Profesor wyjaśnia, jak atakuje COVID-19. Ta płeć gorzej radzi sobie z infekcją
COVID-19 i long-COVID to nadal problemy, które nurtują naukowców. Z każdym nowym wariantem i przeprowadzonymi badaniami dowiadujemy się o nich coraz więcej. Prof. Szuster-Ciesielska wyjaśnia, dlaczego inaczej radzą sobie z nimi kobiety, a inaczej mężczyźni.
1. Różnice w zakażeniu COVID-19 między płciami
Sezon infekcyjny trwa. Grypa, RSV, ale i COVID-19 nadal sieją spustoszenie wśród Polaków.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska postanowiła zwrócić uwagę na fakt, że zarówno zakażenie SARS-CoV-2, jaki long-COVID dotykają w inny sposób kobiety i mężczyzn. Specjalistka zwraca uwagę na to, że najnowsze doniesienia naukowe wykazały różnice zarówno kliniczne, jak i immunologiczne w trakcie ostrego zakażenia COVID-19.
"O ile podatność i śmiertelność z powodu ostrej infekcji COVID-19 jest wyższa u mężczyzn, to objawy długoterminowe (post-COVID, long-COVID) dotykają nieproporcjonalnie więcej kobiet. Dlaczego? Coraz większy nacisk kładzie się na rolę hormonów płciowych mężczyzn i kobiet, tym bardziej, że nie zaobserwowano podobnych różnic między dziewczynkami i chłopcami" - wyjaśnia wirusolog.
Ekspertka wskazuje na istotne funkcje hormonów płciowych w walce organizmu z zakażeniem SARS-CoV-2.
Profesor zwraca uwagę na kluczowe hormony, takie jak:
- estrogeny - mogą chronić przed pojawieniem się i nasileniem objawów związanych z niewydolnością oddechową;
- progesteron - o którym wiadomo, że wykazuje działanie przeciwwirusowe, ale wobec wirusa grypy oraz HIV;
- androgeny - mogą sprzyjać cięższej infekcji u panów, m.in. ze względu na obniżenie poziomu testosteronu.
"Z biologicznego punktu widzenia naukowcy podkreślają nakładanie się objawów post-COVID z objawami okołomenopauzalnymi i menopauzy, wskazując na różnice w hormonach płciowych. Co więcej, wyższa częstość występowania long-COVID u kobiet w wieku poniżej 50 lat jest ważną wskazówką, ponieważ średni wiek naturalnej menopauzy (np. w Wielkiej Brytanii) wynosi 51 lat" - zaznacza prof. Szuster-Ciesielska.
2. Long-COVID powoduje szereg objawów
Na long-COVID może cierpieć nawet co piąty zakażony COVID-19. Do jego głównych objawów zalicza się zmęczenie, zaburzenia pamięci, kołatanie serca, bóle mięśni, mgłę mózgową, zaburzenia snu.
Na wystąpienie tych zdrowotnych problemów po zakażeniu COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby powyżej 65. roku życia, pacjenci z wielochorobowością, a także osoby niezaszczepione przeciwko SARS-CoV-2.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.