Utrata masy ciała może pomóc w zapobieganiu szpiczakowi mnogiemu

Nowe badania wskazują, że nadwaga zwiększa ryzyko, że łagodne zaburzenia krwi rozwiną się w szpiczaka mnogiego, nowotwór krwi.

Zagadkowy stan przednowotworowy

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Waszyngtońskiej Akademii Medycznej w St. Louis, opublikowano je w czasopiśmie „Journal of National Cancer Institute”.

Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia szpiczaka mnogiego, raka komórek plazmatycznych krwi i szpiku kostnego, który rozwija się najczęściej po osiągnięciu wieku 60 lat.

Szpiczak mnogi jest poprzedzony zaburzeniami krwi, zwanymi gammapatią monoklonalną o nieokreślonym znaczeniu (monoclonal gammopathy of undetermined significance, MGUS), w których nieprawidłowe komórki plazmatyczne wytwarzają wiele kopii przeciwciał. Taki stan przedrakowy nie powoduje objawów i często pozostaje nierozpoznany.

"Ale nasze badania pokazują, że otyłość może być teraz definiowana jako czynnik ryzyka dla rozwoju szpiczaka mnogiego. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano MGUS, utrzymanie prawidłowej masy ciała może być sposobem na zapobieganie progresji szpiczaka mnogiego, jeśli dodatkowo potwierdzimy to badaniami klinicznymi” – mówi autor badania, prof. Su-Hsin Chang, chirurg na Wydziale Zdrowia Publicznego na Waszyngtońskim Uniwersytecie.

Naukowcy przeanalizowali dane z amerykańskiego Departamentu Spraw Weteranów, identyfikując 7,878 pacjentów, głównie mężczyzn, z rozpoznaniem MGUS, w okresie od października 1999 do grudnia 2009 roku.

Wśród tych pacjentów, 39,8 procent miało nadwagę, a 33,8 procent było otyłych. Badacze śledzili, czy u pacjentów rozwinął się szpiczak mnogi. Okazało się, że 4,6 procent pacjentów z nadwagą i u 4,3 procent pacjentów otyłych zachorowało na tą postać raka, w porównaniu z 3,5 procent osób z normalną wagą - różnica jest statystycznie istotna.

Nadwagą i otyłość u pacjentów z MGUS podnosiły ryzyko progresji o 55 procent i było ono o 98 procent wyższe od ryzyka występującego u pacjentów z prawidłową masą ciała.

MGUS trudno zdiagnozować

MGUS jest spowodowane zwiększonym poziomem białka przeciwciał, znanego jako białko M, które znajduje się w krwi 3 procent osób powyżej 50 roku życia Samo MGUS jest trudne do wykrycia i często nie gwarantuje leczenia.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala określić ilość czerwonych i białych krwinek, stężenie...

"Diagnoza jest stawiana zazwyczaj przy okazji badań, które mają wykryć inne choroby. Chociaż nasza praca bezpośrednio nie sugeruje badań przesiewowych dotyczących MGUS, regularne wizyty kontrolne mogą pomóc lekarzom monitorować, czy MGUS rozwija się do postaci innych zaburzeń, w tym szpiczaka mnogiego" – mówi Chang.

"W oparciu o nasze stwierdzenie, że nadwaga lub otyłość są czynnikami ryzyka dla szpiczaka mnogiego u pacjentów z MGUS, a dodatkowy ciężar zwiększa groźbę, mamy nadzieję, że nasze wyniki będą zachęcać ludzi do tworzenia strategii interwencyjnych w celu zapobiegania progresji tej choroby do szpiczaka mnogiego” – dodał Chang

Przyszłe badania są planowane przez Changa i innych badaczy z Akademii Medycznej - w tym głównego autora pracy, asystenta profesora onkologii, dr Kennetha R. Carsona i dr Grahama Colditza, eksperta w dziedzinie raka, który jest również zastępcą dyrektora Centrum Zapobiegania i Kontroli Nowotworów.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...