Utrata masy ciała może pomóc w zapobieganiu szpiczakowi mnogiemu
Nowe badania wskazują, że nadwaga zwiększa ryzyko, że łagodne zaburzenia krwi rozwiną się w szpiczaka mnogiego, nowotwór krwi.
1. Zagadkowy stan przednowotworowy
Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Waszyngtońskiej Akademii Medycznej w St. Louis, opublikowano je w czasopiśmie „Journal of National Cancer Institute”.
Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia szpiczaka mnogiego, raka komórek plazmatycznych krwi i szpiku kostnego, który rozwija się najczęściej po osiągnięciu wieku 60 lat.
Szpiczak mnogi jest poprzedzony zaburzeniami krwi, zwanymi gammapatią monoklonalną o nieokreślonym znaczeniu (monoclonal gammopathy of undetermined significance, MGUS), w których nieprawidłowe komórki plazmatyczne wytwarzają wiele kopii przeciwciał. Taki stan przedrakowy nie powoduje objawów i często pozostaje nierozpoznany.
"Ale nasze badania pokazują, że otyłość może być teraz definiowana jako czynnik ryzyka dla rozwoju szpiczaka mnogiego. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano MGUS, utrzymanie prawidłowej masy ciała może być sposobem na zapobieganie progresji szpiczaka mnogiego, jeśli dodatkowo potwierdzimy to badaniami klinicznymi” – mówi autor badania, prof. Su-Hsin Chang, chirurg na Wydziale Zdrowia Publicznego na Waszyngtońskim Uniwersytecie.
Naukowcy przeanalizowali dane z amerykańskiego Departamentu Spraw Weteranów, identyfikując 7,878 pacjentów, głównie mężczyzn, z rozpoznaniem MGUS, w okresie od października 1999 do grudnia 2009 roku.
Zobacz także
Wśród tych pacjentów, 39,8 procent miało nadwagę, a 33,8 procent było otyłych. Badacze śledzili, czy u pacjentów rozwinął się szpiczak mnogi. Okazało się, że 4,6 procent pacjentów z nadwagą i u 4,3 procent pacjentów otyłych zachorowało na tą postać raka, w porównaniu z 3,5 procent osób z normalną wagą - różnica jest statystycznie istotna.
Nadwagą i otyłość u pacjentów z MGUS podnosiły ryzyko progresji o 55 procent i było ono o 98 procent wyższe od ryzyka występującego u pacjentów z prawidłową masą ciała.
2. MGUS trudno zdiagnozować
MGUS jest spowodowane zwiększonym poziomem białka przeciwciał, znanego jako białko M, które znajduje się w krwi 3 procent osób powyżej 50 roku życia Samo MGUS jest trudne do wykrycia i często nie gwarantuje leczenia.
"Diagnoza jest stawiana zazwyczaj przy okazji badań, które mają wykryć inne choroby. Chociaż nasza praca bezpośrednio nie sugeruje badań przesiewowych dotyczących MGUS, regularne wizyty kontrolne mogą pomóc lekarzom monitorować, czy MGUS rozwija się do postaci innych zaburzeń, w tym szpiczaka mnogiego" – mówi Chang.
"W oparciu o nasze stwierdzenie, że nadwaga lub otyłość są czynnikami ryzyka dla szpiczaka mnogiego u pacjentów z MGUS, a dodatkowy ciężar zwiększa groźbę, mamy nadzieję, że nasze wyniki będą zachęcać ludzi do tworzenia strategii interwencyjnych w celu zapobiegania progresji tej choroby do szpiczaka mnogiego” – dodał Chang
Przyszłe badania są planowane przez Changa i innych badaczy z Akademii Medycznej - w tym głównego autora pracy, asystenta profesora onkologii, dr Kennetha R. Carsona i dr Grahama Colditza, eksperta w dziedzinie raka, który jest również zastępcą dyrektora Centrum Zapobiegania i Kontroli Nowotworów.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.