Trwa ładowanie...

Szokujące wyniki badań. Naukowcy zbadali wpływ ''dobrego'' cholesterolu na zdrowie

 Maciej Rugała
25.11.2022 09:21
Nie wiemy jeszcze wielu rzeczy o cholesterolu
Nie wiemy jeszcze wielu rzeczy o cholesterolu (Getty Images)

Do niedawna uważano, że wysoki poziom lipoprotein wysokiej gęstości (HDL) chroni przed chorobami serca i naczyń, zwłaszcza przed miażdżycą. Najnowsze badania ukazują, że nie do końca tak jest, a jego dobroczynne działanie nie dla każdego jest taka samo.

spis treści

1. Dobry czy zły cholesterol?

Cholesterol jest potrzebny m.in. do budowy błon komórkowych w całym ciele. Jest także konieczny, aby nasze narządy mogło wytwarzać hormony oraz inne substancje regulujące metabolizm. Przyjmuje się, że HDL to ''dobry cholesterol'', a LDL to ''zły'', ponieważ ten drugi gorzej spełnia swoje zadanie przenoszenia cholesterolu, prowadząc do jego odkładania się w naczyniach. To z kolei prowadzi do miażdżycy.

Najnowsze badania amerykańskich naukowców skłaniają do przyjrzenia się tematowi cholesterolu raz jeszcze. Przeprowadzili oni przez 11 lat obserwację na prawie 24 tys. pacjentów o zbliżonym stanie zdrowia. U żadnego z nich nie stwierdzono chorób serca w momencie rozpoczęcia obserwacji.

W okresie obserwacji ataku serca lub zawało doznało 664 czarnoskórych uczestników oraz 951 uczestników białoskórych. Potwierdziły się wyniki badań z lat 70., że podwyższony poziom LDL koreluje ze zwiększonym ryzykiem zawału. Okazało się jednak, że podwyższony poziom HDL zmniejszał ryzyko zawału, ale tylko u osób o białym kolorze skóry i to w sposób nieznaczny. Specjaliści prowadzący badania podsumowali je słowami, że HDL nie jest właściwym wskaźnikiem zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe. Dobry wskaźnik powinien działać jednakowo dla osób z różnym kolorem skóry. Eksperci zamierzają kontynuować badania.

2. Cztery objawy zwiększonego cholesterolu

Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

Należąc do grupy ryzyka ze względu na otyłość, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, bardzo stresujący styl życia oraz zaawansowany wiek, warto być wyczulonym na objawy chorób serca i naczyń. Nieleczone dolegliwości sercowo-naczyniowe mają poważne następstwa, dlatego lepiej zapobiegać im niż leczyć.

Jeżeli w ostatnim czasie zauważasz objawy takie jak: uczucie ciężkich, drętwiejących i słabych nóg, palący ból stóp mogący się nasilać w nocy, zmiana koloru skóry stóp, infekcje i trudne gojenie się zranień na stopach, to należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Może to świadczyć o tym, że nasze naczynia krwionośne są już mało drożne i nie można czekać, aż problemy te przeniosą się na serce. Wiele z chorób naczyniowo-sercowych posiada już miano chorób cywilizacyjnych, a tempo życia, używki i niezdrowa dieta - zwiększają ryzyko pojawienia się poważnych dolegliwości. Zdarza się, że nawet osoba, która nie jest otyła, może mieć problemy z poziomem cholesterolu, dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka i wysoka świadomość tego typu chorób.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze