Trwa ładowanie...

Braki ważnych leków w Polsce. GIF alarmuje

Avatar placeholder
Milena Górecka 05.02.2024 09:42
Trwa sezon infekcyjny. Tych leków może wkrótce zabraknąć
Trwa sezon infekcyjny. Tych leków może wkrótce zabraknąć (Getty Images)

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF), opracowanymi dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej, w obecnym sezonie infekcyjnym w Polsce mogą wystąpić niedobory niektórych leków. Jakich?

spis treści

1. Brak leków na anginę

Coraz częstsze przypadki anginy prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na leki zawierające fenoksymetylopenicylinę, szczególnie w formie pediatrycznej.

Te leki o działaniu bakteriobójczym są stosowane nie tylko w leczeniu anginy, ale także w bakteryjnym zapaleniu oskrzeli czy ropnym zapaleniu skóry.

Zobacz film: "COVID-19 i grypa w natarciu. Zapytaliśmy Polaków o obowiązek noszenia maseczek"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje, że mogą występować problemy z ich dostępnością na rynku.

2. Niedobory salbutamolu

Istnieje również ryzyko braku dostępności produktów zawierających salbutamol, czyli leków wykorzystywanych m.in. w leczeniu astmy. Szczególnie dotkliwy może być niedobór w postaci roztworu do nebulizacji.

GIF wskazuje, że przerwy w dostawach mogą dotyczyć dawki 1 mg/ml (do marca 2024 r.).

3. Co z lekami na grypę?

Z informacji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że większość recept na najważniejsze antybiotyki jest realizowana bez problemów – skuteczność ich wydawania utrzymuje się na wysokim poziomie, wynoszącym od 82 do 90 procent.

Pomimo rosnącej liczby infekcji wirusowych i wysokiego poziomu realizacji recept, GIF zaznacza, że obecnie nie ma ryzyka niedoboru leków na grypę na polskim rynku farmaceutycznym.

4. Przewlekłe braki leków

Nadal brakuje także leków wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Na terenie całej Polski występują duże problemy z preparatami zawierającymi dulaglutyd, semaglutyd oraz liraglutyd. Dlatego pacjenci wciąż muszą polować na te leki.

Brakuje także szczepionki przeciwko pneumokokom, olanzapiny w formie roztworów do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiem, salbutamolu oraz mesalazyny.

5. Co zrobić, gdy nie ma leku?

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na leki w sezonie infekcyjnym, szczególnie istotne jest śledzenie informacji od GIF oraz innych instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym. Należy być przygotowanym na potencjalne braki niektórych leków, a w przypadku problemów z dostępnością, skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań terapeutycznych.

Współpraca między podmiotami leczniczymi, farmaceutami i pacjentami jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości opieki zdrowotnej w tym trudnym okresie.

Analizy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oparte są na danych ze wszystkich poziomów dystrybucji leków: aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacjach od podmiotów odpowiedzialnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze