Transferyna — charakterystyka, wskazania, opis badania, norma i interpretacja wyników

Badanie transferyny ma na celu zdiagnozowanie niedoborów żelaza, przede wszystkim niedokrwistości mikrocytarnej hipochromicznej. Badanie jest proste, bezbolesny i szybkie, jednak niezwykle ważne dla osób, które mają mało krwi. Jak wygląda badanie transferyny i kiedy najlepiej je wykonać?

Transferyna — charakterystyka

Transferyna jest białkiem transportującym, „przenośnikiem” żelaza we krwi. W ocenie gospodarki żelazowej organizmu wykorzystuje się najczęściej informację dotyczącą części transferyny, która jest zaangażowana w przenoszenie żelaza (tzw. saturację transferyny – TfS). Pozwala ona pośrednio ocenić ilość tego pierwiastka we krwi.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Wartości prawidłowe TfS wynoszą 15–45%, niższe świadczą o niedoborze żelaza, występują też w chorobach przewlekłych, natomiast wyższe o nadmiarze tego pierwiastka w organizmie.

6 oznak niedoboru żelaza, które często lekceważymy

Żelazo jest minerałem, który odgrywa w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Wchodząc w skład czerwonych krwinek, bierze udział w transporcie tlenu...

TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza, jest także parametrem służącym diagnostyce stanów niedoborowych. O niedoborze żelaza świadczy wzrost wartości tego parametru powyżej górnej granicy normy. Wartości prawidłowe dla kobiet wynoszą 10-200 µg/l, dla mężczyzn 15-400 µg/l.

Poza transferyną do oceny gospodarki żelazowej używanych jest jeszcze kilka innych, mniej popularnych wskaźników. Wykorzystywane są one stosunkowo rzadko, zwykle w przypadkach, gdy ustalenie diagnozy jest trudne lub wyniki leczenia są niesatysfakcjonujące.

Transferyna – wskazania

Badanie transferyny wykonywane jest w oznaczeniach niedokrwistości. Poziom transferyny oznaczany jest najczęściej z jej wysyceniem oraz ze stężeniem ferrytyny. Wskazania do wykonania badania transferyny są następujące:

Transferyna – przygotowanie i opis badania

Przed badaniem transferyny nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Pacjent musi być świadomy jedynie, że na 12 godzin przed badaniem nie powinien nic jeść.

Rano, na czczo, pacjent powinien zgłosić się do punktu poboru krwi, w celu pobrania próbki z żyły łokciowej. Następnie taka próbka wysyłana jest do dalszych analiz laboratoryjnych.

Transferyna – norma i interpretacja wyników

Norma stężenia transferyny we krwi powinna wynosić od 2 do 4 g/l. Jeżeli u pacjenta występuje podwyższenie transferyny, to może być to spowodowane:

 • ciążą;
 • niedoborem żelaza;
 • leczeniem estrogenami.

Natomiast niższy poziom transferyny obserwuje się u osób, które:

 • chorują na nowotwór;
 • są niedożywione;
 • chorują na zespół nerczycowy;
 • cierpią z powodu nerek lub wątroby;
 • doznały oparzenia ciała;
 • przeszły ostre zapalenie.

Z każdym wynikiem badania należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, tylko on będzie w stanie dostosować najodpowiedniejsze leczenie. Nie należy bagatelizować wyżej wymienionych objawów, ponieważ często mogą świadczyć o poważnej chorobie bądź schorzeniu. W celu otrzymania skierowania na badanie transferyny można udać się do lekarza rodzinnego, ale także można wykonać badanie odpłatnie.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Szczeklik A., (red.), Choroby Wewnętrzne, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
 • Tomaszewski J.J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Transferyna — charakterystyka, wskazania, opis badania, norma i interpretacja wyników
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Transferyna — charakterystyka, wskazania, opis badania, norma i interpretacja wyników
Badania immunologiczne - zastosowanie, przebieg, zaburzenia odporności

Hs CRP - charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

* Białko CRP - czym jest, zalecenie zbadania, wyniki * Norma CRP - charakterystyka, interpretacja wyniku, choroby układu sercowo naczyniowego Zbyt (...) CRP? I jak wygląda przebieg...