Trwa ładowanie...

Codzienna czynność, która wydłuża życie. Serce ci podziękuje

 Karolina Rozmus
17.09.2024 16:17
Autorka badań zaleca, by zamienić windę na schody
Autorka badań zaleca, by zamienić windę na schody (Getty Images/X)

Najnowsze odkrycia badaczy przynoszą intrygujące wnioski: jeden rodzaj aktywności fizycznej niesie zaskakujące korzyści dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, a zatem wpływa również na długość życia.

spis treści

1. Skorzysta serce. Wybierz zamiast windy

Podczas kongresu naukowego ESC Preventive Cardiology 2024 Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) naukowcy podzielili się wynikami swojej pracy. Metaanaliza dziewięciu badań, w których udział wzięło łącznie pół miliona osób, wskazuje, że pewna codzienna, rutynowa czynność wiele znaczy dla serca.

Uczestnicy badania byli w wieku między 35 a 84 rokiem życia. Część z nich cieszyła się nienagannym zdrowiem, część miała chorobę tętnic obwodowych, pozostali przeszli zawał mięśnia sercowego. Naukowcy postanowili na ich przykładzie sprawdzić, jak wchodzenie po schodach wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Zobacz film: "Godzina siedzenia skraca życie. Wiemy dokładnie o ile"

Okazało się, że czynność ta jest równoznaczna z:

  • mniejszym o 24 proc. ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny,
  • mniejszym o 39 proc. ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych,
  • mniejszym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia np. niewydolności serca,
  • mniejszym ryzykiem zdarzeń tj. zawał serca i udar mózgu.

2. Ruch to zdrowie. Chroni przed cukrzycą, otyłością

Wchodzenie po schodach jest dobre dla zdrowia serca
Wchodzenie po schodach jest dobre dla zdrowia serca (Getty Images)

Autorka badania podkreśla, że z tego powodu warto zrezygnować z windy na rzecz schodów. Dr Sophie Paddock z University of East Anglia i Norfolk and Norwich University Hospital Foundation Trust w Norwich wyjaśnia, że "nawet krótkie okresy intensywnej aktywności fizycznej przynoszą wymierne korzyści zdrowotne, a wchodzenie po schodach to forma ćwiczeń, którą można wpleść w codzienny rozkład dnia".

To istotne zalecenie, ponieważ tegoroczny raport PAN wskazuje, że rekomendowany przez WHO poziom aktywności fizycznej osiąga zaledwie 32 proc. dorosłej populacji Polski. Tymczasem regularna aktywność fizyczna, jak wskazują badania na przestrzeni ostatnich lat, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, zapobiegając nadwadze i rozwojowi otyłości, chroni przed cukrzycą typu 2, nadciśnieniem i hiperlipidemią. Ruch wspiera układ odpornościowy, wspomagając organizm w walce z infekcjami. Warto również pamiętać o tym, że aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, zwane hormonami szczęścia, oraz reguluje cykl dobowy i wpływa na poprawę jakości snu.

Według rekomendacji u dorosłego człowieka aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności powinna trwać ok.150-300 min. tygodniowo, w przypadku aktywności o dużej intensywności zaleca się 75–150 minut na tydzień.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze