Trwa ładowanie...

Wzrost przypadków trądu w USA. Objawami są plamy na skórze, owrzodzenia

Avatar placeholder
24.03.2024 16:31
Wzrost przypadków trądu. Podłoże infekcji może być genetyczne
Wzrost przypadków trądu. Podłoże infekcji może być genetyczne (Getty Images)

Trąd, znany również jako choroba Hansena, to przewlekła infekcja wywoływana przez bakterie, które atakują skórę i nerwy. Mimo że uznawany jest za "chorobę średniowieczną", wciąż stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny - zwłaszcza w świetle rosnącej liczby przypadków w USA.

spis treści

1. Wzrost przypadków trądu w USA

Z najnowszych danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że w 2020 roku w USA zarejestrowano 159 nowych przypadków trądu, z czego znacząca część przypadła na środkową Florydę. Ten niepokojący trend wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się tej choroby.

2. Czym jest trąd i jak się rozprzestrzenia?

Trąd atakuje przede wszystkim skórę i obwodowy układ nerwowy, prowadząc do poważnych konsekwencji, takich jak ślepota, paraliż, zniekształcenia fizyczne oraz utrata czucia w dotkniętych obszarach. Chociaż współczesne metody leczenia pozwalają skutecznie zwalczać infekcję, brak terapii może skutkować trwałym uszkodzeniem tkanek i funkcji organizmu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Naukowcy wciąż badają przyczyny zwiększonej liczby przypadków trądu w USA. Choroba ta nie przenosi się przez krótkotrwały, przypadkowy kontakt (np. uścisk dłoni), lecz wymaga długotrwałej ekspozycji na bakterie, co często związane jest z bliskim kontaktem z nieleczonymi osobami.

U pacjentów z trądem pierwsze objawy - bladość, plamy na skórze, wysypki, owrzodzenia oraz inne zmiany patologiczne - mogą pojawić się nawet 20 lat po zakażeniu. Długi okres inkubacji choroby znacznie utrudnia identyfikację źródła zakażenia i śledzenie dróg jej rozprzestrzeniania.

3. Skąd wzrost przypadków?

Do niedawna przyczyn infekcji doszukiwano się w kontakcie z zarażonymi zwierzętami lub podróżach do regionów, gdzie trąd jest chorobą endemiczną. Wyniki nowych badań wskazują, że około 34 proc. nowych przypadków (w latach 2015–2020) nie wiązało się z tradycyjnymi czynnikami ryzyka. Naukowcy sugerują więc, że trąd stał się na Florydzie chorobą endemiczną.

Okazuje się, że podłoże infekcji może być również genetyczne.

- Genetyka niektórych ludzi może sprawić, że będą bardziej podatni na trąd lub ich układ odpornościowy będzie mniej zdolny do przeciwstawienia się tej chorobie - mówi profesor Robert Schwartz, kierownik wydziału dermatologii w Rutgers New Jersey Medical School.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze