Jeden z silnych leków psychotropowych wycofany
Hydroksyzyna stanowi lek o działaniu uspokajającym i przeciwalergicznym. Wykazuje właściwości przeciwlękowe, skutecznie sprawdza się w leczeniu nerwic, lęków, nadmiernego pobudzenia, dezorientacji i zaburzeń emocjonalnych. Ponadto, dzięki zdolnościom do hamowania histaminy, hydroksyzyna stosowana jest w leczeniu świądu na tle alergicznym. Łagodzi objawy przewlekłej pokrzywki, sprawdza się też w leczeniu dermatoz na tle atopowym lub kontaktowym.
Lek o nazwie Hydroxyzine hydrochloride injection USP o stężeniu 100mg/2ml z numerem serii HZ-1602 mający postać roztworu do iniekcji został wycofany z obrotu.
Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazały, że problemem jest wartość siły łamiącej kapsułkę oraz wygląd złamania. Okazało się, że nie są one zgodne z przyjętymi normami.
Oprócz zaburzeń nerwicowych i dolegliwości alergicznych, substancja ta stosowana jest u pacjentów przed i po zabiegach chirurgicznych w celu złagodzenia niepokoju. Lek stosowany jest też u dzieci w leczeniu nudności i odruchów wymiotnych oraz jako lek uspokajający i przeciwświądowy.
Produkt leczniczy zawierający hydroksyzynę nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Pacjenci chorujący na między innymi jaskrę, dolegliwości ze strony perystaltyki przewodu pokarmowego, zaburzenia ze strony układu moczowego również nie powinny przyjmować tego leku.
Szczególna ostrożność zachowana jest także w przypadku osób z napadami drgawkowymi, chorobami nerek i wątroby, astmą, chorobą tarczycy, zaburzeniami w rytmie serca, wrzodami, niedrożnością jelit.
Jeśli chodzi o osoby starsze, hydroksyzyna może nasilić problemy ze zdolnościami poznawczymi. W trakcie terapii tym produktem leczniczym nie powinno się kierować pojazdami, wykonywać prac wymagających dużej koncentracji i szybkiej reakcji oraz nie powinno się spożywać alkoholu.
ZOBACZ TAKŻE
Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania hydroksyzyny jest suchość w jamie ustnej i ospałość. Rzadziej występują senność, depresja, przemęczenie, nerwowość, bóle glowy, biegunka, nudności, bóle brzucha, kołatanie serca, nadwrażliwość na światło, trudności w oddawaniu moczu.
Działanie hydroksyzyny może polegać na hamowaniu aktywności niektórych kluczowych obszarów podkorowych w centralnym obszarze układu nerwowego. Uważa się, że działa poprzez bezpośredni wpływ na poszczególne substancje naturalne, takie jak acetylocholina i serotonina.
Roztwór do wstrzykiwania jakim jest wycofany Hydroxyzine hydrochloride injection USP służy tylko i wyłącznie do iniekcji domięśniowych. Nie powinien być wstrzykiwany podskórnie, dotętniczo czy dożylnie. Zaleca się iniekcje w miejscach dużych mięśni.
Jest to silny lek, a jego dawkowanie powinno być dostosowane do reakcji organizmu pacjenta. Roztwór ten można poddawać kolejnym rozcieńczeniom. U starszych osób pierwsze dawki powinny być równe dolnej granicy dopuszczalnej dawki leku podawanej pacjentowi. U starszych może powodować też problemy z nerkami.
Należy także mieć świadomość, że produkt ten może powodować nadmierną senność, przez co należy zachować szczególną ostrożność w przypadku czynności wymagających dużej koncentracji. Lek może być też stosowany w leczeniu uzupełniającym ostrego alkoholizmu lub przed i po porodzie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.