Zakazane na działce. Zagrożenie może czaić się w ogródku
Pogoda w ostatnich dniach rozpieszcza. Nic więc dziwnego, że wiele osób zabrało się za wiosenne prace na działkach i w przydomowych ogródkach. Ciesząc się z możliwości spędzenia czasu wśród zieleni, nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Oto siedem zasad, o których powinien pamiętać każdy działkowicz.
- 1. Zadbaj o odpowiednią odzież i sprzęt
- 2. Pamiętaj o technice
- 3. Dbaj o regularne przerwy
- 4. Upewnij się, że znasz zasady obsługi sprzętu
- 5. Zachowaj ostrożność, pracując w towarzystwie dzieci lub zwierząt
- 6. Ustaw priorytety: zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu
- 7. Zadbaj o znajomość potencjalnych zagrożeń natury
- 8. Wypadki w Polsce
1. Zadbaj o odpowiednią odzież i sprzęt
Na stronie internetowej Bon Secours, amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej non profit, ukazał się artykuł na temat profilaktyki schorzeń i wypadków, do których może dojść podczas pracy w ogrodzie. Oto siedem wskazówek, które zdaniem przedstawicieli tej instytucji pomogą zapewnić nam podstawowe bezpieczeństwo na działce.
Zanim przystąpisz do pracy w ogrodzie, ważne jest, aby się do tego przygotować. Odpowiedni strój, w tym długie spodnie, rękawiczki ochronne, obuwie kryjące palce, okulary przeciwsłoneczne, zabezpieczą cię przed różnorodnymi zagrożeniami. Jeśli wykonujesz prace generujące hałas, nie zapomnij o zatyczkach do uszu lub słuchawkach ochronnych.
2. Pamiętaj o technice
Nie zapominaj o właściwej technice podnoszenia ciężarów. Zawsze korzystaj z siły nóg, nie pleców. W ten sposób unikniesz kontuzji. Jeśli natomiast przenosisz ciężkie przedmioty, nie wahaj się poprosić o pomoc lub użyć taczek.
3. Dbaj o regularne przerwy
Co pół godziny zrób sobie chwilę przerwy, aby odpocząć i nawodnić organizm. Nawet w chłodniejsze dni organizm traci płyny, które trzeba uzupełniać.
4. Upewnij się, że znasz zasady obsługi sprzętu
Zanim zaczniesz korzystać z jakiegokolwiek sprzętu, upewnij się, że wiesz, jak go bezpiecznie używać. Czytanie instrukcji obsługi i stosowanie się do zaleceń producenta to podstawa. Każdego roku tysiące ludzi trafia na izby przyjęć z powodu wypadków z użyciem narzędzi ogrodniczych.
5. Zachowaj ostrożność, pracując w towarzystwie dzieci lub zwierząt
Jeśli w pobliżu znajdują się dzieci lub zwierzęta, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Najlepiej, aby podczas pracy z narzędziami, środkami chwastobójczymi lub maszynami, przebywały w innym miejscu. Lepiej na chwilę zamknąć psa w domu, niż narazić go na ryzyko zatrucia lub wypadku.
6. Ustaw priorytety: zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu
Korzystając z drabiny, zawsze upewnij się, że jest stabilnie ustawiona. Jeśli teren jest śliski lub nierówny, zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli natomiast podejmujesz się prac wymagających kopania, zawsze sprawdzaj, czy na wybranym terenie nie znajdują się np. podziemne linie przesyłowe.
7. Zadbaj o znajomość potencjalnych zagrożeń natury
Pamiętaj, że niektóre rośliny mogą być toksyczne - nie zbieraj gołymi rękoma chwastów, których nie możesz zidentyfikować. Zwracaj również uwagę na potencjalną obecność dzikiej fauny, np. węży.
8. Wypadki w Polsce
Jak wynika z danych KRUS w 2022 roku doszło do prawie 12 tysięcy wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolnych, z czego aż 45 miało skutek śmiertelny.
Najwięcej było upadków, które odpowiadają za 49,2 proc. wszystkich zarejestrowanych incydentów. Drugie w kolejności były uderzenia i przygniecenia oraz pogryzienia przez zwierzęta (12,8 proc.). Wypadki związane z pochwyceniem lub uderzeniem przez ruchome części maszyn i urządzeń wynosiły 12,1 proc. wszystkich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.