Trwa ładowanie...

Badania żołądka – gastroskopia, USG, badania z krwi

Avatar placeholder
04.01.2024 17:47
Badania żołądka obejmują kilka metod diagnostycznych.
Badania żołądka obejmują kilka metod diagnostycznych. (Adobe stock)

Badania żołądka obejmują kilka metod diagnostycznych. W zależności od objawów, lekarz może zlecić zarówno badania laboratoryjne z krwi, jak i USG brzucha bądź gastroskopię. Na czym polegają poszczególne procedury? Na jakie nieprawidłowości i choroby mogą wskazywać?

spis treści

1. Jakie są badania żołądka?

Badania żołądka są szalenie ważne, ponieważ pozwalają ustalić przyczynę różnych dolegliwości, a po rozpoznaniu choroby bądź zaburzenia podjąć odpowiednie leczenie. To nie tylko poprawia komfort funkcjonowania, ponieważ znosi dyskomfort i ból, ale i pozwala zapobiec rozwojowi choroby oraz pojawieniu się powikłań. Dzięki temu badania żołądka i układu pokarmowego często ratują nie tylko samopoczucie i zdrowie, ale i życie.

Najczęstsze choroby żołądka to choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej, polipy żołądka, ale i rak żołądka. Na chorobę narządu mogą wskazywać takie objawy jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • zgaga, czyli uczucie pieczenia przełyku,
  • ból w środkowym nadbrzuszu,
  • odbijanie,
  • nudności i wymioty,
  • uczucie pełności.

Jakie badania na żołądek i jelita?

Wśród badań żołądka wyróżnia się takie procedury medyczne jak:

  • wywiad przeprowadzony z pacjentem (opis dolegliwości, ich charakter, lokalizacja i oraz częstość) oraz badanie fizykalne. Po zebranym wywiadzie lekarz zadecyduje, jakie badania należy zlecić w dalszej kolejności,
  • pH-metria i manometria przełyku,
  • RTG jamy brzusznej,
  • USG brzucha (ultrasonografia brzucha),
  • gastroskopia (badanie endoskopowe),
  • tomografia komputerowa,
  • mocznikowy test oddechowy (rozpoznaje zakażenie bakterią Helicobacter pylori, które może wywoływać nudności, ból brzucha, zgaga, złe samopoczucie),
  • badania laboratoryjne (nie tylko badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori, ale i inne badania krwi).

Jakie badania na żołądek z krwi?

Podstawowym badaniem żołądka z krwi jest morfologia, to jest analiza krwi pod kątem ilości i jakości białych krwinek, czerwonych krwinek oraz płytek krwi, także badanie pod kątem Helicobacter pylori IgG (wykrywają przeciwciała, czyli białka produkowane przez układ odpornościowy organizmu w momencie zakażenia).

Można zlecić także OB (wskazuje na stan zapalny), CRP (białko ostrej fazy, które może informować o występującej w organizmie infekcji), CEA (marker nowotworowy odpowiedzialny za nowotwory przewodu pokarmowego. Warto przy okazji wykonać próby wątrobowe: ALT, AST, GGTP, bilirubina całkowita, fosfataza zasadowa.

Mocznikowy test oddechowy

Mocznikowy test oddechowy wykrywający infekcję bakterią H. pylori w żołądku (odpowiada za przewlekły stan zapalny żołądka i chorobę wrzodową). Test umożliwia wykrycie zakażenia bez gastroskopii. Badanie polega na spożyciu mocznika znakowanego specjalnym węglem i wydychaniu powietrza do probówek.

pH-metria i manometria przełyku

pH-metria przełyku umożliwia ocenę częstości i czasu zarzucania zawartości żołądka poprzez pomiar pH (czyli kwasowości) w dolnej części przełyku. Z tego powodu wykorzystuje się ją w diagnostyce choroby refluksowej przełyku.

Badanie polega na wprowadzeniu przez nos sondy z elektrodą, która mierzy stężenie jonów wodorowych (czyli właśnie pH). Procedurę uzupełnia się manometrią, która pozwala na ocenę kurczliwości mięśni przełyku pomiar zmiany ciśnienia w świetle przełyku.

RTG przeglądowe jamy brzusznej

RTG jamy brzusznej wykonuje się na stojąco lub w pozycji leżącej na plecach. Jest wskazane w podejrzeniu niedrożności jelit, perforacji przewodu pokarmowego, ostrego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i jego powikłania w postaci rozdęcia okrężnicy.

Czasami lekarz, by lepiej uwidocznić poszczególne struktury, może zlecić podanie środka kontrastującego. Badanie RTG obecnie zleca się stosunkowo rzadko. Procedurę zastępuje zwykle tomografia komputerowa, która wykonywana jest głównie w podejrzeniu zmian nowotworowych żołądka. Badanie umożliwia ocenę zaawansowania procesu chorobowego.

Ultrasonografia brzucha (USG)

Ultrasonografia brzucha pozwala zobrazować schorzenia wątroby, dróg żółciowych, trzustki, w mniejszym stopniu żołądka i jelit. Badanie jest pomocne w diagnozowaniu zapalenia pęcherzyka żółciowego, gdyż umożliwia uwidocznienie kamieni żółciowych w jego obrębie.

Badanie żołądka - gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem, które polega na wprowadzeniu do żołądka giętkiego przewodu o niewielkiej średnicy. Ponieważ ten zakończony jest kamerą ze światłem, przekazującą obraz z wnętrza na monitor. Dzięki temu umożliwia ocenę przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Badanie gastroskopii jest podstawowym badaniem w diagnostyce nowotworów, ale i choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy czy infekcji wywołanych przez bakterię H. pylori. Umożliwia także pobranie wycinków (po co pobiera się wycinek z żołądka? Do oceny histopatologicznej i badania na obecność bakterii Helicobacter pylori).

W dniu badania należy być na czczo i nie pić wody 4 godziny przed badaniem. Gastroskopia i kolonoskopia to dwa podstawowe i najczęściej wykonywane badania endoskopowe przewodu pokarmowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze