Trwa ładowanie...

Profilaktyka astmy

Astma jest przewlekłą chorobą, dotykającą drogi oddechowe. Przejawia się zwężeniem oskrzeli spowodowanym ich skurczem, stanem zapalnym lub nadwrażliwością na alergeny. Leczenie astmy wymaga przyjmowania leków, które pomagają w rozkurczaniu oskrzeli. Co roku coraz więcej osób choruje na astmę, w tym wiele dzieci. Z tego względu niezwykle ważna jest profilaktyka astmy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Astma a alergia

Astma może mieć różne przyczyny. Astma atopowa ma podłoże alergiczne. Najczęściej to alergia wziewna prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli i ich nadreaktywności. Alergia wziewna to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego. Alergia na roztocza kurzu domowego ma największy wpływ na możliwość zaostrzenia astmy. Roztocza i kurz gromadzą się w dużej ilości w dywanach, zasłonach, roletach, pomieszczeniach słabo wietrzonych i z dużą ilością mebli. W przebiegu astmy może dochodzić do jej zaostrzenia w związku z alergią pokarmową. Uważa się także, że alergia pokarmowa może być istotnym czynnikiem wywołującym astmę.

Inne czynniki powodujące atak astmy to: leki, zimne powietrze, wdychane substancje drażniące (np. dym tytoniowy), wysiłek fizyczny oraz silne emocje.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg...

zobacz galerię

2. Zapobieganie atakom astmy

Wśród czynników sprzyjających astmie są alergeny. Często to właśnie kontakt z substancją alergizującą powoduje u astmatyka gwałtowną reakcję. Unikanie alergenów może więc pomóc zapobiegać atakom. Z tego względu warto przeprowadzić testy alergiczne, które pozwolą ustalić na co nasz organizm źle reaguje. Do typowych alergenów należą zanieczyszczenie powietrza, pyłki, pleśń i kurz. Aby zmniejszyć ryzyko ataku astmy, staraj się w miarę możliwości wyeliminować je ze swojego otoczenia.

Astmatycy kategorycznie nie powinni palić. Jest to dobra rada dla każdego, jednak w przypadku osób cierpiących na astmę palenie jest szczególnie niebezpieczne.

2.1. Jak zapobiegać astmie u dzieci?

Profilaktykę astmy należy zacząć już w czasie ciąży. Z badań wynika, że jedzenie orzeszków ziemnych w ciąży sprzyja astmie u dzieci, dlatego też najlepiej z nich zrezygnować. Należy także zmienić nieco wystrój mieszkania i pozbyć się alergenów. Dywany i sofy z włókien syntetycznych to niektóre z nich. Przed narodzeniem dziecka należy się także pozbyć zalegających kurzów oraz wytępić karaluchy, jeśli stanowią problem w naszym mieszkaniu lub domu. Po urodzeniu dziecka powinno się unikać jego kontaktów z substancjami sypkimi. Zamiast pudru do przewijania używaj oliwki lub balsamu. Niezwykle ważne jest również karmienie piersią. Okazuje się, że dzieci niekarmione mlekiem matki częściej cierpią na alergie.

Zapobieganie astmie wiąże się z unikaniem czynników, które mogą sprzyjać jej rozwojowi. Ochrona dziecka przed kontaktem z alergenami zmniejsza ryzyko zachorowań na astmę, jednak nie zapobiega jej w całości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.