Trwa ładowanie...

Zespół Sjögrena – występowanie, przyczyny, objawy, leczenie

Pod tą obcą nazwą kryje się druga najczęściej występująca choroba autoimmunologiczna polegająca na tym, że przeciwciała wytwarzane przez organizm uszkadzają lub całkowicie niszczą gruczoły ślinowe i łzowe.

Zobacz film: "Zespół suchego oka - przyczyny"

spis treści

1. Zespół Sjögrena - występowanie

Zespół Sjögrena dotyka aż w 90 proc. kobiety. Pojawia się najczęściej po 40. roku życia. Z reguły towarzyszy innych chorobom, przede wszystkim tym o podłożu reumatycznym. Szacuje się, że blisko 30 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów jednocześnie jest chorych na Zespół Sjögrena. Występuje on także przy takich chorobach jak: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, mieszana choroba tkanki łącznej oraz przewlekłe aktywne zapalenie wątroby i marskość tego narządu.

Wyróżnić można dwa typy Zespołu Sjögrena:

  • pierwotny – występuje jako samodzielna jednostka chorobowa,
  • wtórny – towarzyszy innym zaburzeniom immunologicznym.

2. Zespół Sjögrena - przyczyny

Gdy w organizmie dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego i produkowania przeciwciał – limfocytów, które zaczynają atakować między innymi gruczoły łzowe i ślinowe, mówimy o Zespole Sjögrena. Prowadzi to do rozwinięcia się stanu zapalnego i upośledzenia funkcji uszkodzonych komórek.

Nieprawidłowa produkcja limfocytów może być spowodowana przez:

Obraz z naciekiem limfatycznym w śliniance u chorego z zespołem Sjögrena
Obraz z naciekiem limfatycznym w śliniance u chorego z zespołem Sjögrena

Zespół Sjögrena występuje w większej częstotliwości u kobiet.

zobacz galerię

3. Zespół Sjögrena - objawy

Z powodu uszkodzenia gruczołów łzowych i ślinowych głównym symptomem choroby jest suchość oczu i brak śliny. Chory może skarżyć się na odczucie piasku pod powiekami, pieczenie czy kłucie. Dodatkowo nienawilżone oczy mogą być zaczerwienione oraz nadwrażliwe na światło. Objawy Zespołu Sjögrena są bardzo uciążliwe i znacząco utrudniają pracę oraz wykonywanie codziennych obowiązków.

Brak śliny lub zmniejszone jej wydzielanie sprawia, że chory czuje ciągłą suchość w ustach. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z próchnicą. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że ślina izoluje powierzchnię zębów od bakterii Streptococcus mutas, które najczęściej wywołują próchnicę. Oprócz tego pacjent może stracić smak oraz mieć trudności w mówieniu i żuciu.

Czasami w przebiegu choroby pojawiają się bóle stawów, powiększone węzły chłonne, zapalenie trzustki lub tarczycy. Często też występuje objaw Raynauda polegający na sinieniu końcówek palców, co nasila się przy niskich temperaturach.

Często pierwotny Zespół Sjögrena nie jest rozpoznany. Objawy są mało charakterystyczne, więc mogą być zlekceważone. Chorzy mylą je z niewyspaniem, zmęczeniem czy zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem. W przypadku wtórnej choroby lekarze prowadzący są wyczuleni na pojawienie się takich symptomów, więc jej wykrycie jest znacznie łatwiejsze.

4. Zespół Sjögrena - leczenie

Niestety, Zespół Sjögrena jest nieuleczalny. Główną uwagę podczas terapii przykłada się do ochrony narządu wzroku, dlatego też pacjenci muszą korzystać z preparatów zastępujących łzy i ślinę. Najczęściej stosuje się krople do oczu, które nawilżają oko i zastępują łzy, np. Systane® Ultra, które nie tylko nawilżają narząd wzroku, ale także łagodzą pieczenie i kłucie. Dobór odpowiednich leków oraz odpowiednia profilaktyka znacząco poprawia komfort życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.