Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka WP abcZdrowie w Polskim Radiu PiK
Jak leczą się Polacy, dlaczego jesteśmy krok za koronawirusem i czy otyłość jest już plagą - o tym opowiadała w Polskim Radiu PiK w programie "Bywaj Zdrów" Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka WPabcZdrowie.
1. Nałogowo sięgamy po suplementy i leki
- Nałogowo sięgamy po suplementy, ale też leki. Przyjmujemy je bezrefleksyjnie, nie zważając na to, że może dojść do interakcji z innymi lekami. To może być bardzo ryzykowne - zwraca uwagę Katarzyna Grzęda-Łozicka, która była gościem Wojciecha Sobocińskiego w proramie "Bywaj Zdrów" w Polskim Radiu PiK.
Redaktorka przypomniała, że wiele suplementów diety jest nieprzebadanych. Problemem jest też to, że pacjenci często nie przyznają się lekarzowi, że leczą się na własną rękę i jakie przyjmują środki. - To może być kwestia niewiedzy, ale też braku zaufania do lekarzy - zwraca uwagę Grzęda-Łozicka.
Zdarza się, że pacjent, który jest pod opieką kilku specjalistów, przyjmuje nawet kilkadziesiąt leków. Wynika to także z tego, że jeden specjalista nie analizuje tego, co zapisał inny.
2. "Cały czas jesteśmy krok za wirusem"
W połowie sierpnia w Polsce spodziewany jest szczyt kolejnej fali pandemii COVID-19. Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej notuje się 100-300 tysięcy zakażeń dziennie, w Polsce oficjalne dane są niedoszacowane, bo nie ma masowego testowania.
- Wykonujemy 5-6 tysięcy testów dziennie, podczas gdy w szczycie poprzedniej fali były okresy, kiedy wykonywano ich 100 tysięcy dziennie. Dobra wiadomość jest taka, że przebiegi choroby wywołanej wariantem omikron sa łagodniejsze, ale nadal jest ogromne zagrożenie związane z odległymi powikłaniami - podkreśla Grzęda-Łozicka.
Dlatego nie powinniśmy zapominać o ryzyku związanym z zakażeniem. Chodzi też o reinfekcje, które mogą mieć cięższy przebieg, nawet jeśli wcześniej objawy choroby były lekkie.
3. Poważne powikłania również u młodych
- Bardzo dużo pacjentów, którzy przeszli COVID-19 cierpi na powikłania kardiologiczne, chroniczne zmęczenie, bezsenność, osłabienie, bóle i zawroty głowy. Dotyka to także osób młodych i aktywnych. Po chorobie czują sią jakby przybyło im 20 lat, problemem staje się nawet wejście po schodach - zwraca uwagę redaktorka.
Bardzo poważny jest też problem udarów, które coraz częściej pojawiają się u młodych osób, nawet w wieku około 30 lat. - Naukowcy wiążą to właśnie z przejściem COVID-19, bo wcześniej nie było to spotykane u tak dużej liczby młodych osób - zwraca uwagę dziennikarka.
Zaznacza też, że koronawirus jest niestety nieprzewidywalny. - Cały czas jesteśmy krok za wirusem. Nieprzewidywalny jest kierunek mutacji, nie wiemy czy kolejne warianty będą łagodniejsze i jak bardzo zakaźne - zwraca uwagę Grzęda-Łozicka.
Musimy też pamiętać, że szczepionka zmodyfikowana pod kątem wariantu Omikron, na którą czeka polski rząd, jest oparta na subwariancie BA.1 i BA.2, a teraz dominują subwarianty BA.4 i BA.5.
4. Plaga nadwagi i otyłości
Według prognoz Światowej Federacji Otyłości do 2030 roku jedna na pięć kobiet i jeden na siedmiu mężczyzn będą otyli. W Polsce nadwaga dotyczy już co drugiego mężczyzny i co trzeciej kobiety. Ok. 15 proc. Polaków walczy z otyłością, a ok. 1 proc. z znich - z BMI przekraczającym 40 - ma otyłość śmiertelną.
- Cały czas nie zdajemy sobie sprawy, że otyłość jest chorobą i wiążę się z szeregiem groźnych pwikłań - zauważa dziennikarka WP abcZdrowie. Precyzuje, że otyłość może powodować 200 różnych powikłań, m.in. cukrzycę, nadciśnienie, a także problemy psychiczne, które zwiększają ryzko depresji.
Dodaje też, że według statystyk przeciętny Polak ''przywozi'' z urlopu 2,5 kilograma. A wystarczy zmodyfikować nawyki żywieniowe - zwracać uwagę na to, co się je i robić to regularnie oraz zwiększyć aktywność fizyczną.
Problem nadwagi i otyłości staje się też plagą u dzieci, które coraz częściej unikają aktywności fizycznej, a wolny czas najchętniej spędzają w domu przes komputerem albo ekranem smartfona.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.