Trwa ładowanie...

Testy z krwi badające alergię na jady owadów

Testy z krwi badające alergię na jady owadów (pszczoła, osa, szerszeń) są to badania polegające na wykrywaniu w surowicy krwi swoistych przeciwciał w klasie IgE skierowanych przeciwko jadom owadów błonkoskrzydłych (jest to podobnie jak w przypadku innych rodzajów alergii oznaczanie IgE specyficznych).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badanie to ma szczególnie duże znaczenie, gdyż reakcje alergiczne u osób uczulonych na jady owadów bywają bardzo dramatyczne, do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie. Podobnie jak w przypadku innych badań tego typu, za pomocą specjalnych testów oznacza się we krwi badanej osoby swoiste przeciwciała w klasie IgE, które powstają w wyniku pobudzenia układu odpornościowego przez kontakt z danym alergenem (w tym przypadku z jadem owadów). Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania, polega ono jedynie na pobraniu od pacjenta próbki krwi, a po kilku dniach otrzymujemy wynik. Dzięki takim testom osoba uczulona wie, że powinna starać się unikać kontaktu z tymi owadami, a ponadto w sytuacjach, kiedy tego narażenia nie jest w stanie uniknąć, może się zaopatrzyć w odpowiednie leki do podania bezpośrednio po ukąszeniu. Istnieje także możliwość przeprowadzenia zabiegów odczulających.

Następny artykuł: Normy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.