Trwa ładowanie...

Agat – właściwości lecznicze i ezoteryczne, zastosowanie

Avatar placeholder
28.12.2022 13:25
Agat w litoterapii używany jest do leczenia problemów żołądkowo-jelitowych
Agat w litoterapii używany jest do leczenia problemów żołądkowo-jelitowych (Adobe Stock)

Agat jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. O jego wyjątkowości stanowią przypadkowe, barwne wzory będące dziełem natury. To różnokolorowe warstwy, najczęściej szare, różowawe i brunatne, ale także białe i brązowe. Jakie właściwości lecznicze i magiczne są przypisywane agatowi? Gdzie kamienie znajdują zastosowanie?

spis treści

1. Co to jest agat?

Agat to półszlachetny, wielobarwny minerał będący wstęgową odmianą chalcedonu. Jego nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) położonej w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.

Ten niezwykły kamień odkrył grecki przyrodnik Teofrast, uczeń Arystotelesa. Obecnie agat można znaleźć prawie na całym świecie. Wydobywa się go w Brazylii, Urugwaju, Rosji, USA, Namibii, Czechach czy Indiach.

2. Kolory i odmiany agatu

Zobacz film: "Znachor. Uzdrowiciel czy naciągacz?"

Jak wygląda agat? Nie ma dwóch takich samych kamieni. Dlaczego? Agaty są zbudowane z wielu różnokolorowych, położonych przypadkowo warstw. Tworzyły się w procesie zastygania lawy: powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Ich zróżnicowana barwa ma związek z naturalnymi zanieczyszczeniami, które ułożyły się naprzemiennie w wyjątkowe pasma.

Wyróżnia się wiele odmian agatu. To agat dendrytowy, agat forteczny, agat warstwowy (szczelinowy) agat mszysty, agat pejzażowy (krajobrazowy, obrazkowy), agat muszkowy (muszkowiec), agat oczkowy, agat ognisty czy agat sagenitowy.

Najczęściej spotyka się agaty szare, różowawe i brunatne, ale także białe i brązowe. Żywsze barwy – agaty czerwone, zielone czy czarne – występują rzadko. Wiele z dostępnych na rynku kamieni jest sztucznie barwiona.

3. Zastosowanie agatów

W starożytności z agatów wykonywano amulety i pieczęcie, sygnety oraz miniatury. Ozdabiano nimi ołtarze oraz naczynia. Ponieważ agat uznawany był za kamień dodający sił i odwagi, mający właściwości ochronne, umieszczano go także na zbrojach.

Agat jest piękny, niepowtarzalny i efektowny, a także powszechnie dostępny i niedrogi. Z tego względu wykorzystuje się go w rzeźbiarstwie artystycznym i jubilerstwie do produkcji biżuterii: pierścionków, bransoletek, wisiorków czy broszek.

Agaty znajdują także zastosowanie w mechanice precyzyjnej. Używa się ich do wyrobu materiałów ściernych i polerskich, łożysk, elementów wag czy moździerzy.

4. Agat – właściwości lecznicze

Agatom przypisuje się właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej kamienie te znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku chorób skóry i oczu.

W litoterapii agatów używa się do leczenia:

Ponadto agat, przylegając do skóry, na przykład noszony jako wisiorek, ma wpływać wzmacniająco na serce i układ krążenia.

Wiele walorów prozdrowotnych kamienia ma zależeć od jego barwy. I tak:

  • czarny agat ma pomagać na problemy z układem kostnym: bóle, kłopoty z ruchliwością stawów, a i wspierać układ rozrodczy,
  • brązowy agat ma regulować procesy wchłaniania i wydalania, wspomagać procesy zdrowienia,
  • biały agat ma łagodzić poranne mdłości w ciąży i łagodzić bóle porodowe.

Zobacz także:

5. Ezoteryczne właściwości agatów

Agatowi przypisuje się także właściwości magiczne, które zależą przede wszystkim od jego odmiany i koloru, ale nie tylko. Ponieważ jest obecny w różnych kulturach, każda nakładała na niego swoje ezoteryczne interpretacje.

I tak na przykład niebieski agat stabilizuje emocjonalnie, pomaga wyrażać siebie, sprzyja świadomości potrzeb i pragnień, a także komunikacji i budowaniu relacji. Brązowy agat rozbudza kreatywność, pomaga w pracy z wewnętrznym dzieckiem, wspomaga leczenie ran, pozwala otworzyć się na miłość. Agat biały jest uznawany za kamień nadziei.

Wszystkie agaty mają także cechy wspólne. Ponieważ łączą się z energią Ziemi:

  • Pomagają złapać balans w życiu, wprowadzają harmonię do jego wymiaru fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Agat jest uznawany za kamień równowagi fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej.
  • Mają pozytywny wpływ na kreatywność.
  • Wyostrzają percepcję, poprawiają koncentrację.
  • Usprawniają rozumowanie, myślenie analityczne i logiczne.
  • Pomagają wyjść ze stagnacji, zachęcają do stawiania czoła nowym wyzwaniom, pozwalają spojrzeć na świat i problemy z szerszej perspektywy.
  • Mają właściwości silnie ugruntowujące i ochronne. Uważane są za kamienie dające ochronę i pewność siebie.
  • Działają uspokajająco, wyciszają nadmierną emocjonalność, łagodząc lęk i stres.

Agat jest przypisywany zodiakalnym Bliźniętom i Pannom, czasem także Bliźniętom i Bykom oraz miesiącowi maj.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze