej flory bakteryjnej. Dla zachowania dobrego zdrowia niezbędne jest jej zrekonstruowanie. Ważne jest, by nie przyjmować takiego preparatu równocześnie z antybiotykiem, ponieważ ten drugi zniszczy wszystkie dobroczynne bakterie, a przyjmowanie probiotyku okaże się nieefektywne. Najlepiej przyjmować oba środki z przynajmniej dwugodzinnym odstępem. Kolejnym wskazaniem jest przyjmowanie preparatów przeciwgrzybicznych, przeciw rzęsistkowicy oraz po zakończeniu kuracji antybiotykowej.

Rutynowo należy stosować je również w czasie i bezpośrednio po menstruacji. Zmiany hormonalne oraz poporodowe rany stwarzają warunki korzystne dla rozwoju infekcji. Z tego względu zaleca się przyjmowanie preparatów z bakteriami Lactobacillus w okresie ciąży, połogu czy karmienia piersią. Co ciekawe, do infekcji miejsc intymnych nie w każdym przypadku dochodzi w wyniku współżycia, ale także poprzez korzystanie z tych samych ręczników, co osoba zakażona. Powodem może być również mycie okolic intymnych środkami higienicznymi, które nie są do tego przeznaczone (zwykłe mydło czy żel) oraz nieprawidłowy sposób samego mycia.

3. O probiotykach ginekologicznych

Na rynku istnieje wiele probiotyków ginekologicznych, które różni między innymi forma aplikacji czy podania. Znajdziemy wśród nich globulki dopochwowe, tabletki doustne, a także podpaski i tampony higieniczne. Każdy z nich cechuje swoisty sposób działania. Wszystkie zawierają korzystne dla naturalnej flory fizjologicznej bakterie. Kobiety powinny przy tym zwiększyć swoją świadomość na temat własnego zdrowia oraz różnych czynników, jakie na nie wpływają. Systematyczna profilaktyka pozwoli ustrzec się przed problemami, które zbyt późno rozpoznane, mogą nastręczyć nieprzyjemnych doznań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze