Profilaktyka astmy
Profilaktyka astmy, choroby, która co roku dotyka coraz więcej osób, jest niezwykle ważna. Astma jest przewlekłą chorobą, dotykającą drogi oddechowe. Przejawia się zwężeniem oskrzeli spowodowanym ich skurczem, stanem zapalnym lub nadwrażliwością na alergeny. Leczenie astmy wymaga przyjmowania leków, które pomagają w rozkurczaniu oskrzeli.
1. Astma a alergia
Astma może mieć różne przyczyny. Astma atopowa ma podłoże alergiczne. Najczęściej to alergia wziewna prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli i ich nadreaktywności. Alergia wziewna to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego.
Alergia na roztocza kurzu domowego ma największy wpływ na możliwość zaostrzenia astmy. Roztocza i kurz gromadzą się w dużej ilości w dywanach, zasłonach, roletach, pomieszczeniach słabo wietrzonych i z dużą ilością mebli. W przebiegu astmy może dochodzić do jej zaostrzenia w związku z alergią pokarmową. Uważa się także, że alergia pokarmowa może być istotnym czynnikiem wywołującym astmę.
Inne czynniki powodujące atak astmy to: leki, zimne powietrze, wdychane substancje drażniące (np. dym tytoniowy), wysiłek fizyczny oraz silne emocje.
2. Zapobieganie atakom astmy
Wśród czynników sprzyjających astmie są alergeny. Często to właśnie kontakt z substancją alergizującą powoduje u astmatyka gwałtowną reakcję. Unikanie alergenów może więc pomóc zapobiegać atakom. Z tego względu warto przeprowadzić testy alergiczne, które pozwolą ustalić na co nasz organizm źle reaguje. Do typowych alergenów należą zanieczyszczenie powietrza, pyłki, pleśń i kurz. Aby zmniejszyć ryzyko ataku astmy, staraj się w miarę możliwości wyeliminować je ze swojego otoczenia.
Astmatycy kategorycznie nie powinni palić. Jest to dobra rada dla każdego, jednak w przypadku osób cierpiących na astmę palenie jest szczególnie niebezpieczne.
2.1. Jak zapobiegać astmie u dzieci?
Profilaktykę astmy należy zacząć już w czasie ciąży. Z badań wynika, że jedzenie orzeszków ziemnych w ciąży sprzyja astmie u dzieci, dlatego też najlepiej z nich zrezygnować. Należy także zmienić nieco wystrój mieszkania i pozbyć się alergenów. Dywany i sofy z włókien syntetycznych to niektóre z nich. Przed narodzeniem dziecka należy się także pozbyć zalegających kurzów oraz wytępić karaluchy, jeśli stanowią problem w naszym mieszkaniu lub domu.
Po urodzeniu dziecka powinno się unikać jego kontaktów z substancjami sypkimi. Zamiast pudru do przewijania używaj oliwki lub balsamu. Niezwykle ważne jest również karmienie piersią. Okazuje się, że dzieci niekarmione mlekiem matki częściej cierpią na alergie.
Zapobieganie astmie wiąże się z unikaniem czynników, które mogą sprzyjać jej rozwojowi. Ochrona dziecka przed kontaktem z alergenami zmniejsza ryzyko zachorowań na astmę, jednak nie zapobiega jej w całości.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.