Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów - przyczyny, objawy, sposoby, leczenie, jak powstrzymać

Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków.
Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków. (123rf)

Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Sytuacja ta jest dla większości pacjentów bardzo niekomfortowa. Wiele osób nie potrafi znaleźć racjonalnej odpowiedzi na to, dlaczego włosy wypadają garściami. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć stosowania niektórych leków czy nieprawidłowej pielęgnacji. Nagłe wypadanie włosów u pań może być z kolei objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych. Wypadające włosy w przypadku kobiet mogą być również wynikiem ciąży lub menopauzy. Co zrobić, gdy wypadają włosy?

spis treści

1. Budowa i cykl życia włosa

1.1. Budowa włosa

Włosy są nitkowatymi, zrogowaciałymi wytworami naskórka występującymi na powierzchni naskórka u ssaków. Wyrastają z mieszków włosowych i są zbudowane z mocnej, spoistej keratyny. Biorąc pod uwagę budowę włosa warto wyróżnić dwie strefy: strefę wewnętrzną oraz strefę zewnętrzną. Do części zewnętrznej wystającej nad powierzchnię skóry zaliczamy łodygę włosa. W strefie wewnętrznej (podskórnej) występuje korzeń włosa, który wyrasta z zagłębienia naskórka, zwanego mieszkiem włosowym. Dolną część korzenia włosa stanowi cebulka włosowa, zwana również opuszką. Wewnątrz opuszki występują komórki macierzy włosa. Budowa włosa obejmuje również:

  • pochewkę, zwaną otoczką,
  • brodawkę włosową.
Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Ile włosów z głowy wypada nam dziennie?

Ile włosów dziennie może wypaść jednej osobie? Nie istnieje żadna powszechnie akceptowana czy też standardowa metoda oceny dziennej ilości wypadających włosów. Zdaniem większości trychologów przeciętny człowiek w ciągu jednej doby traci od pięćdziesięciu do około stu włosów.

1.2. Cykl życia włosa

Cykl życia włosa

  • anagen, nazywany również fazą wzrostu – trwa kilka lat (zwykle od trzech do nawet sześciu lat). U większości zdrowych ludzi, ponad osiemdziesiąt procent włosów znajduje się w fazie wzrostu.
  • katagen, nazywany również okresem przejściowym – trwa od siedmiu do czternastu dni. W trakcie tej fazy dochodzi do stopniowego zaniku opuszki oraz obumierania włosa. Następstwem tej sytuacji jest rogowacenie komórek oraz wytworzenie się zrogowaciałej kolby włosa przesuwającej się ku górze. Następuje również trzykrotne skrócenie mieszka włosowego.
  • telogen, nazywany także okresem spoczynkowym – trwa od dwóch do czterech miesięcy. W fazie tej „stary włos” znajdujący się w górnej części mieszka włosowego zostaje zastąpiony nowym, anagenowym włosem. Piętnaście procent włosów na głowie znajduje się w okresie spoczynkowym.

2. Kim jest trycholog?

Nadmierne wypadanie włosów może powodować u pacjentów stres oraz obniżenie samopoczucia. Osoby, którym wypadają włosy czują dyskomfort z powodu pogłębiających się zakoli, postępującego łysienia plackowatego czy androgenowego. Pacjenci mają świadomość, że ich fryzura straciła na objętości, a z drugiej strony towarzyszy im bezradność, brak świadomości co należy robić w tej sytuacji. Kiedy sposoby na wypadanie włosów nie dają żadnego pozytywnego efektu, a przerzedzenie włosów z dnia na dzień staje się coraz bardziej widoczne, wskazana jest wizyta u trychologa. Trycholog to specjalista, który diagnozuje oraz leczy problemy związane ze skórą głowy oraz włosami. Wdraża metody, dzięki którym można:

  • powstrzymać wypadanie włosów,
  • zahamować łysienie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (szczególnym problemem jest łysienie u mężczyzn w młodym wieku)
  • zredukować objawy łyszczycy, atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenie skóry czy łupieżu.

