Depresja ciążowa

Ciąża to czas oczekiwania na przyjście dziecka. Zazwyczaj czas ten jest szczęśliwy i pełen nadziei. Okazuje się jednak, że niektóre kobiety w tym okresie przechodzą depresję. Jest to dla nich okres trudny, pełen wielu pytań i problemów. Czym jest depresja w ciąży i jak się objawia?

Przyczyny depresji w ciąży

Stres przed ciążą

Dla wielu kobiet pierwszy okres ciąży wiąże się z negatywnymi emocjami. U większości przyszłych mam obawy te z czasem zanikają, ale u niewielu wręcz przeciwnie...

Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia, a tym bardziej, jeżeli dotyczy kobiet w ciąży. Kobieta w tym czasie potrzebuje opieki i wsparcia od osób bliskich. Nie można zostawić jej samej sobie, ponieważ może się to skończyć poważnymi konsekwencjami zarówno dla niej, jak i dla dziecka. Niestety depresja w ciąży staje się coraz częstszym zjawiskiem. Jednak niewiele kobiet przyznaje się do niej, ponieważ jest to sprzeczne ze społecznym oczekiwaniem przechodzenia ciąży.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Które kobiety są najbardziej zagrożone? Ciąża sama w sobie wzbudza wiele emocji. A jeżeli jest ona niezaplanowana, wzmagają się te negatywne. Kobieta, która nie ma stałego partnera albo jest niepełnoletnia, przeżywa szok, który może doprowadzić do depresji. Często zdarza się, że ciężarna może postrzegać ciążę jako:

 • krzywdę,
 • utratę wolności, sylwetki,
 • zagrożenie – dla siebie i dziecka.

Dla części kobiet pierwszy okres ciąży wiąże się z negatywnymi emocjami. Kobieta odczuwa strach, zadaje sobie pytania: co będzie dalej, jak sobie poradzę? U większości przyszłych mam obawy te z czasem zanikają, ale u niewielu wręcz przeciwnie – wraz z rozwojem ciąży ulegają nasileniu.

Lepiej z problemami radzą sobie kobiety:

 • elastyczne,
 • otwarte na zmiany,
 • o wysokiej samoocenie.

Gorzej radzą sobie kobiety:

 • nadwrażliwe,
 • podatne na lęki,
 • pesymistycznie nastawione do świata i siebie,
 • mające problemy z komunikowaniem się,
 • niepotrafiące prosić o wsparcie.

Do czynników, które mogą prowadzić do depresji ciążowej, zalicza się:

 • złe relacje z partnerem,
 • złe relacje z matką,
 • problemy finansowe,
 • komplikacje przy poprzednich ciążach,
 • choroby psychiczne w rodzinie,
 • samobójstwa w rodzinie,
 • problemy psychiczne matki w przeszłości.

Diagnozowanie depresji

Jest to zadanie niełatwe. Kobieta w pierwszych miesiącach ciąży może mieć złe samopoczucie związane ze zmianami, jakie zachodzą w jej organizmie. Jednak kiedy przygnębienie, smutek nie mijają, oznacza to, że kobieta może mieć depresję. Do objawów, które powinny zaniepokoić partnera lub bliską osobę, należą:

Często zdarza się, że kobieta wstydzi się przyznać, że ma depresję. Ukrywa ją, co jeszcze bardziej ją potęguje. Obwinia siebie za to, że nie potrafi sobie poradzić z tym, że nie czuje szczęścia. Rodzina często nie zauważa, że z kobietą dzieje się coś złego. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować, co dzieje się z ciężarną i reagować, jeżeli tylko coś nas zaniepokoi.

Leczenie depresji

Nieleczona depresja może mieć bardzo negatywne skutki, tj.:

 1. Powikłania ciążowe
 1. Powikłania poporodowe
 • Dziecko może być bardziej płaczliwe i niespokojne.
 • W przyszłości dziecko może mieć: zaburzenia snu, objawy lękowe i depresyjne.

Jak się leczy depresję? Lekarz ginekolog powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad środowiskowy, dzięki któremu będzie mógł przewidzieć, czy kobieta jest narażona na depresję, czy nie. W razie potrzeby powinien podjąć odpowiednie kroki, które zapobiegną dalszemu rozwojowi depresji.

Do metod leczenia depresji należy podawanie leków przeciwdepresyjnych. Niestety każdy lek przeciwdepresyjny w ciąży będzie miał wpływ na rozwijające się dziecko, ale istnieje grupa leków, która może być zażywana przez kobietę w ciąży.

Do innych metod należą:

Ważne jest, aby kobieta nie czekała, jeśli zauważy u siebie pierwsze objawy depresji. Może z powodzeniem się wyleczyć, a czas ciąży znowu może okazać się czasem nadziei i szczęścia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Padaczka w ciąży

z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży (...) - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest...

Zdrowie w ciąży

Leki w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać" jakieś (...) ujemnego wpływu na rozwój maluszka w łonie mamy?...