Zwróć uwagę na temperaturę w pokoju. Zbyt niska może doprowadzić do zawału, udaru
Oszczędzasz na ogrzewaniu? Oto siedem zagrożeń związanych z mieszkaniem w zbyt chłodnym domu.
1. Wzrost ciśnienia krwi
Chłód w domu powoduje nie tylko wzrost tętna, ale także ciśnienia krwi. Dlaczego tak się dzieje? Naczynia krwionośne zwężają się w odpowiedzi na niskie temperatury, to z kolei powoduje większe ciśnienie w pozostałej części układu krążenia oraz zmuszanie serca do bardziej wytężonej pracy. I choć jest to normalna reakcja, to dodatkowe obciążenie może prowadzić do objawów sercowych u osób już cierpiących na schorzenia kardiologiczne.
2. Potencjalny zawał serca lub udar
Im więcej mamy lat, tym częściej odczuwamy zimno, co wynika częściowo ze spowolnienia naturalnego tempa metabolizmu oraz wytwarzania mniejszej liczby naczyń krwionośnych.
To utrudnia dotarcie krwi — a w konsekwencji ciepła — do kończyn. Kiedy zaczynamy się przeziębiać, nasza krew staje się gęstsza, co może powodować krzepnięcie i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
3. Zwiększone ryzyko hipotermii
Pod wpływem niskich temperatur organizm zaczyna tracić ciepło szybciej, niż je wytwarzać. Długotrwałe narażenie na taką sytuację może doprowadzić do wyczerpania energii zmagazynowanej w organizmie.
To z kolei może prowadzić do hipotermii lub nienormalnie niskiej temperatury ciała, która wpływa na mózg, powodując, że dotknięta tym stanem osoba nie jest w stanie jasno myśleć i poruszać się.
4. Pogorszenie objawów astmy
Zimne powietrze jest suche, a więc podrażnia drogi oddechowe. Może również powodować wytwarzanie większej ilości śluzu, a zatem pogarszać objawy astmy. W chłodnym domu mogą również pojawiać się problemy związane z wilgocią i pleśnią, które mogą powodować pogorszenie objawów w okresie zimowym.
5. Osłabienie układu odpornościowego
Niektóre badania sugerują, że niższe temperatury mogą wpływać na odpowiedź immunologiczną. Nos i drogi oddechowe są pokryte śluzem i drobnymi rzęskami, które działają jak bariera, wyłapując wdychane wirusy i usuwając je z dróg oddechowych. Śluz zawiera również substancje przeciwbakteryjne, które pomagają chronić przed chorobami. Wdychanie zimnego, suchego powietrza w miesiącach zimowych może wpływać na śluz i rzęski wyściełające nos i gardło, czyniąc je mniej wydajnymi.
6. Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego
Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że mieszkanie w zimnym domu podwaja ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych u osób, które wcześniej nie chorowały psychicznie i potraja to ryzyko w przypadku osób, które wcześniej znajdowały się na granicy poważnych zaburzeń psychicznych.
7. Zwiększenie ryzyka problemów ze stawami
Organizm oszczędza ciepło, ograniczając przepływ krwi do kończyn i pompując więcej krwi do serca, co może skutkować sztywnością i bólem stawów. Co więcej, zimno sprawia, że ciało jest bardziej wrażliwe na ból.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.