Zabiegi trychologiczne ukierunkowane są na dokładne oczyszczenie, odżywienie, a także nawilżenie skóry na głowie. Część z nich stosuje się wyłącznie na skalp, a część na całą długość włosa. Konsultację trychologiczną można wykonać u lekarza trychologa - dermatologa lub u specjalisty zajmującego się trychologią kosmetyczną. Dokładne badanie skalpu pod mikroskopem pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie: jakie są powody wypadania włosów u pacjenta.

3. Przyczyny wypadania włosów

Nie istnieje jedna przyczyna wypadania włosów. Powody, dla którego wypadają nam włosy bywają bardzo różnorodne. Problem doskwiera zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Niejednokrotnie dotyka również dzieci i młodzież. Wypadanie włosów w młodym wieku często związane jest ze zmianami hormonalnymi pojawiającymi się w okresie dojrzewania. Wypadające włosy u nastolatków to również wynik stresu lub napięcia psychicznego. U osób, które nie skończyły jeszcze osiemnastego roku życia wypadanie włosów jest zwykle okresowe, a nie długotrwałe.

Co powoduje wypadanie włosów u osób dorosłych? Przyczyny nadmiernej utraty włosów u osób pełnoletnich mogą być różne. U kobiet problemy z włosami mogą mieć źródło w nieodpowiednim dbaniu o włosy. Częstą przyczynę stanowią również zaburzenia hormonalne, menopauza. Na masowe wypadanie włosów mogą również wpływać choroby autoimmunologiczne lub choroba nowotworowa. Nadmierne wypadanie oraz nagła utrata włosów u mężczyzn niejednokrotnie powiązane są z łysieniem androgenowym. Mocno wypadające włosy to problem, którego nigdy nie powinno się ignorować. Warto poszukać przyczyny i jak najszybciej ją rozwiązać.

4. Wypadanie włosów u kobiet

Powody nadmiernej utraty włosów u kobiet mogą być różne. Problemy mogą mieć źródło w nieodpowiednim dbaniu o włosy lub w problemach zdrowotnych. Kiedy wypadają włosy kobiety czują frustrację, smutek i przygnębienie, ponieważ dla wielu z nich fryzura jest niezwykle istotną sprawą. Znaczna część pań szuka porady u przyjaciółki, skarżąc się na straszne wypadanie włosów. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadających włosów? Warto wiedzieć, że na wypadanie włosów istotnie wpływa niedobór pewnych witamin i składników mineralnych. Włosy mogą także wypadać przy niektórych chorobach oraz wahaniach hormonalnych. Suche, wypadające włosy to również częsty wynik nieodpowiedniego pielęgnowania fryzury. O czym jeszcze świadczy wypadanie i łamanie się włosów u kobiet? O przebiegającej menopauzie. Nasilone, długotrwałe wypadanie włosów może także pojawić się po urodzeniu dziecka. Choć problem wydaje się dość skomplikowany, można go leczyć. Istnieją pewne domowe sposoby leczenia wypadających włosów. W poważniejszych przypadkach warto skierować się po pomoc do lekarza lub dermatologa. Odpowiednie środki farmaceutyczne oraz suplementacja mogą zatrzymać wypadanie włosów. Co pomaga w przypadku problemów z włosami? Pomocne mogą okazać odżywki do do wcierania.

4.1. Niewłaściwa pielęgnacja

Silne wypadanie włosów u kobiet może być związane z noszeniem konkretnego rodzaju uczesania. Przyczyną wypadających włosów może być np. wiązanie włosów gumką. Zbyt częste upinanie włosów w kucyka lub koka nadweręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych. Codzienne czynności mogą skutkować mechanicznymi uszkodzeniami i osłabieniem włosów.

Szczególnie niekorzystnie działa tapirowanie, rozczesywanie na siłę i zbyt ciasne wiązanie. Z kolei zbyt częste farbowanie włosów i trwała ondulacja powodują naruszenie struktury włosów i zwiększają ryzyko ich wypadania. Podobnie działa częste używanie wysokiej temperatury do stylizacji, czyli suszenie, kręcenie i prostowanie. Wypadanie włosów może nastąpić na skutek stosowania zbyt dużej ilości środków do stylizacji. W preparatach do tego przeznaczonych znajdują się wielocząsteczkowe polimery. To dzięki nim fryzura układa się jak chcemy i utrzymuje się w jednej formie przez kilka godzin. Niestety produkty obciążają włosy i bardzo je wysuszają. Szkodliwe są przede wszystkim te na bazie alkoholu, które oprócz wypadania mogą wywołać także łamliwość oraz łupież. Utrata włosów może być też spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce, mocny wiatr i morską wodę.

Jak zapobiec wypadaniu włosów w sytuacji w której często korzystamy z usług fryzjerskich? Niezwykle ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów, którzy pracują wyłącznie na zdrowych i przebadanych klinicznie produktach. Stosowanie farb na bazie delikatnej henny również może zahamować wypadanie włosów u osób, które dotychczas używały wyłącznie farb rozjaśniających.

Obfite wypadanie może przybierać różne formy. W niektórych przypadkach skutkuje ono tym, że włosy stają się przerzedzone. U niektórych pacjentów problem ten może z kolei powodować prześwity na włosach. Negatywny wpływ na fryzurę mają także źle dobrane kosmetyki, które zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych. Za przerzedzenie fryzury może też odpowiadać brak nawilżenia włosów, czyli zrezygnowanie ze stosowania odżywek, olejków i masek.

4.2. Niewłaściwa dieta

Wiele osób nie zwraca na odpowiednie zbilansowanie diety i nie bierze pod uwagę skutków swojego postępowania. Zbyt miała ilość białka, aminokwasów, żelaza i cynku może spowodować łysienie rozlane.

Zazwyczaj problem spotyka ludzi, którzy intensywnie się odchudzają i obcinają dzienne spożycie kalorii do 700-1000. Na wygląd cery i włosów negatywnie wpływają także diety jednoskładnikowe, na przykład niskobiałkowe. Co ważne, niedobór składników mineralnych w organizmie nie musi wywołać anemii, a właśnie ujawnić się w postaci problemów z włosami.

Utrata tkanki tłuszczowej powinna być powolna (1 kg tygodniowo), aby uniknąć problemów ze zdrowiem i efektu jojo. Wystarczy dużo ruchu, zdrowa dieta pełna świeżych warzyw i owoców. Za wypadanie włosów może być też odpowiedzialny dym papierosowy, który niszczy włosy, odbiera im blask i stopniowo je osłabia.

4.3. Menopauza

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Są na nią narażeni mężczyźni po 40-50. roku życia, kobiety po menopauzie lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Źródłem problemu jest zachwianie produkcji testosteronu i przekształcanie hormonu w cząsteczkę DHT, która niszczy mieszki włosowe. Wówczas na wypadanie włosów nie zadziałają wcierki, odżywki ani suplementacja witamin, konieczne będzie wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu.

4.4. Stres

Znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, na przykład śmierci bliskiej osoby całkowicie łysieje. Procent pacjentów, którym wypadły wszystkie włosy na głowie wskutek stresu jest dość niewielki. Mimo wszystko, lekarze spotykali się z takimi sytuacjami.
Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, stopniowo je osłabia i przerzedza. Silny stres z kolei powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu czterech miesięcy po traumatycznym wydarzeniu.

Przyczyną może też być zwiększenie produkcji prolaktyny lub niekontrolowane, nerwowe drapanie się w głowę. Stres można wyeliminować lub znacząco zmniejszyć za pomocą relaksacji, spacerów, gimnastyki lub spotkań z terapeutą. Warto wspomagać się też ziołowymi preparatami uspokajającymi, takimi jak melisa, kozłek lekarski lub rumianek.

4.5. Zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka

Wiele osób nie ma pojęcia, dlaczego kobietom wypadają włosy po porodzie. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Utrata włosów po porodzie dotyczy od 4 do 50 proc. świeżo upieczonych mam. Dzieje się tak, ponieważ w okresie ciąży wzrost hormonów blokuje wypadanie włosów, zaś po urodzeniu dziecka hormony wracają do normy, co powoduje ubywanie włosów i powrót do „normalnego” stanu. W takiej sytuacji mówimy o naturalnym wypadaniu włosów po urodzeniu dziecka.

Świeżo upieczone mamy mogą zmagać się z tzw. łysieniem telogenowym. W przebiegu tej dolegliwości u pacjentek dochodzi do rozproszonego, zwiększonego wypadania włosów. W zależności od indywidualnych preferencji, łysienie telogenowe może pojawić się od jednego do pięciu miesięcy od momentu urodzenia malucha. Pacjentka może odczuwać pogorszenie samopoczucia, obniżoną samoocenę. W wielu przypadkach kobiety szukają pomocy oraz wsparcia psychicznego u innych matek. Panie nie mają pojęcia co zrobić, gdy wypadają włosy. Nie mają również pomysłu na to jak zahamować wypadanie. Wpisy na forach dla młodych matek są pełne zapytań:

  • wypadanie włosów – co robić?
  • dlaczego wypadają mi włosy?
  • wypadają mi włosy - co robić
  • jak zapobiegać wypadaniu włosów po ciąży?

Zapobieganie wypadaniu włosów po ciąży powinno opierać się na stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Przy dodatkowym stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, powstają nowe cebulki, z których wyrastają włosy. Warto jednak pamiętać, że ciało każdej kobiety zachowuje się inaczej podczas ciąży. Oznacza to, że po porodzie niektóre kobiety mogą stracić więcej włosów niż inne.

Osłabienie włosów może występować również u pacjentek, u których doszło do poronienia. Obfite wypadanie włosów często występuje również u kobiet, które urodziły martwe dziecko lub zmagają się z toczniem rumieniowatym. Jak zapobiegać wypadaniu włosów w takiej sytuacji? Nadmiernie wypadające włosy można wzmocnić dzięki odpowiednim środkom profilaktycznym.

4.6. Choroby tarczycy

Nadczynność i niedoczynność tarczycy mają wpływ na wygląd włosów. Najczęściej w przypadku niedoczynności stają się cienkie, suche i bardzo przerzedzone. Nadczynność z kolei może odpowiadać za łysienie uogólnione lub plackowate. Źródłem problemu może być też choroba Gravesa-Basedowa, która odpowiada za produkcję immunoglobuliny, która przyspiesza procesy metaboliczne i starzenie się włosów. W czasie leczenia należy uważać na włosy, zrezygnować z używania gumek i mocnych spinek. Zalecana jest też wymiana plastikowej szczotki na tą z włosia. Problemy z tarczycą sprawiają, że otoczka kolagenowa wokół korzenia ulega zwłóknieniu. Z tego względu korzeń włosa staje się coraz mniej odżywiany i coraz gorzej przytwierdzony do skóry. Wraz z upływem czasu staje się cieńszy, wypada i nie odrasta w tym samym miejscu.

4.7. Stosowane leki

Łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania między innymi leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych. Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku. Utrata włosów to częsty skutek chemioterapii, ale zależy od wrażliwości pacjenta i zastosowanej dawki.

4.8. Pogoda

Okazuje się, że pogoda ma wpływ na kondycję i gęstość włosów. Promienie UV, częste moczenie głowy w słonej lub chlorowanej wodzie przyspieszają i zwiększają problem wypadających włosów. Dość powszechnym problemem u kobiet jest wypadanie włosów latem. Jeżeli w tym czasie zostanie zaniedbana pielęgnacja włosów, staną się one łamliwe, rozdwojone na końcach, mniej elastyczne. W lecie na głowie zawsze należy mieć czapkę, kapelusz lub chustę.

Na rynku dostępne są również mgiełki, chroniące włosy przed działaniem słońca. Po powrocie z basenu lub z plaży bardzo ważne jest dokładne umycie włosów i oczyszczenie je z soli czy piasku. Przyczyną wypadania włosów jesienią może być niewłaściwa dieta, ponieważ kończy się wówczas sezon na świeże owoce i warzywa. Negatywnie wpływa również silny wiatr i tarcie włosów czapką, szalikiem oraz przycinanie ich suwakiem od kurtki. Zimą z kolei włosy są narażone na mróz i śnieg, często mają też styczność ze zmianami temperatury. Po zimie u wielu osób występuje tzw. wzmożone wypadanie włosów na wiosnę.

4.9. Inne czynniki

Kobiety cierpiące z powodu ciężkich, porannych mdłości lub złych nawyków żywieniowych, powinny patrzeć na swoje włosy i obserwować siebie. Niedobór żelaza może prowadzić do suchych, łamliwych włosów, które łatwo wypadają. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w swoich włosach, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

5. Wypadanie włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn to dość powszechny problem. Najczęstszym powodem tego problemu uznaje się łysienie androgenowe. Jakie są inne przyczyny wypadających włosów u płci męskiej?

5.1. Łysienie adrogenowe i łysienie plackowate

Za najczęstszą przyczynę łysienia androgenowego oraz łysienia plackowatego uważa się podłoże genetyczne. Ten pierwszy rodzaj łysienia związany jest z genetycznie determinowaną skłonnością do nadwrażliwości mieszków włosowych na aktywną formę testosteronu o nazwie 5α-dihydrotestosteron (DHT). Ten organiczny związek chemiczny powstaje w organizmie jako skutek obwodowego działania enzymu 5-α-reduktazy. Łysienie androgenowe zwykle powoduje u mężczyzn wypadanie włosów z przodu głowy lub na jej środku.

Łysienie plackowate z kolei częściej występuje u mężczyzn, u których w rodzinie są osoby: zmagające się z tym rodzajem łysienia, cierpiące na choroby autoimmunologiczne takie jak choroba Hashimoto czy bielactwo.

Kiedy występuje przedwczesne wypadanie włosów u mężczyzny? O przedwczesnym łysieniu można mówić wówczas, kiedy w postaci ciężkiej występuje ono u szesnastolatków, osiemnastolatków. Zwiększona liczba wypadających włosów zazwyczaj jest wynikiem pewnych predyspozycji genetycznych oraz poziomu androgenów. Nagłe wypadanie włosów u młodych mężczyzn często prowadzi do obniżonego samopoczucia oraz braku pewności siebie.

5.2. Choroby skóry głowy

Za nadmierne wypadanie włosów mogą również odpowiadać choroby. Mniejsza ilość owłosienia na głowie może być związana z chorobą nowotworową, cukrzycą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, łojotokowym zapaleniem skóry, łojotokiem czy łupieżem. Wypadanie włosów u mężczyzn może mieć również inne przyczyny. Kiedy włosy wypadają garściami, można podejrzewać, że u mężczyzny występuje niedobór pewnych składników odżywczych oraz składników mineralnych.

Zdarza się, że wypadanie włosó u panów powoduje grzybica skóry głowy. Grzyby umiejscawiają się w okolicy mieszków włosowych i tworzą plackowate ogniska bez włosów. W tym miejscu rozwija się stan zapalny, który uniemożliwia wzrost włosów. Z kolei uszkodzenie cebulek powoduje nieodwracalny proces łysienia.

5.3. Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, sterydy

Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, zastępowanie zdrowych zbilansowanych posiłków słodkimi przekąskami to czynniki, które mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych, w tym przerzedzenia włosów. Palenie papierosów na włosy wpływa również bardzo źle. Zaburzenia hormonalne, a także stosowanie sterydów anabolicznych to kolejna przyczyna wypadania włosów u panów. Innym czynnikiem wywołującym problem zmniejszonej liczby włosów na głowie jest stres. Bez względu na to, jaka jest przyczyna wypadania, wskazane jest skonsultowanie się z dermatologiem lub trychologiem kosmetycznym. Specjalista po dokładnym badaniu ustali powód wypadania włosów, a także przepisze odpowiednią kurację na osłabione włosy.

5.4. Zatrucie toksynami

Osoby, które mają kontakt z chemikaliami są narażone na nadmierne wypadanie włosów. Szczególny wpływ ma tal, arsen, rtęć, bizmut, kwas borny i złoto (krople na reumatyzm. Zatrucie toksynami charakteryzuje się jedynie ogólnym złym samopoczuciem. Jednak po około dwóch tygodniach mogą wypaść wszystkie włosy, ponowne odrastanie trwa około 6-8 tygodni. Podczas pracy z chemikaliami bardzo ważne jest stosowanie masek ochronnych i przestrzeganie przepisów BHP. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

6. Leczenie wypadania włosów

Leczenie wypadania włosów prowadzi lekarz dermatolog. To on decyduje o tym, jakie środki farmaceutyczne powinien przyjmować pacjent. Trycholog kosmetyczny nie wypisuje recept, ale może podpowiedzieć jakie suplementy oraz środki trychologiczne warto zastosować w przypadku postępującego wypadania włosów. Zarówno u trychologa lekarza, jak i trychologa kosmetycznego możemy wykonać mezoterapię igłową skóry głowy (zabieg bazuje na osoczu bogatopłytkowym, witaminach oraz minerałach), terapię laserem na wzrost włosów. W przypadku łysienia niezbędny może okazać się przeszczep włosów.

Kuracja może obejmować stosowanie odpowiednich środków przyspieszających wzrost włosów, a także stosowanie suplementów. Jeśli u pacjenta występuje wypadanie włosów z cebulkami, wskazana jest zmiana nawyków żywieniowych. Zdrowa dieta powinna być bogata w niezbędne witaminy, minerały, białka oraz tłuszcze oraz węglowodany. Przy leczeniu łysienia androgenowego zaleca się stosować środki zawierające biotynę, saw palmetto, witaminę D3+K2 oraz cynk. Pomocne może być także suplementowanie witaminy B, witaminy C, witaminy H, cynku, witaminy C. Niezwykle ważne są również masaże głowy. Z pomocą przychodzą również domowe sposoby na wypadanie włosów. Kluczowe jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i wybranie najlepszego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że odbudowa zajmuje kilka tygodni, a nawet kilkanaście miesięcy.

7. Sposoby na wypadanie włosów

7.1. Dieta i suplementacja witamin

Witaminy i składniki mineralne mają bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu. To od nich zależy między innymi wygląd skóry, jej koloryt czy gęstość włosów. Co stosować na intensywne wypadanie włosów, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Jeśli występuje u nas problem wypadających włosów, powinniśmy sięgnąć po odpowiednią suplementację.

Warto sięgnąć przede wszystkim po witaminę H (biotynę). Jej niedobór odpowiada za nadmierne tracenie włosów, zahamowanie ich wzrostu i nadmierną łamliwość.

Jednocześnie może występować osłabienie paznokci i pogorszenie wyglądu skóry. Witamina H zawiera siarkę, która uczestniczy w produkcji keratyny, czyli jednego z podstawowych budulców włosów.

Dzienne zapotrzebowanie wynosi 5 mg, a jej główne źródła to wątróbka, jajka, marchew i szpinak. Bardzo ważne znaczenie ma również witamina A, która bierze udział w produkcji sebum i metabolizmie komórek włosa.

Niewystarczająca ilość tej substancji objawia wypadanie i duża suchość włosów. Wówczas warto skupić się na spożywaniu większych ilości mleka, serów i pomidorów.

Witaminy z grupy B odpowiadają z kolei za ogólną kondycję włosów. Oddziałują na pigmentację, grubość włosa i zmniejszają ryzyko występowania łupieżu. Największe stężenie substancji znajduje się w jajach, fasoli i orzechach.

Wegetarianie powinni w szczególności zwrócić uwagę na witaminę B12, ponieważ można ją znaleźć przede wszystkim w czerwonym mięsie i wątróbce.

Istotna jest także witamina C, dzięki której powstaje kolagen, niezbędny do utrzymania dobrego stanu skóry i włosów. Natomiast witamina E pobudza ukrwienie skóry i ułatwia dotarcie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Witaminę E można znaleźć w orzechach, pestkach i tłustych rybach. Za utratę włosów często odpowiada też niedobór żelaza, który wiąże się z zaburzonym transportem tlenu.

W efekcie dochodzi do osłabienia i utraty włosów. Inne objawy to przewlekłe zmęczenie i bladość skóry. Mikroelementy najlepiej przyswajać za pomocą dobrze zbilansowanej diety, warto spożywać produkty takie jak:

  • podroby (zwłaszcza wątróbka),
  • jaja,
  • czerwone mięso,
  • kakao,
  • kasza jaglana,
  • kasza gryczana niepalona,
  • niełuskany ryż (podobnie jak kasze zawiera on dużo witaminy B1),
  • owoce morza, ryby (to cenne źródło witamin z grupy B (PP, B12), jodu, wapnia, selenu oraz fluoru, a także cynku, żelaza i miedzi),
  • kasza jęczmienna,
  • brokuły,
  • fasola szparagowa,
  • sezonowe owoce,
  • nabiał,
  • orzechy.

7.2. Zioła na wypadanie włosów

Zioła to kolejna metoda walki z nadmierną utratą włosów. Ważne, by kurację stosować regularnie przez co najmniej dwa tygodnie. Zioła można pić lub używać do mycia skóry głowy lub płukania włosów. Szczególne właściwości ma:

Skrzyp zawiera krzem, który świetnie oddziałuje na kondycję włosów. Wzmacnia je, zapobiega wypadaniu, łamaniu i siwieniu. Ponadto, zwiększa elastyczność skóry i sprawia, że dłużej utrzymuje nawilżenie.

Inne zioła warte uwagi to pokrzywa i melisa. Można je pić lub przyjmować doustnie, jednak na efekty trzeba poczekać dłuższą chwilę.

Pokrzywa zawiera beta-karoten, flawonoidy, żelazo, krzem, wapń, cynk, sód, magnez, potas, witaminę A, witaminę K, witaminę B2, a także witaminę B5. Pacjenci narzekający na mocno wypadające włosy mogą sięgnąć po takie preparaty jak Vitapil czy Humavit.

7.3. Masaż głowy

Właściwości odżywek, wcierek i szamponów można wzmocnić za pomocą derma rollerów. To urządzenia złożone z maleńkich igiełek, które delikatnie nakłuwają naskórek.

Dzięki temu substancje odżywcze docierają w głąb skóry, poprawia się krążenie krwi, a włosy są stymulowane do wzrostu. Często efektem masażu jest wyrastanie wielu nowych włosków. Cena derma rollerów waha się od 25 do nawet 150 złotych.

Masaż skóry głowy można również wykonać ręcznie. Nie powinny go jednak zbyt często wykonywać osoby, które cierpią na częste przetłuszczanie się włosów. Dłonie należy trzymać pod kątem 60 stopni i palcami wykonywać koliste ruchy.

Czynność warto kontynuować przez kilka minut, ale nie należy robić tego zbyt mocno i zbyt często. Masaż powtarzany dwa razy w tygodniu wystarczająco pobudzi skórę głowy i poprawi kondycję włosów.

Skórę głowy można też nacierać olejem rycynowym, ponieważ produkt jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe, które zapobiegają utracie włosów i pobudzają wzrost.

7.4. Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe metody są znane od wielu lat, ich celem jest zahamowanie utraty włosów, przyspieszenie porostu, wzmocnienie i nadanie blasku.

Niektóre z nich można pić, nie są zbyt smaczne, ale charakteryzują się dużą skutecznością. Działają tylko stosowane regularnie. Napój z drożdży jest bardzo łatwy do przygotowania, wystarczy rozdrobnić kostkę produktu i zalać wrzątkiem.

Po wymieszaniu mieszankę należy odstawić do ostudzenia i wypić. Czynność należy powtarzać codziennie przez miesiąc, a następnie wykonywać co drugi dzień.

Drożdże to bogate źródło witamin z grupy B, selenu, chromu, cynku, fosforu, manganu, magnezu, żelaza, potasu, sodu i miedzi. Sok z czarnej rzepy nie zachęca smakiem, ale wystarczy wypić jedną łyżkę dziennie.

Pół litra płynu kosztuje około 30 złotych w sklepach ekologicznych i internetowych. Produkt zawiera potas, żelazo, magnez, cynk, wapń oraz siarkę.

Maseczka z jajek to dobry sposób na poprawę gęstości i kondycji włosów. Dwa jajka należy ubić i nałożyć na mokre włosy. Po pół godziny należy spłukać mieszankę chłodną wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.

Wspaniałe właściwości wykazuje również maseczka z awokado, którą wyróżnia duża zawartość witaminy E. Dzięki temu zabieg sprawia, że włosy nabierają objętości, stają się bardziej nawilżone i mocniejsze.

Przygotowanie mikstury nie jest trudne, wystarczy połączenie rozgniecionego banana z awokado i łyżeczką oliwy z oliwek. Należy ją nałożyć na włosy oraz skórę głowę na trzydzieści minut.

Maseczka z siemienia lnianego to źródło dużej ilości kwasów omega 3 oraz protein, które pogrubiają i wzmacniają włosy. Aby ją wykonać należy namoczyć 1/4 szklanki nasion wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia mieszankę aplikujemy na włosy i skórę głowy.

7.5. Preparaty na wypadanie włosów

Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków stworzonych do walki z wypadającymi włosami. Warto wybierać te produkowane przez sprawdzone firmy z certyfikatami bezpieczeństwa. Preparat powinien zawierać minimum dwie substancje aktywne. Jego działanie powinno być oparte na wzmocnieniu cebulek włosowych i złagodzeniu podrażnień.

Świetnie jeśli w składzie znajdzie się aloes, minerały morskie, kolagen lub olej z awokado. Te składniki nawilżają włosy, regenerują je i nabłyszczają.

Z kolei olejek jajoba, gliceryna i masło karite odpowiadają za natłuszczenie i uelastycznienie, a także za ochronę włosów przed utratą wody czy działaniem czynników zewnętrznych.

Istnieją również specyfiki, które hamują proces wypadania włosów. Należy do nich finasteryd, który powstrzymuje produkcję DHT, czyli męskiego hormonu zwiększającego ryzyko utraty włosów.

W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, dostępny w formie płynu na skórę. Redukuje on zmniejszanie się mieszków włosowych i jednocześnie pobudza je do wzrostu. Skutki leczenia najczęściej są widoczne już po miesiącu, a po dwóch zaczynają stopniowo odrastać.

W tym czasie warto wcierać w skalp ampułki wzmacniające, które zawierają składniki regenerujące i odżywiają cebulki. Zaleca się je stosować regularnie, z częstotliwością co dwa, trzy dni.

W okresie wzmożonego wypadania czupryny warto zrezygnować z kosmetyków do stylizacji np. lakierów, żeli, gum. Niewskazane jest również rozjaśnianie włosów, ponieważ może ono dodatkowo osłabić włosy.

8. Jak czesać wypadające włosy?

Jak dbać o silnie wypadające włosy i jak je czesać? Czesanie włosów powinno przeprowadzać się w sposób delikatny. Specjaliści zalecają rozczesywać pasma za pomocą grzebienia z delikatnymi zębami. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, powinny wziąć sobie wyżej wymienione wskazówki do serca. Pod żadnym pozorem nie powinny używać suszarki, a jeśli już, to wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Zaraz po ciąży włosów nie należy stylizować, lakierować, ani szarpać. Pielęgnacja włosów wypadających powinna opierać się na stosowaniu naturalnych wcierek witaminowych oraz odżywek przyspieszających porost nowych włosków. Jeśli nie wiemy jaki produkt pielęgnacyjny kupić, zapytajmy farmaceutę o coś dobrego na wypadanie włosów. Pracownik apteki z pewnością dobierze odpowiedni kosmetyk, a także suplementy zawierające skrzyp polny oraz kompleks witamin.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze