Trwa ładowanie...

Rola rehabilitacji w leczeniu raka piersi

Rehabilitacja w leczeniu raka piersi obejmuje dwie dziedziny: terapię psychologiczną oraz terapię fizyczną. Kobieta w trakcie terapii raka piersi boryka się z wieloma dolegliwościami. Czasem codzienne czynności sprawiają jej problem, nie może zajmować się swoją rodziną, ponieważ sama wymaga opieki. Często jest zdana na życzliwość i pomoc innych. Niekiedy choroba na długi czas uniemożliwia jej powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Między innymi dlatego tak ważna jest opieka łącząca pokonywanie zmian fizycznych z przełamywaniem problemów psychicznych.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

spis treści

1. Rehabilitacja po mastektomii

Kobieta po mastektomii, czyli po chirurgicznym usunięciu piersi z powodu raka, narażona jest na wiele niekorzystnych zmian fizycznych:

 • brak piersi,
 • zmiana w wyglądzie piersi,
 • ograniczenie ruchomości i siły mięśniowej kończyny górnej operowanej strony,
 • obrzęk limfatyczny kończyny,
 • blizna po usunieciu piersi,
 • wady postawy (obniżenie lub podniesienie barku, odstawanie łopatki lub skrzywienie kręgosłupa).

Przez te zmiany kobieta czuje się nieatrakcyjna i niekiedy nie może wykonywać codziennych obowiązków. Wymagane są regularne ćwiczenia po mastektomii. Z drugiej strony pojawiają się takie problemy psychiczne:

 • lęk przed śmiercią lub kalectwem,
 • lęk przed przerzutami choroby,
 • strach przed rozbiciem rodziny,
 • lęk przed bezpłodnością,
 • obawa, że kobieta nie jest w stanie sprostać roli matki i żony,
 • lęk przed powrotem do pracy i codzienności.

Te zmiany, które pojawiają się w psychice, mogą stać się przyczyną depresji. Niestety złe samopoczucie psychiczne bardzo utrudnia prowadzenie rehabilitacji fizycznej i dalszego leczenia raka piersi. Kobieta jest często zrezygnowana i zmęczona. Nie ma siły na podjęcie walki. Właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony najbliższych.

Rehabilitacja po mastektomii to przede wszystkim zastosowanie ćwiczeń fizycznych polegających na rytmicznym napisaniu mięśni. To pozwala na zmniejszenie obrzęku limfatycznego, poprawia krążenie w naczyniach i sprawia, że zwiększa sie masa mięśniowa oraz ruchliwość obręczy barkowej. Niektóre ćwiczenia należy wykonywać jeszcze przed zabiegiem, aby dobrze się ich nauczyć i wykonywać je po operacji tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Oczywiście ćwiczenia po mastektomii dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentki.

2. Rehabilitacja po zakończeniu leczenia raka piersi

Warto, aby pacjentka uczęszczała na ćwiczenia relaksujące i masaże, które są dozwolone, jeśli kobieta nie gorączkuje, a na kończynie po operowanej stronie nie ma żadnych obrzęków. W parze z ćwiczeniami powinno iść także leczenie problemów psychicznych. Kobieta, która była leczona z powodu raka piersi może szukać pomocy nie tylko u terapeutów, ale także w organizacjach kobiecych, które zrzeszają kobiety po usunięciu piersi. Dzięki temu kontaktowi, kobieta odzyskuje wiarę w siebie, ma pozytywne podejście do rehabilitacji i szybciej uczy się powrotu do codzienności. Poznaje panie, które doskonale ją rozumieją. Dzięki takiej grupie wsparcia, kobieta zaczyna akceptować swoją bliznę po usunięciu piersi oraz podejmuje decyzję dotyczącą operacji odtwórczej piersi. Rekonstrukcja piersi ma ogromne znaczenie dla psychiki kobiety.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Agnieszka Barchnicka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza