Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Testy z krwi badające alergię na jady owadów

Avatar placeholder
04.04.2019 13:25
Testy z krwi badające alergię na jady owadów
Testy z krwi badające alergię na jady owadów (iStock)

Testy z krwi badające alergię na jady owadów (pszczoła, osa, szerszeń) są to badania polegające na wykrywaniu w surowicy krwi swoistych przeciwciał w klasie IgE skierowanych przeciwko jadom owadów błonkoskrzydłych (jest to podobnie jak w przypadku innych rodzajów alergii oznaczanie IgE specyficznych).

Badanie to ma szczególnie duże znaczenie, gdyż reakcje alergiczne u osób uczulonych na jady owadów bywają bardzo dramatyczne, do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie. Podobnie jak w przypadku innych badań tego typu, za pomocą specjalnych testów oznacza się we krwi badanej osoby swoiste przeciwciała w klasie IgE, które powstają w wyniku pobudzenia układu odpornościowego przez kontakt z danym alergenem (w tym przypadku z jadem owadów). Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania, polega ono jedynie na pobraniu od pacjenta próbki krwi, a po kilku dniach otrzymujemy wynik. Dzięki takim testom osoba uczulona wie, że powinna starać się unikać kontaktu z tymi owadami, a ponadto w sytuacjach, kiedy tego narażenia nie jest w stanie uniknąć, może się zaopatrzyć w odpowiednie leki do podania bezpośrednio po ukąszeniu. Istnieje także możliwość przeprowadzenia zabiegów odczulających.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Działanie i interpretacja skórnych testów alergicznych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze