Coraz więcej przypadków "psiej grypy". Tysiące policjantów na L4
"Psia grypa" nie odpuszcza. Na L4 poszło już ok. 10 tysięcy policjantów, a ta liczba może się jeszcze podwoić. Funkcjonariusze protestują w ten sposób, domagając się m.in. lepszych wynagrodzeń i zmiany warunków pracy.
1. Tysiące policjantów na L4
Już ponad 10 tysięcy policjantów wzięło L4, przyłączając się tym samym do akcji protestacyjnej "Lucyna". Funkcjonariusze chcą lepszych pieniędzy i zmiany warunków pracy.
"Psia grypa" nie odpuszcza i w najbliższym czasie liczba masowych już zwolnienień lekarskich może się nawet podwoić.
"Do niedzieli w związku z protestem na L4 w całym kraju przebywało około 7-8 tysięcy policjantów. Od poniedziałku mocniej się ruszyło, szacujemy, że jest ich już 10-12 tysięcy, a za chwilę może to urosnąć do 20 tysięcy" - powiedział Jacek Łukasik, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Policyjnej Solidarności, cytowany przez "Rzeczpospolitą".
Protest miał objąć na razie głównie woj. małopolskie i śląskie, ale nie wiadomo, jaka jest jego rzeczywista skala, bo Komenda Główna Policji nie podaje danych na ten temat.
Rzeczniczka KGP Katarzyna Nowak zapewnia jedynie, że "ciągłość służby jest zachowana" a "protesty nie zagrożą bezpieczeństwu".
2. Policjanci domagają się zmian
Protest ma wymusić zmiany systemowe - powiązanie budżetu formacji z PKB, wyższe pensje (15 proc. waloryzacji w przyszłym roku) i emerytury po 18 latach.
"Chcemy również wyrównania świadczeń socjalnych do takich, jakie są w wojsku. Dodatków na zakwaterowanie i realnego dofinansowania do wczasów - wskazał Jacek Łukasik i poinformował, że obecnie za "wczasy pod gruszą" policjant otrzymuje 550 zł na członka rodziny, żołnierz od 1,5 tys. do 2 tys. zł.
W całym kraju w policji jest aktualnie ok. 14 tys. wakatów.
Niezależnie od akcji "Lucyna", Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Rekordziści robią to nawet kilkanaście razy w roku. Tylko do końca czerwca liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych osobom ubezpieczonym w ZUS sięgnęła już prawie 11 milionów.
Coraz częstszym powodem są depresja i inne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia lękowe, osobowościowe oraz związane z nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych. W 2023 roku ZUS przyjął prawie 1,5 mln tego typu zaświadczeń lekarskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.