Trwa ładowanie...

Coraz młodsi dotknięci "chorobą bogaczy". To główny objaw

 Katarzyna Prus
27.04.2024 18:30
"Choroba królów" atakuje coraz młodszych. Ból stawów to dopiero początek
"Choroba królów" atakuje coraz młodszych. Ból stawów to dopiero początek (Getty Images)

Lekarze alarmują, że artretyzm atakuje coraz młodszych. Choć jest kojarzony głównie z chorobą seniorów, ryzyko dotyczy już nawet 20- i 30-latków. Winny jest tryb życia.

spis treści

1. "Choroba królów" atakuje młodych

Dna moczanowa nazywana inaczej artretyzmem czy "chorobą królów" lub "chorobą bogaczy" to problem, którego powinni obawiać się nie tylko seniorzy. Wręcz przeciwnie, choroba atakuje coraz młodszych Polaków, nawet 30-latków, a winny jest w dużej mierze niezdrowy tryb życia (w tym dieta bogata w białka zwierzęce i alkohol, zwłaszcza piwo).

Za rozwojem choroby stoi nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi, czyli hiperurykemia. Skutkiem jest ostry stan zapalny.

Zobacz film: "Dlaczego warto stosować okłady z liści kapusty?"

Okazuje się, że problem mają już nawet 20- i 30-latki. W Wielkiej Brytanii zaobserwowano wzrost o 30 proc. przypadków dny moczanowej właśnie w tej grupie wiekowej, która bardzo często jest bagatelizowana. Polscy lekarze obserwują podobną tendencję.

- Najczęstszym problemem związanym z podwyższonym poziomem kwasu moczowego jest dna moczanowa, choć napady mogą mieć też osoby z prawidłowym stężeniem. Często kojarzymy ją jako chorobę, która atakuje osoby starsze i deformuje im stawy. Tymczasem może stać się problemem bardzo młodych ludzi, którym pozornie nic nie dolega - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie Jacek Krajewski, lekarz rodzinny, prezes "Porozumienia Zielongórskiego".

Objawem dny moczanowej są bolące stawy
Objawem dny moczanowej są bolące stawy (Getty Images)

Problem może się rozwijać latami, nie dając niepokojących objawów, a kiedy już się pojawią, mogą wskazywać na zaawansowaną chorobę.

Jednym z pacjentów, który trafił do dr. Krajewskiego był 25-latek, który wcześniej nie miał żadnych problemów zdrowotnych.

- Zgłosił się z ostrymi objawami dny moczanowej, silnym bólem stawów. To był zupełnie zdrowy mężczyzna, nie miał wcześniej żadnych dolegliwości, ale prowadził niezdrowy tryb życia. Jadł bardzo dużo mięsa i nadużywał alkoholu, zwłaszcza piwa, co aktualnie jest niestety często spotykaną "dietą". Organizm nie radził sobie z nadmiarem kwasu moczowego, co ostatecznie doprowadziło do ostrych objawów - wyjaśnił lekarz.

2. Lekceważą badania

Choć hiperurykemia może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, wiele osób lekceważy badania lub nawet nie ma świadomości, że powinna je wykonywać.

Tymczasem, jak apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia, podstawą profilaktyki dny mczanowej jest dbanie o prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi. Norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), a w przypadku dorosłych kobiet to 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl). U dzieci jest to poziom 210-240 µmol/l (3,5-4 mg/dl).

Regularnym badaniom powinny towarzyszyć zdrowa dieta, nawodnienie, aktywność fizyczna.

Bardzo istotne jest też właściwe leczenie dodatkowych chorób, w tym cukrzycy, otyłości, czy chorób nerek, które podwyższają ryzyko dny moczanowej.

3. Tak atakuje dna moczanowa

Kwas moczowy może tworzyć trudno rozpuszczalne kryształy, które odkładają się w tkankach i narządach, wywołując bardzo poważne dolegliwości.

Objawami świadczącymi o podwyższonym poziomie kwasu moczowego są przede wszystkim opuchnięte, bolące stawy, obecność krwi w moczu czy ból pęcherza moczowego. Może też pojawić się pieczenie w okolicy pęcherza.

W zaawansowanym stadium choroby może dojść do uszkodzenia, a nawet niesprawności narządów ruchu. Kryształy mogą się też wytrącać w narządach miąższowych, np. w nerkach, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia.

Dna moczanowa charakteryzuje się napadami silnego bólu, których ryzyko zwiększa się po nadmiernym spożyciu alkoholu lub odwodnieniu.

Ostry ból w stawie to pierwszy charakterystyczny symptom dny moczanowej. Mogą się pojawić inne objawy np. napięta, błyszcząca, czerwona skóra. Atak takiego bólu trwa od 2 do 4 godzin. Mogą mu towarzyszyć gorączka, zmęczenie, obniżenie nastroju.

Napady mogą występować co kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli choroba nie jest leczona, ataki są coraz częstsze i bardziej intensywne. Gdy dna moczanowa przyjmuje postać przewlekłą, atakuje kilka stawów i inne narządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze