Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przygotowanie do porodu - ćwiczenia, masaż krocza, nauka parcia

Avatar placeholder
20.06.2023 19:37
Przygotowanie do porodu to między innymi nauka oddychania i parcia.
Przygotowanie do porodu to między innymi nauka oddychania i parcia. (Adobe Stock)

Przygotowanie do porodu to działania prowadzone na wielu płaszczyznach. Pod względem fizycznym niezbędne są niektóre ćwiczenia, jak choćby trening mięśni Kegla czy masaż krocza, przygotowujące te partie ciała na wysiłek w czasie porodu. Potrzebna jest także wyprawka, której zorganizowanie daje nam pewność, że podczas pobytu w szpitalu będziemy miały ze sobą wszystko, czego nam trzeba. Nie należy również zapominać, jak ważne jest psychiczne przygotowanie do tego wydarzenia. Wsparcie daje nam przede wszystkim szkoła rodzenia, ale także wiedza na temat porodu, jaką uzyskujemy od naszych mam, znajomych oraz z książek. Jak przygotować się do porodu naturalnego? Na czym polegają ćwiczenia ułatwiające poród?

spis treści

1. Jak przygotować się do porodu?

Do każdego porodu należy się odpowiednio przygotować pod względem fizycznym, materialnym, a przede wszystkim zdrowotnym. Właściwe przygotowania do porodu zapewnią matce bezpieczeństwo i duży komfort.

Warto pamiętać, aby po 32. tygodniu ciąży spakować torbę do szpitala i ustawić ją w widocznym miejscu. W czasie ciąży dobrze jest chodzić do szkoły rodzenia, która przygotowuje pary do porodu, uczy pielęgnacji noworodka i technik przystawiania dziecka do piersi, ale również uspokaja i integruje przyszłe matki.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Nie można zapomnieć o zdrowym odżywianiu i regularnych posiłkach, bogatych w białko i inne składniki odżywcze. W diecie dla kobiet w ciąży ważne są:

Należy spać tyle, ile potrzebuje organizm. Jeśli ma się ochotę na drzemkę, nie można sobie jej odmawiać. Można zapisać się na zajęcia z jogi lub gimnastyki. Dobrym rozwiązaniem jest też basen i poranny jogging. Warto spacerować i pływać w pierwszych trymestrach ciąży.

Ponadto każda kobieta w ciąży powinna unikać dymu papierosowego, chemicznych i żrących środków czystości oraz farb i lakierów. Dlatego o remont mieszkania najlepiej niech zadba mąż.

Nastawienie do porodu jest niezwykle ważnym czynnikiem i ma ogromny wpływ na wiele jego aspektów, takich jak czas trwania porodu i subiektywne odczuwanie bólu. Przygotowanie do porodu wymaga wielu postanowień i zmiany nawyków, między innymi żywieniowych.

2. Trening mięśni Kegla

Mięśnie Kegla znajdują się przy ujściu cewki moczowej i odbytnicy – są to mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na zaciskaniu mięśnia zwieracza odbytu oraz mięśnia zwieracza pęcherza moczowego.

Czynności te warto wykonywać podczas trwania całej ciąży i zaraz po porodzie. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży wpływają pozytywnie na tkanki miękkie podczas porodu, a także poprawiają jakość życia po porodzie, stanowią np. profilaktykę nietrzymania moczu.

Aby rozpocząć trening mięśni Kegla, każda kobieta powinna znaleźć te partie, które są otaczane przez mięśnie Kegla np. podczas oddawania moczu. Zlokalizuje je podczas napinania zwieracza odbytu, cewki moczowej i wejścia do pochwy. Z pewnością należy zapamiętać to „uczucie” i ćwiczyć, aż czynność wejdzie w nawyk. Być może w przyszłości taka umiejętność przyda się przy kolejnym dziecku.

Lekarze odradzają jednak wykonywanie ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo wtedy pęcherz nie zostanie opróżniony do końca, co w konsekwencji może powodować zapalenie dróg moczowych. Przygotowanie krocza do porodu będzie odpowiednie pod warunkiem, że ćwiczenia Kegla będą wykonywane systematycznie.

3. Nauka oddychania

Właściwe oddychanie w trakcie porodu łagodzi ból, uspokaja i ma pozytywny wpływ na przebieg akcji porodowej. Sposobu oddychania najlepiej uczyć się w szkole rodzenia, by mieć pewność, że robimy to poprawnie.

Ważna jest również praktyka, ponieważ silne emocje na sali porodowej często sprawiają, że zapominamy, jak należy postępować. Bez względu na poziom stresu i bólu, oddychanie powinno być spokojne, miarowe i głębokie.

Podczas wdechu nabieramy powietrze nosem, a wydychamy ustami, wówczas rozluźniają się mięśnie i przepona. W trakcie pobierania powietrza brzuch powinien unosić się do góry, a nie klatka piersiowa.

Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie wykorzystać całą pojemność płuc. Warto pamiętać, że nauka oddychania to niezwykle ważny etap przygotowania do tego wydarzenia, który przyspiesza poród, ma właściwości uspokajające i redukujące ból.

4. Nauka parcia

Parcie to najważniejszy etap drugiej części porodu, który kończy się wraz z pojawieniem się dziecka na świecie. Poprzedza ją faza bierna, w trakcie której dochodzi do odejścia wód płodowych i rozszerzenia szyjki macicy.

Wówczas kobieta musi jedynie radzić sobie z bólem, nie powinna przeć. Moment rozpoczęcia parcia nie jest jednoznaczny, niektórzy mówią o konieczności rozwarcia do 10 cm, pozostali twierdzą, że wystarczy naturalna potrzeba parcia.

Parcie kierowane polega na wzięciu głębokiego oddechu, zatrzymaniu go w płucach i zaciśnięciu mięśni brzucha. Zwykle parcie trwa 10 sekund, następuje wypuszczenie powietrza i powtórzenie schematu po raz kolejny. Zazwyczaj w czasie jednego skurczu udaje się przeć 3 razy.

Po pojawieniu się główki zaleca się wstrzymanie parcia, by przeciwdziałać pęknięciu sromu. Innym sposobem jest parcie spontaniczne, które polega na zaufaniu swoim instynktom i działaniu zgodnie z nimi.

Należy rozpocząć parcie w momencie, gdy odczuwamy taką potrzebę, niekoniecznie w trakcie każdego skurczu. Zwykle kobiety prą wtedy nieregularnie, częściej i krócej.

5. Ćwiczenia przed porodem

Ćwiczenia do porodu to inaczej ćwiczenia przygotowujące do porodu, które powinny trwać przez całą ciążę. Według zaleceń Towarzystwa Ginekologicznego aktywność fizyczna powinna zajmować minimum 150 minut tygodniowo.

Regularny ruch ma pozytywny wpływ na wartości ciśnienia tętniczego krwi, wentylację płuc i wydolność organizmu. Ma zbawienny wpływ na rozwój płodu, przebieg akcji porodowej i redukuje ryzyko wystąpienia komplikacji okołoporodowych.

Kobiety nie powinny jedynie decydować się na sporty kontaktowe i aktywności, które mogą wiązać się z upadkiem. Zalecane ćwiczenia to:

  • pilates,
  • joga,
  • spacery,
  • rower stacjonarny,
  • orbitrek,
  • aerobik w wodzie,
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i grzbietu.

6. Masaż krocza przed porodem

Jak przygotować krocze przed porodem? Masaż to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na przygotowanie krocza do porodu. Jest wykonywany w celu poprawy elastyczności tkanek, co zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza w czasie porodu.

Dodatkowo poprawia ukrwienie, zwiększa odporność na ból i świadomość własnego ciała, daje poczucie, że jesteśmy gotowe do porodu. Masaż krocza można wykonywać od 34. tygodnia ciąży, polega na rozciąganiu i masowaniu ujścia oraz wnętrza pochwy do głębokości 2-3 centymetrów.

Najlepiej znaleźć czas na tę czynność od razu po kąpieli, aplikując na miejsca intymne oliwę z oliwek, olejek migdałowy, olej z wiesiołka, z awokado lub pestek winogron.

Masowanie należy rozpocząć od zewnętrznego ujścia pochwy i delikatnie rozciągać krocze w kierunki odbytu, a następnie włożyć palce do pochwy i wmasowywać olejek w dolny brzeg waginy.

Podobnie należy postąpić z bocznymi ściankami pochwy i wargami sromowymi. Siłę należy dostosowywać indywidualnie, po wystąpieniu pieczenia powinno się zrobić krótką przerwę i ponowić masaż.

Całość powinna zająć około 10 minut, masowanie należy powtarzać 3-6 razy w tygodniu. Początkowo masaż udaje się wykonać jednym palcem, później liczba ta stopniowo się zwiększa, do nawet 3 czy 4 palców, co oznacza, że krocze staje się gotowe do porodu.

Masaż można wykonywać na leżąco lub stojąco, samodzielnie lub z pomocą partnera. Dobry wpływ na krocze ma również stosunek seksualny, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, nie warto z niego rezygnować.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Poród naturalny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze