Trwa ładowanie...

Prometazyna – wskazania, dawkowanie, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
06.06.2023 11:49
Prometazyna to środek stosowany w leczeniu objawów związanych ze stanami alergicznymi skóry i górnych dróg oddechowych.
Prometazyna to środek stosowany w leczeniu objawów związanych ze stanami alergicznymi skóry i górnych dróg oddechowych. (Adobe stock)

Prometazyna to organiczny związek chemiczny i lek przeciwhistaminowy I generacji. Stosuje się ją w leczeniu objawów związanych ze stanami alergicznymi skóry i górnych dróg oddechowych. Sprawdza się również w łagodzeniu objawów związanych z chorobą lokomocyjną. To także środek nasenny i uspokajający stosowany zarówno przed, jak i po zabiegach chirurgicznych. Czy wywołuje działania niepożądane?

spis treści

1. Co to jest prometazyna?

Prometazyna to organiczny związek chemiczny, pochodna fenotiazyny i lek przeciwhistaminowy I generacji. Ponieważ blokuje receptory histaminowe (H1), adrenergiczne, cholinergiczne, dopaminergiczne oraz serotoninergiczne, ma działanie przeciwalergiczne, przeciwwymiotne i uspakajające. Należy do najstarszej grupy leków przeciwhistaminowych.

Histamina to substancja należąca do mediatorów procesu zapalnego. Bierze udział w jego powstawaniu. Jest wytwarzana w organizmie w wielu miejscach: w błonie śluzowej nosa i żołądka, skórze czy płucach.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Działa poprzez pobudzanie receptorów histaminowych H1, H2, H3 i H4. Konsekwencją jej aktywności są różne symptomy, w tym pojawiające się we wczesnej fazie reakcji zapalnej obrzęki, zmiany skórne, świąd, zaczerwienienie czy ból.

Preparaty na rynku polskim zawierające prometazynaę to drażetki Diphergan oraz syropy Diphergan oraz Polfergan. Wydaje się je z przepisu lekarza. Prometazyna bez recepty nie jest dostępna.

2. Działanie prometazyny

Jak działa prometazyna? Lek, poprzez blokowanie obwodowych receptorów histaminowych H1, hamuje procesy powstające we wczesnej fazie reakcji zapalnej — działa przeciwalergicznie. Wykazuje również działanie przeciwwymiotne, silnie uspokajające i nasenne.

Substancja jest bardzo dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego, a jej stężenie maksymalne osiągane jest po 1-2 godzinach po podaniu. Jest metabolizowana w wątrobie. Wydalanie metabolitów odbywa się głównie z moczem i żółcią.

3. Wskazania do stosowania prometazyny

Prometazyna jest stosowana w leczeniu objawowym:

Ponieważ działa przeciwwymiotnie i przeciwkaszlowo, jest stosowana w związku z zastosowanym znieczuleniem do operacji chirurgicznych, * odruchu kaszlowego (celem jest tłumienie go), zwłaszcza po zabiegach operacyjnych.

Stosowanie i dawkowanie prometazyny

Prometazynę stosuje się doustnie, a jej dawka zależy od kilku czynników, głównie masy ciała i wieku oraz wskazania, to jest jednostki chorobowej. Standardowe dawkowanie u dorosłych wynosi od 25 mg do 50 mg. Decyduje o nim lekarz.

4. Przeciwskazania do stosowania prometazyny i środki ostrożności

Nawet jeśli istnieją wskazania, prometazyna nie może być stosowana zawsze i przez każdego pacjenta. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na prometazynę lub inne pochodne fenotiazyny,
  • depresja ośrodkowego układu nerwowego,
  • śpiączka,
  • stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy, także okres 14 dni po zakończeniu terapii tymi lekami,
  • wiek poniżej 2 lat.

Z uwagi na to, że prometazyna przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego, nie zaleca się jej stosowania w okresie laktacji oraz ciąży. To szczególnie ważne w ostatnim trymestrze ciąży. W pozostałych trymestrach jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy istnieje zdecydowana konieczność.

Prometazynę należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku oraz zmagających się z:

Podczas stosowania prometazyny nie należy spożywać alkoholu, który nasila działanie uspakajające wywołane przez substancję czynną.

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas terapii substancją czynną podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Prometazyna może powodować objawy wpływające na zdolność takie jak: senność, zaburzenia orientacji zawroty głowy.

Należy pamiętać, że prometazyna oznacza także ryzyko wyników fałszywie ujemnych bądź dodatnich w testach skórnych, ale i testach ciążowych.

5. Prometazyna – skutki uboczne

Ze stosowaniem prometazyny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak: zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, dyzuria (trudności w oddawaniu moczu – oddawanie go kroplami albo słabym bądź przerywanym strumieniem), suchość dróg oddechowych, tachykardia, także zmiany w nerkach czy wątrobie.

Czy prometazyna to narkotyk? Tak, substancja pojawia się także w tym kontekście. Wraz z syropem na kaszel z zawartością kodeiny i Spritem jest składnikiem odurzającego koktajlu z syropu znanego jako purple drank (Texas tea, lean, sizzurp, barre czy purple jelly).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze