Demi Lovato wspiera osoby, które tak jak ona, zmagają się z chorobą psychiczną
Od przełomowej roli w musicalu Disney Channel "Camp Rock" w 2008 roku, piosenkarka i aktorka Demi Lovato wydała pięć najlepiej sprzedających się albumów i mnóstwo hitów. Zdobyła też liczne nagrody muzyczne, sędziowała w megahicie telewizyjnym "The X Factor".
Jednak 24-latka twierdzi, że to walka z chorobą psychiczną może być zaliczana do jej największych osiągnięć:
„Gdy miałam 18 lat, stwierdzono u mnie chorobę afektywną dwubiegunową i od tego czasu, robiłem co mogłem, aby podnieść świadomość na temat chorób psychicznych i zdrowia psychicznego w Ameryce."
1. Daj się usłyszeć
Od 2015 roku, Lovato była twarzą inicjatywy "Daj się usłyszeć". Jest to kampania, której celem jest usunięcie piętna otaczającego chorobę psychiczną i umożliwienie chorym dzielenie się swoimi historiami i uzyskanie pomocy, również dla ich bliskich.
Do tej pory "Daj się usłyszeć" rozszerzyło swoją wiadomość za pośrednictwem strony internetowej, telewizyjnych reklam i spotkań. Ale grupa jest teraz wykorzystuje inny nośnik, by zmienić postrzeganie chorób psychicznych: fotografię.
"Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkach takie hasła, jak schizofrenia czy zaburzenia dwubiegunowe, pojawiają się bardzo negatywne i stereotypowe treści: zdjęcia pigułki, ludzi z głową w dłoniach, lub kogoś, kto rwie sobie włosy z głowy” - wyjaśnia Lovato.
"Tak, znaleźliśmy 10 prawdziwych ludzi żyjących z chorobą psychiczną, ludzi, którzy są na tyle odważni, by pokazać swoje życie prywatne. I mamy niezwykle utalentowanego fotografa, który zrobił zdjęcia. Będziemy udostępniać te fotografie publicznie i można z nich swobodnie korzystać, gdy przedmiotem pojawiającym się w mediach są choroby psychiczne” – dodała Lovato
Zobacz także
2. Życie z piętnem choroby psychicznej
"Uważam, że kampania jest dość odważna i trudna. Chodziło o to, aby stworzyć nie napiętnowane obrazy choroby psychicznej. Ponieważ to jest piętno, czy nam się to podoba, czy nie” - powiedział fotoreporter Shaul Schwarz.
"Oczywiście, nie jest tak, że ludzie, z którymi pracowałem nie potrzebują pomocy. Niektórzy z nich radzą sobie naprawdę dobrze, a niektórzy wciąż mają ciemne dni. Ale jednocześnie nie wyglądają jak potwory. To znaczy, że jeżeli spędzisz ileś czasu z chorą osobą, możesz nawet nie domyśleć się, że ma jakieś problemy” – dodał.
Kolekcja zdjęcie zostanie przekazana do wiadomości publicznej w środę, i obejmuje zarówno tradycyjne portrety zamyślonych osób, jak również szeroką gamę codziennych zdjęć lifestylowych: mężczyźni i kobiety, zabawy z dziećmi, relaks w domu, sprawunki, tworzenie muzyki, ćwiczenia na siłowni, opalanie na plaży, robienia porządków, praca, albo zwyczajna rozmowa.
Dr Anne Głowiński, dyrektor edukacji dzieci i młodzieży na temat psychiatrii z Uniwersytetu Medycznego w Washingtonie pochwalił wysiłki -
"Przeciwdziałanie stygmatyzacji jest bardzo ważne. I najważniejsze, zwalczanie jej poprzez zmianę postrzegania choroby psychicznej oraz popieranie akcji poprzez wsparcie szanowanych członków społeczeństwa, jest jednym z najbardziej wydajnych sposobów na przeciwdziałanie stygmatyzacji".
Lovato ma nadzieję, że kampania ostatecznie zachęci ludzi do szukania pomocy, jakiej potrzebują. "Dla mnie to była ulga, kiedy znalazłem powód moich problemów z uzależnieniami oraz z zaburzeniami jedzenia. Można dobrze żyć z chorobą psychiczną. Jestem żywym dowodem" - mówi.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.