Zaczyna się od dziąseł, a potem może atakować serce. "Trwałe skutki zdrowotne"
Chore dziąsła nie muszą wskazywać tylko na problemy z jamą ustną. Ich stan może świadczyć o wielu innych problemach, w tym cukrzycy, chorobie Alzheimera czy chorobach serca. Jak temu zapobiec?
1. Chore dziąsła mogą prowadzić do poważnych chorób
Stan dziąseł i zębów wiele mówi o kondycji organizmu. Jeśli nie dbamy odpwiednio o higienę, może się to odbić nie tylko na zdrowiu jamy ustnej, ale prowadzić do innych poważnych chorób, w tym serca czy neurologicznych.
Tymczasem jak wskazuje Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, problemy z dziąsłami wcale nie są takie rzadkie.
- Z przeprowadzonych kilka lat temu badań epidemiologicznych wynika, że zdrowe dziąsła w grupie 35-44-latków występowały u około 1,2 proc. badanych osób. W grupie 65-74-latków było tylko gorzej: odsetek osób ze zdrowym przyzębiem wynosił 0,8 proc. – zaznaczyła prof. Renata Górska, konsultant krajowa w dziedzinie periodontologii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego pdczas zorganizowanej kilka dni temu konferencji PTP.
Do najczęstszych chorób przyzębia należy zapalenie dziąseł. Stan zapalny może prowadzić do zaczerwienienia dziąseł, a także zniekształceń tkanek czy krwawienia - samoistnego lub spowodowanego np. szczotkowaniem zębów czy spożywaniem twardych pokarmów.
Nieleczony, przedłużający się stan zapalny prowadzi do poważnych zmian w tkankach utrzymujących ząb w zębodole.
- Pomijając przemieszczenia zębów, ich ewentualną utratę i wszystkie dalsze problemy związane ze zgryzem, żuciem, mówieniem i wyglądem – trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt lat permanentny stan zapalny może spowodować trwałe poważne skutki zdrowotne – ostrzegał dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM.
- Leczenie zapaleń dziąseł jest procesem odwracalnym, czego niestety nie możemy powiedzieć o zapaleniu przyzębia, które nieleczone prowadzić może do utraty zębów, a także jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wpływa na przebieg cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych - zastrzegła prof. Górska.
2. Polacy źle dbają o zęby
Według specjalistów swiadomość na temat prawidłowego dbania o zęby jest większa niż kilka lat temu, ale pojawił się inny problem. Dużym błędem, który popełnia dużo młodych osób jest zbyt częste wybielanie zębów. Tymczasem regularne powtarzanie tego zabiegu uszkadza zęby.
- Jeśli ktoś nie pracuje twarzą, jako aktor, model czy prezenter telewizyjny, powinien sobie darować ten zabieg, który w dodatku trzeba ciągle powtarzać – zwrócił uwagę dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii i sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.
Eksperci podkreślają, że kluczowa jest codzienna higiena. Niestety, z badań epidemiologicznych prowadzonych podczas akcji "Po Pierwsze Zdrowie" wynika, że prawie 4 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn nie szczotkuje zębów, natomiast 12 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn szczotkuje je tylko raz dziennie.
Do czyszczenia zębów powinno się używać szczoteczki, ale też nici dentystycznej. Równie istotna jest pasta. Produkty z fluorkiem cyny zwiększają redukcję stanu zapalnego dziąseł o 17,2 proc. w porównaniu do past z fluorkiem sodu.
Fluorek cyny dzięki działaniu antybakteryjnemu ogranicza także narastanie płytki nazębnej, a wspierając remineralizację wzmacnia szkliwo, co pomaga walczyć z próchnicą i erozją.
Oprócz mycia zębów ważna jest również właściwa higiena języka - na jego powierzchni pojawiają się bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne w jamie ustnej.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.