Ukryte ofiary COVID. Polska w czołówce krajów UE z nadmierną śmiertelnością
Jak dużo było śmiertelnych ofiar COVID-19 w Polsce? Międzynarodowe analizy pokazują, że koronawirus przyczynił się do dużo wyższej liczby zgonów, niż uwzględniają to oficjalne statystyki. Porównanie liczby zgonów z minionych lat z okresem pandemii wskazuje, że liczba tzw. nadmiarowych zgonów sięga w Polsce 120 tys. osób.
1. Ile osób zmarło z powodu COVID-19 w Polsce?
Od początku pandemii eksperci, analizując rozbieżności pomiędzy liczbą wykrywanych zakażeń a liczbą zgonów, wskazywali, że oficjalne dane są zaniżone. Potwierdza to również analiza dokonana przez międzynarodowych ekspertów, która wyraźnie wskazuje na niedoszacowanie liczby przypadków śmiertelnych, które miały związek z COVID-19.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie porównali liczby tzw. nadmiarowych zgonów od początku pandemii ze 103 krajów i regionów.
Zgodnie z oficjalnymi statystykami z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 75 273 osoby. Najwięcej zgonów było w województwach: mazowieckim (9 475), śląskim (9 395) i wielkopolskim (7 379).
Jednak według wyliczeń niemiecko-izraelskiego zespołu w Polsce było 310 nadmiarowych zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. To oznaczałoby, że przez COVID zmarło dużo więcej niż 75 tys. chorych. Zgodnie z analizami opublikowanymi w portalu "eLife" bezwzględna liczba nadmiarowych zgonów w tym okresie to 120 tys.
- Ten raport z jednej strony oczywiście bardzo niepokoi, z drugiej strony nie dziwi. Niestety liczba zgonów spowodowanych przez COVID w Polsce nam, lekarzom od początku wydawała się niedoszacowana. Na podstawie tego raportu widzimy, że Polska jest jednym z krajów o najwyższej śmiertelności w czasie pandemii w Unii Europejskiej - mówi dr Łukasz Durajski, pediatra, ekspert medycyny podróży i popularyzator wiedzy na temat COVID-19.
Jeszcze gorzej wygląda pod tym względem sytuacja w Czechach, gdzie szacunki wskazują na 320 nadmiarowych zgonów na 100 tys. mieszkańców, na Litwie (350) i w Bułgarii (460).
2. Skąd rozbieżności w danych?
Dr Durajski mówi wprost: te dane świadczą o tym, że nasz system opieki zdrowotnej w trakcie pandemii był ekstremalnie niewydolny.
- Polska jest krajem z najniższym w Unii Europejskiej współczynnikiem liczby personelu medycznego w przeliczeniu na mieszkańców. To powodowało, że wielu pacjentów, nie tylko covidowych, nie otrzymywało tej pomocy na czas - podkreśla dr Durajski.
Eksperci tłumaczą, że rozbieżności w zakresie tych danych są kumulacją kilku czynników: słabej diagnostyki, utrudnionego dostępu do służby zdrowia i faktu, że w raportach najczęściej nie uwzględniano m.in. osób, które zmarły z powodu powikłań po przejściu COVID. Lekarze przypominają też, że bardzo wielu pacjentów świadomie, mimo objawów, nie zgłaszało się na testy.
- To wynika m.in. z tego, że przez pewien czas, zwłaszcza w trakcie drugiej fali, nasze możliwości systemowe nie pozwalały na przetestowanie wszystkich pacjentów z objawami. W związku z tym, kiedy następowało gwałtowne pogorszenie, pacjent umierał bez testu, był kwalifikowany jako zgon nagły z innych przyczyn. Inna sprawa, że część ludzi się świadomie nie testowała, np. dlatego, że jedna osoba z rodziny wykonała test i był dodatni, więc pozostali członkowie rodziny uznawali, że nie ma sensu się badać - przypomina dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, kierownik kliniki anestezjologii szpitala MSWiA w Warszawie i członek Rady Medycznej przy premierze.
- Trzeba pamiętać jeszcze o jednej rzeczy: nie wszystkie zgony, które były spowodowane przez COVID, były kodowane jako COVID, tzn. jeśli pacjent po leczeniu w szpitalu miał już negatywne wyniki testu i umierał np. na zawał serca, co było oczywiście związane z ciężkim stanem ogólnym, z powikłaniami, to bardzo często nie było to kodowane jako zgony z powodu koronawirusa - zaznacza dr Szułdrzyński.
Niedoszacowanie liczby zgonów w okresie pandemii dotyczy nie tylko Polski. Autorzy ostatnich analiz są przekonani, że z powodu COVID zmarło dużo więcej ludzi niż 4,2 mln widniejące w oficjalnych światowych statystykach. Są jednak państwa, takie jak Dania, gdzie w trakcie pandemii było mniej zgonów, niż w analogicznym okresie w minionych latach (-10 na 100 tysięcy mieszkańców).
Podobnie wyglądała sytuacja w Australii i Nowej Zelandii. Naukowcy uważają, że to wynik dobrej opieki medycznej i rygorystycznego przestrzegania zasad DDM przez społeczeństwo, dzięki czemu ograniczono zachorowania nie tylko na COVID, ale również na inne choroby.
3. Czwarta fala: spośród osób starszych umrze co 5. niezaszczepiony
Czy czwarta fala również pochłonie tak dużą liczbę ofiar śmiertelnych? Zdaniem dr. Szułdrzyńskiego dzięki szczepieniom uda się nam uniknąć najgorszego scenariusza, ale musimy się przygotowywać na dużą liczbę zgonów wśród osób starszych.
- Mamy zaszczepione dwie trzecie osób powyżej 60. roku życia. Pozostali są w grupie ryzyka, a trzeba pamiętać, że śmiertelność wśród najstarszych jest rzędu 10, a nawet 20 proc. u osób po 80. roku życia. Uważam, że śmiertelność będzie na pewno niższa niż w kwietniu czy maju, ale musimy być gotowi na ofiary wśród niezaszczepionych. Spośród osób starszych umrze co 5., a wśród młodych co 1000. Jeśli zachoruje kilkaset tysięcy młodych niezaszczepionych osób, to będziemy mieli kilka tysięcy ofiar. To prosta matematyka - ostrzega lekarz.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
W środę 4 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 164 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (29), małopolskim (27), lubelskim (12), podlaskim (11), śląskim (11), kujawsko-pomorskim (10).
Mamy 164 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (29), małopolskiego (27), lubelskiego (12), podlaskiego (11), śląskiego (11), kujawsko-pomorskiego (10), łódzkiego (9), podkarpackiego (9), pomorskiego (9), dolnośląskiego (7),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 4, 2021
Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Koronawirus. Naukowcy uważają, że pojawienie się opornego na szczepienia wariantu jest prawie pewne
- Waldemar Kraska: Pojawiła się grupa lekarzy, która kwestionuje podawanie szczepionek przeciw COVID-19 (WIDEO)
- Łagodny przebieg COVID-19 a zaburzenia pamięci. Dr Chudzik: To jest choroba, która wciąż wyprzedza nas o ten jeden krok
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.