Uważaj na zawał serca. 5 rzeczy, które musisz zrobić, aby go uniknąć
W Polsce codziennie 100 osób umiera z powodu zawału serca. Może on dotknąć osoby w różnym wieku, nawet te młode. Choroby sercowo-naczyniowe stanowią przyczynę około 1/3 zgonów na świecie. Jesteśmy świadomi, jak może skończyć się zawał, jednak robimy niewiele, żeby temu zapobiec. Przez wdrożenie 5 prostych zmian można zapobiec 80 proc. ataków serca.
1. Dbaj o aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia jest bezpośrednią przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Systematyczna aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na zapobieganie problemom z sercem. Nie musisz biegać maratonów czy uprawiać morderczych treningów. Najważniejsza jest regularność. Ćwiczenia poprawią metabolizm glukozy, zmiejszą stan zapalny w organizmie i świetnie wpłyną na zdrowie psychiczne.
2. Zdrowa dieta to podstawa
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zawału, konieczna jest zbilansowana dieta. Za najzdrowszą formę odżywiania uchodzi dieta śródziemnomorska. Jednym z jej głównych składników jest oliwa z oliwek. Przypisuje się jej mnóstwo działań prozdrowotnych. Ma właściwości antyoksydacyjne, zmniejsza obrzęki i rozpuszcza tłuszcze.
3. Rzuć palenie papierosów
Rzucenie tego zgubnego nałogu to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego organizmu. Tytoń zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, uszkodzenia naczyń krwionośnych, choroby wieńcowej i zawału. Powoduje powstawanie w organizmie stanów zapalnych oraz dysfunkcję śródbłonka. Sprzyja tworzeniu się blaszki miażdżycowej.
4. Nie dopuść do otyłości
Otyłość powoduje wiele powikłań zdrowotnych. Należy do nich nadciśnienie, cukrzyca, choroba wieńcowa czy zawał. Według dr Jennifer Logue z University of Glasgow nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału o 60 proc. Dzieje się tak szczególnie w przypadku mężczyzn. Nadwaga wywołuje chroniczne procesy zapalne w organizmie. Wewnętrzna tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w jamie brzusznej, obrasta narządy i wywołuje procesy zapalne. Najgroźniejsza jest otyłość brzuszna. Może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy nawet u osób o prawidłowym wskaźniku BMI. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obwód talii u kobiet nie powinien przekraczać 88 cm, a u mężczyzn 102 cm.
5. Nie pij alkoholu
Spożywanie dużych ilości alkoholu wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego i działa niekorzystnie na nasze serce. Uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, narażając je na pękniecie i tym samym wylew krwi do mózgu lub zawał serca. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do poważnych zaburzeń ze strony układu krążenia. Jeśli chcesz zachować zdrowie, ogranicz spożywanie napojów procentowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Alkoholicy przed i po odwyku. Zdjęcia, które zwalają z nóg.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.