Trwa ładowanie...

Protest lekarzy przeciw szczepionkom przynoszonym przez pacjentów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, pacjent nie może już kupić szczepionki w gabinecie lekarskim. Grupa lekarzy związanych z Porozumieniem Zielonogórskim sprzeciwia się nowemu rozwiązaniu. Lekarze nie chcą podawać pacjentowi szczepionki, którą sam przyniósł z apteki.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Założenia nowych przepisów

W połowie 2010 roku wprowadzono w życie nowe przepisy dotyczące szczepień. Resort zdrowia wskazał 13 szczepień obowiązkowych, które każdy musi przejść, a także grupę szczepień zalecanych, których państwo nie refunduje. Oznacza to, że podanie szczepionki zalecanej jest bezpłatne, ale za samą szczepionkę musi zapłacić pacjent. Dotychczas taką szczepionkę można było kupić w gabinecie lekarskim, ale obecnie pacjent na podstawie wcześniej otrzymanej recepty wykupuje ją w aptece, po czym wraca do lekarza na podanie szczepionki. W ten sposób ministerstwo zdrowia chce oddzielić kompetencje lekarzy od kompetencji farmaceutów.

2. Problem ze szczepionkami przynoszonymi przez pacjentów

Lekarze nie chcą się godzić na podawanie przyniesionych przez pacjentów szczepionek, gdyż nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne powikłania poszczepienne będące wynikiem nieprawidłowego przechowywania szczepionki. Dla jakości szczepionki ogromne znaczenie ma zachowanie zimnego łańcucha chłodniczego, którego przerwanie może sprawić, że szczepionka stanie się bezużyteczna a nawet szkodliwa. Lekarze podkreślają, że nie można mieć pewności, że szczepionka, jaką pacjent kupił w aptece, była transportowana w odpowiednich warunkach. Środowisko medyczne oczekuje od resortu zdrowia wprowadzenia lepszych rozwiązań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza