Pandemia, wojna, przesilenie wiosenne. Jak radzić sobie z wykończeniem psychicznym?
Po miesiącu trwania wojny zmęczenie i wyczerpanie psychiczne są naturalne. Mogą je potęgować zarówno niekorzystna dla organizmu zmiana czasu na letni, jak i przesilenie wiosenne. - Nakłada się tu na siebie kilka niesprzyjających zjawisk, które sprawiają, że osoby chore szczególnie często doświadczają zaostrzenia, a osoby zdrowe mogą się uskarżać na gorsze samopoczucie – ostrzega dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.
1. Ukraińcy są wyczerpani strachem
- Tegoroczne przesilenie będzie tym większym wyzwaniem, że nasze organizmy i psychika są wyczerpane nie tylko zimą, ale też dwuletnią pandemią i aktualną sytuacją w Ukrainie, która wyzwoliła w nas ogromne pokłady niepokoju – podkreśla dr Beata Rajba.
Na przedłużający się stres, strach o bliskich i lęk związany z przyszłością obecnie nakładają się inne negatywne czynniki. To przestawienie zegarków, a także przesilenie wiosenne, zwane przez lekarzy "syndromem zmęczenia wiosennego".
- Pierwszym problemem jest niestabilność pogody. Jednego dnia mamy 20 stopni na plusie, drugiego pięć na minusie. Znacznie waha się też temperatura między dniem a nocą, a na dodatek nawet w ładną pogodę światła słonecznego jest mało – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Rajba.
Kardiolog i internista dr Beata Poprawa zauważa, że również zmiana czasu może pogłębić nasze problemy zdrowotne.
- Przestawienie zegarka spowoduje zaburzenia zarówno w wydzielaniu melatoniny oraz kortyzolu, jak i rano, gdy obudzimy się niewyspani, pogłębić może problem skoków ciśnienia, tachykardię, a co więcej – wpływa także negatywnie na naszą psychikę. Skutkiem tego może być zmęczenie, ospałość, a nawet zaostrzenie schorzeń neurologicznych i kardiologicznych – podkreśla ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie i dodaje, że zmiany czasu nie są naturalne dla człowieka: - Powinniśmy się budzić świtem i iść spać o zmierzchu. Tak jesteśmy zaprogramowani przez biologię.
Ekspertki mają kilka rad, jak w tym trudnym czasie zapanować nad zmęczeniem.
2. Jak sobie poradzić z wypaleniem psychicznym?
Dr Poprawa uprzedza, że należy pamiętać o kontroli glikemii, a także o regularnym zażywaniu leków, jeśli cierpimy na choroby przewlekłe.
Jeśli podróżując do Polski nie zabrałeś ich ze sobą, pamiętaj, że możesz za darmo umówić się do lekarza za pomocą naszej platformy, by uzyskać potrzebną receptę. Równie istotny jest sen – długi, nieprzerwany i jeśli to możliwe, niezakłócony przez sztuczne światło, jak lampka, ekrany czy latarnie i billboardy za oknem.
Co jeszcze jest ważne?
umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu,
zdrowe posiłki z większym udziałem świeżych warzyw i owoców,
- Naszą kondycję pogarsza też niedożywienie, szczególnie brak witamin wynikający z braku świeżych owoców przy jednoczesnym nadmiernym spożyciu kalorii – podkreśla dr Rajba.
- zaakceptujmy spadek formy – psychicznej i fizycznej – w okresie przesilenia wiosennego,
- Bądźmy przygotowani na to, że dla większości z nas wczesna wiosna wiąże się z gorszym samopoczuciem – mówi psycholog i dodaje: - Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, warto udać się do lekarza, by ustalić, jakie badania kontrolne powinniśmy zrobić, by sprawdzić, czy przypadkiem przesilenie nie wzmocniło objawów jakiejś tlącej się choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Wojna w Ukrainie nasila strach. Psycholog wyjaśnia, jak radzić sobie ze stanami lękowymi
- "COVID nie zniknął. Przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie". Lekarze apelują, by zmienić sposób testowania. To zapewni bezpieczeństwo
- Najpierw COVID, teraz wojna. Eksperci radzą, jak pokonać strach i obniżyć poziom stresu
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.