Trwa ładowanie...

Jak urządzić dom bez alergenów?

Avatar placeholder
04.04.2019 12:40
Jak urządzić dom bez alergenów?
Jak urządzić dom bez alergenów? (iStock)

Coraz częściej słyszy się o alergiach, uczuleniach i nadwrażliwościach. Stają się one wręcz plagą współczesnej cywilizacji, ponieważ dotyczą ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu odporności. Przyczyn należy szukać w roztoczach. Te mikroskopijnej wielkości pajęczaki, żyjące i rozwijające się w kurzu domowym, wybierają ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Ich odchody, odnóża oraz one same doprowadzają do reakcji alergicznych, które trudno później zniwelować. W efekcie osoby podatne na alergię narzekają na uciążliwy katar, kaszel czy też problemy skórne, a nierzadko nawet na przewlekłe choroby układu pokarmowego. Całkowite usunięcie roztoczy jest wręcz niemożliwe, jednak warto spróbować zwalczyć te istoty, stopniowo powodując ich eliminację.

spis treści

1. Gdzie najczęściej występują alergeny?

Dom bez alergenów
Dom bez alergenów

Mieszkanie dla alergika musi być urządzone tak, aby było nie tylko funkcjonalne, ale również zdrowe

zobacz galerię

Zacznijmy od podłoża. To na

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

dywanach i wykładzinach każdego dnia zbierają się ogromne ilości roztoczy. Jeśli nie jest możliwe ich usunięcie, należy zadbać o systematyczne czyszczenie, pranie i odkurzanie . Warto także zaopatrzyć się w odkurzacz z turboszczotką i specjalnymi filtrami oznaczanymi jako HEPA.

Równie ważna jest pielęgnacja mebli, kanap, foteli i łóżek. Podczas zakupu mebli, warto zwrócić uwagę, czy posiadają one oszklone półki, ponieważ na tych otwartych z pewnością będzie zbierał się kurz. Łóżko, tapczan lub kanapa powinny być winylowe lub obite skórą. Ewentualnie warto pokusić się o narzuty i powłoczki z bawełny, o których praniu nie należy zapominać. Aktualnie na rynku dostępne są materace stworzone z myślą o alergikach. Utworzone są one z materiałów roztoczobójczych, dzięki czemu osoba uczulona na kurz lepiej sypia i jest bardziej wypoczęta.

Przenieśmy się do salonu. Nie wszyscy są świadomi, że tapety pokrywające ściany również mogą nasilać objawy alergiczne. Dzieje się tak, ponieważ pod ich warstwą znajduje się klej, który może okazać się pożywką dla roztoczy i pleśni. Alergicy powinni także uważać na lakiery i farby. Unosząca się z nich woń często staje się trudna do usunięcia, dlatego podczas zakupu warto zapytać o specjalne preparaty dla osób uczulonych. Nie bez znaczenia są również wszelkie substancje zapachowe, a więc np. olejki aromatyczne lub odświeżacze powietrza, które nierzadko wybierane są przez panie domu. Ich piękna i intensywna woń może powodować reakcje alergiczne i nadwrażliwość.

2. Jak uniknąć roztoczy?

Ponadto pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, ponieważ roztocza nie lubią zmian temperatury. W oknach można zawiesić rolety lub bawełniane zasłony, które nie zbierają takiej ilości kurzu jak np. żaluzje. Odpowiednie oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach sprawi, że ściany będą suche, a tym samym wolne od roztoczy, dla których wilgoć to najlepsze środowisko do życia. W naszym domu są pomieszczenia wyjątkowe wilgotne ‒ łazienki. Dbajmy w nich nie tylko o własną higienę, ale także o dezynfekcję tego miejsca. Bardzo ważne jest regularne pilnowanie czystości oraz kontrola wilgoci poprzez stosowanie wentylacji, korzystanie z bawełnianych dywaników (w które wsiąka woda), a także zakupienie odpowiedniej zasłony prysznicowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze