Indukcja porodu

Poród zaczyna się zwykle samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Bywa jednak, że termin porodu mija, a dziecko nadal jest w brzuchu matki. Wówczas często wybieraną opcją jest indukcja porodu, czyli wywołanie go za pomocą różnych metod. Przed decyzją o sztucznym wywołaniu porodu wykonuje się kilkakrotnie KTG, a także badanie USG z oceną przepływów oraz ilości wód płodowych. Dopiero wtedy można podjąć jakiekolwiek kroki. Jakie są metody wywoływania porodu?

Naturalne wywoływanie porodu

Są to bezpieczne dla matki i dziecka sposoby, które zostały wypróbowane przez wiele kobiet w ciąży po tym, jak minął ich termin porodu. Co pomaga w takiej sytuacji?

 • Pójdź na spacer energicznym krokiem, chodź po schodach lub wykonuj ćwiczenia dla ciężarnych.
 • Dwa lub trzy razy dziennie przez kilkanaście minut rób masaż sutków. Dzięki temu wytworzy się oksytocyna, czyli naturalny hormon wywołujący poród.
 • Uprawiaj seks. W spermie jest hormon (prostaglandyna), który wpływa na zmiękczenie i rozwieranie się szyjki macicy.
 • Wypij łyżkę oleju rycynowego. Zawarte w nim substancje przyspieszają perystaltykę jelit i zmiękczają szyjkę macicy. Na skutek wypróżnienia główka dziecka może przesunąć się niżej, dzięki czemu poród zacznie się szybciej.

Sztuczna indukcja porodu

Metody sztucznego wywołania porodu są następujące:

Gdy wyżej wymienione metody zawodzą, lekarz może zdecydować się na cesarskie cięcie.

Wywoływanie porodu ma miejsce nie tylko wtedy, gdy minął termin porodu. Czasami istnieją inne wskazania. Jakie?

 • Cukrzyca ciężarnych.
 • Zatrucie ciążowe.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Zagrożenie zdrowia i życia dziecka.
 • Pęknięcie pęcherza płodowego przy jednoczesnym braku skurczów.

Przed podjęciem decyzji o indukcji porodu pacjentka powinna zostać dobrze poinformowana o innych opcjach. Należy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń. Jakie są skutki uboczne wywołania porodu?

 • Zwiększone ryzyko niedotlenienia dziecka.
 • Silniejsze i bardziej bolesne skurcze.
 • Wyższe ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego, uszkodzenia szyjki lub macicy, a także przedwczesnego oddzielenia się łożyska.
 • Większe ryzyko cesarskiego cięcia.

Poród to trudne doświadczenie dla każdej kobiety. Od jego powodzenia zależą zdrowie i życie jej i maleństwa. Nic więc dziwnego, że gdy mija termin porodu lub zagrożone jest dobro matki i dziecka, przydatne okazują się metody wywoływania porodu. Dzieli się je na naturalne i sztuczne. Naturalne metody indukcji porodu są bezpieczniejsze i wiele kobiet wypróbowuje je z sukcesem. Czasami jednak metody domowe zawodzą i należy pomyśleć o sztucznych sposobach na wywołanie porodu. Część z nich jest zbliżona do tych naturalnych. Jednak zanim zapadnie decyzja o skorzystaniu z nich, ciężarna powinna poznać wszelkie za i przeciw. Bez zgody kobiety nie wolno podejmować jakichkolwiek kroków w celu wywołania porodu.

Bibliografia

 • Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia, t. 1, Położnictwo, Warszawa 2007.
Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Łyżeczkowanie macicy po ciąży bliźniaczej

Pytanie do ginekologa położnika. Witam serdecznie! Moja żona była w ciąży z bliźniakami 2 jajowymi....

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
7 dni po terminie porodu

Mam 28 lat i jestem tydzień po terminie porodu, dostałam skierowanie do szpitala, jednak w...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Artykuły Indukcja porodu

Indukcja porodu Najpopularniejsze domowe sposoby na wywołanie porodu

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka pod koniec ciąży próbuje różnych domowych sposobów wywołania porodu. Najczęściej wybierają chodzenie, uprawianie seksu, ostre jedzenie lub stymulację...

Indukcja porodu Naturalne wywoływanie porodu

Kalendarz ciąży obejmuje 40 tygodni. Czasami bywa jednak, że akcja porodowa ulega opóźnieniu. Końcowy okres ciąży jest wielkim oczekiwaniem. Przyszła mama odczuwa coraz większy dyskomfort. Codzienne czynności są dla niej wielkim wysiłkiem. Kiedy...

Indukcja porodu Prostaglandyna

(...) Podanie tej substancji nie jest wskazane po odpłynięciu wód płodowych. Indukcja porodu poprzez podaż prostaglandyn nie...

Indukcja porodu Oksytocyna przy porodzie

Podawanie oksytocyny przy porodzie jest konieczne, gdy organizm ciężarnej produkuje zbyt małą ilość tego hormonu. Odpowiada on bowiem za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. W przypadku niewielkiej produkcji oksytocyny zaleca się podanie...

Domowe sposoby na wywołanie porodu
Indukcja porodu Domowe sposoby na wywołanie porodu

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka, pod koniec ciąży próbuje różnych domowych sposobów na wywołanie porodu. Najpopularniejsze to: chodzenie, uprawianie seksu, ostre jedzenie lub stymulacja...

Amniotomia
Indukcja porodu Amniotomia

Amniotomia polega na przebiciu błon płodowych lub upuszczeniu wód płodowych. Działanie amniotomii zmierza do pobudzenia wydzielania specjalnej substancji zwanej prostaglandyną, która przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Obecnie...

Indukcja porodu Masaż szyjki macicy

(...) Wywoływanie porodu w ten sposób bywa przyczyną mikrourazów tworzących się na szyjce macicy. Indukcja porodu zwiększa ... nastąpić rozwarcie co najmniej na jeden palec. Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz powinien zapytać ciężarną o zgodę. Indukcja porodu polega na wywołaniu skurczów macicy, gdy termin porodu już dawno minął, a dziecko nie spieszy się z...

Poród naturalny Fazy porodu

Każda kobieta wie, że poród to jedno z najpiękniejszych a za razem najtrudniejszych...

Po terminie porodu
Gdzie urodzić? Po terminie porodu

Ciąża przenoszona to taka, kiedy dziecko nie chce samodzielnie wyjść na świat, a minął już 40 tydzień ciąży. Po 42 tygodniu, jeśli nie następuje poród naturalny, trzeba wywołać skurcze porodowe.

Przygotowanie do porodu
Ciąża Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu to działania prowadzone na wielu płaszczyznach. Pod względem fizycznym...

Gdzie urodzić? Objawy porodu

Objawy porodu u każdej z kobiet ciężarnych mogą przebiegać nieco inaczej. Odejście wód płodowych wcale nie jest jedynym symptomem wskazującym na rozpoczęcie porodu.

Termin porodu
Objawy ciąży Termin porodu

Każda mama chciałaby znać termin porodu, wiedzieć, kiedy dokładnie przyjdzie na świat jej ukochane...

Objawy przedwczesnego porodu
Poród przedwczesny Objawy przedwczesnego porodu

Objawy przedwczesnego porodu są identyczne z symptomami porodu w terminie. Skurcze porodowe zaczynają się stopniowo nasilać. Bólom porodowym towarzyszy napięcie brzucha i ucisk w dole miednicy.

Ból podczas porodu
Łagodzenie bólu porodowego Ból podczas porodu

Ból jest związany z porodem, a jego występowanie świadczy o postępowaniu akcji...

Łagodzenie bólu porodowego Oddychanie w czasie porodu

Liczba kobiet, które chcą poznać techniki oddychania w czasie porodu stale rośnie. Przyszłe matki chcą bowiem mieć wrażenie kontroli nad sytuacją i czuć się pewniej podczas narodzin dziecka.

Sposoby na ból podczas porodu
Łagodzenie bólu porodowego Sposoby na ból podczas porodu

Ból porodowy świadczy o postępowaniu akcji porodowej. Jest jednym z najsilniejszych,...

Indukcja porodu Naturalne wywoływanie porodu

Naturalne metody wywoływania porodu to: zwiększenie aktywności fizycznej, uprawianie seksu, stymulowanie brodawek sutkowych, picie oleju rycynowego czy naparu z liści malin.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij