Wzrost przypadków trądu w USA. Objawami są plamy na skórze, owrzodzenia
Trąd, znany również jako choroba Hansena, to przewlekła infekcja wywoływana przez bakterie, które atakują skórę i nerwy. Mimo że uznawany jest za "chorobę średniowieczną", wciąż stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny - zwłaszcza w świetle rosnącej liczby przypadków w USA.
1. Wzrost przypadków trądu w USA
Z najnowszych danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że w 2020 roku w USA zarejestrowano 159 nowych przypadków trądu, z czego znacząca część przypadła na środkową Florydę. Ten niepokojący trend wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się tej choroby.
2. Czym jest trąd i jak się rozprzestrzenia?
Trąd atakuje przede wszystkim skórę i obwodowy układ nerwowy, prowadząc do poważnych konsekwencji, takich jak ślepota, paraliż, zniekształcenia fizyczne oraz utrata czucia w dotkniętych obszarach. Chociaż współczesne metody leczenia pozwalają skutecznie zwalczać infekcję, brak terapii może skutkować trwałym uszkodzeniem tkanek i funkcji organizmu.
Naukowcy wciąż badają przyczyny zwiększonej liczby przypadków trądu w USA. Choroba ta nie przenosi się przez krótkotrwały, przypadkowy kontakt (np. uścisk dłoni), lecz wymaga długotrwałej ekspozycji na bakterie, co często związane jest z bliskim kontaktem z nieleczonymi osobami.
U pacjentów z trądem pierwsze objawy - bladość, plamy na skórze, wysypki, owrzodzenia oraz inne zmiany patologiczne - mogą pojawić się nawet 20 lat po zakażeniu. Długi okres inkubacji choroby znacznie utrudnia identyfikację źródła zakażenia i śledzenie dróg jej rozprzestrzeniania.
3. Skąd wzrost przypadków?
Do niedawna przyczyn infekcji doszukiwano się w kontakcie z zarażonymi zwierzętami lub podróżach do regionów, gdzie trąd jest chorobą endemiczną. Wyniki nowych badań wskazują, że około 34 proc. nowych przypadków (w latach 2015–2020) nie wiązało się z tradycyjnymi czynnikami ryzyka. Naukowcy sugerują więc, że trąd stał się na Florydzie chorobą endemiczną.
Okazuje się, że podłoże infekcji może być również genetyczne.
- Genetyka niektórych ludzi może sprawić, że będą bardziej podatni na trąd lub ich układ odpornościowy będzie mniej zdolny do przeciwstawienia się tej chorobie - mówi profesor Robert Schwartz, kierownik wydziału dermatologii w Rutgers New Jersey Medical School.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.