Trwa ładowanie...

Badania, które pomogą szybko wykryć raka

 Agnieszka Gotówka
07.12.2018 14:34
Raz w roku w celach profilaktycznych warto wykonać badanie krwi
Raz w roku w celach profilaktycznych warto wykonać badanie krwi (123RF)

W przypadku choroby nowotworowej niebagatelne znaczenie ma szybkie postawienie diagnozy. Do lekarzy pacjenci jednak nadal zgłaszają się zbyt późno

Winę za taki stan rzeczy ponosi z jednej strony ignorowanie niespecyficznych objawów choroby lub zrzucanie ich na karb innych dolegliwości, z drugiej zaś – utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów.

Na niektóre badania, które mogłyby wykryć chorobę, czeka się kilka miesięcy. Nie wszystkie są na tyle tanie, by pokryć ich koszt z własnej kieszeni.

1. Badania na wagę życia

Z pewnością co najmniej raz w roku warto wykonać podstawowe badania krwi. Wyniki morfologii są w stanie wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta.

Zobacz film: "Jak powinna przebiegać cytologia?"

Dobrze jest również raz na dwa lata zgłosić się na badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

W przypadku mężczyzn konieczne jest przełamanie oporów i poproszenie lekarza o zbadanie jąder i prostaty. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, specjalista zleci wykonanie dokładnych badań obrazowych.

Raz w roku w celach profilaktycznych warto wykonać badanie krwi
Raz w roku w celach profilaktycznych warto wykonać badanie krwi (123RF)

Kobiety z kolei regularnie muszą odwiedzać ginekologa i co najmniej raz na dwa lata wykonywać cytologię. Dobrze jest też raz w miesiącu samodzielnie badać piersi, a każdą niepokojąca zmianę natychmiast skonsultować z lekarzem.

Być może konieczne będzie wykonanie USG piersi lub mammografii.

Badania te również często są elementem akcji profilaktycznych, których celem jest przebadanie jak największej liczby pacjentów w celu szybkiego wykrycia niepokojących zmian. Warto z nich korzystać, zwłaszcza jeśli zaproszenia wysyłane są imiennie. Jak jednak wskazują organizatorzy, zainteresowanie bezpłatnymi badaniami mogłoby być większe.

Rezonans magnetyczny to z kolei jedno z droższych badań, którego najczęściej nie wykonuje się rutynowo. Pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, które mogą mieć związek z chorobą nowotworową.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

2. Zanim jeszcze pojawią się objawy

W przypadku, gdy ktoś z bliskiej rodziny chorował na raka, dobrze jest znaleźć się pod opieką specjalistów z poradni genetycznej (funkcjonują przy większości ośrodków onkologicznych). Można tam wykonać bezpłatnie badania dziedzicznych skłonności do zachorowania.

Coraz popularniejsze są również zabiegi profilaktyczne, w niektórych sytuacjach wręcz radyklane. Chodzi przede wszystkim o usunięcie narządu, w którym ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jest bardzo wysokie.

Gdy w jelicie grubym wykryta zostanie bardzo duża ilość polipów, a chory jest nosicielem genu odpowiadającego z rozwój raka jelita grubego, wówczas lekarz może zasugerować pacjentowi wykonanie zabiegu kolektomii.

Zabieg chirurgiczny można również rozważyć, gdy kobieta zagrożona jest wystąpieniem raka piersi, macicy lub jajników.

Jeśli badania genetyczne ujawnia obecność genu odpowiedzialnego za wystąpienie raka rdzeniastego tarczycy, wskazane jest usunięcie tego gruczołu.

Szybka diagnostyka zwiększa szansę na wyleczenie, a w przypadku raka – na życie. Warto więc korzystać z badań przesiewowych prowadzonych w ramach bezpłatnych akcji profilaktycznych, ale też czujnie obserwować swój organizm.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze