Trwa ładowanie...

Jeden z silnych leków psychotropowych wycofany

Hydroksyzyna stanowi lek o działaniu uspokajającym i przeciwalergicznym. Wykazuje właściwości przeciwlękowe, skutecznie sprawdza się w leczeniu nerwic, lęków, nadmiernego pobudzenia, dezorientacji i zaburzeń emocjonalnych. Ponadto, dzięki zdolnościom do hamowania histaminy, hydroksyzyna stosowana jest w leczeniu świądu na tle alergicznym. Łagodzi objawy przewlekłej pokrzywki, sprawdza się też w leczeniu dermatoz na tle atopowym lub kontaktowym.

Lek o nazwie Hydroxyzine hydrochloride injection USP o stężeniu 100mg/2ml z numerem serii HZ-1602 mający postać roztworu do iniekcji został wycofany z obrotu.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazały, że problemem jest wartość siły łamiącej kapsułkę oraz wygląd złamania. Okazało się, że nie są one zgodne z przyjętymi normami.

Hydroksyzyna - lek przeciwnerwicowy został wycofany z obrotu
Hydroksyzyna - lek przeciwnerwicowy został wycofany z obrotu (123rf)

Oprócz zaburzeń nerwicowych i dolegliwości alergicznych, substancja ta stosowana jest u pacjentów przed i po zabiegach chirurgicznych w celu złagodzenia niepokoju. Lek stosowany jest też u dzieci w leczeniu nudności i odruchów wymiotnych oraz jako lek uspokajający i przeciwświądowy.

Produkt leczniczy zawierający hydroksyzynę nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Pacjenci chorujący na między innymi jaskrę, dolegliwości ze strony perystaltyki przewodu pokarmowego, zaburzenia ze strony układu moczowego również nie powinny przyjmować tego leku.

Szczególna ostrożność zachowana jest także w przypadku osób z napadami drgawkowymi, chorobami nerek i wątroby, astmą,  chorobą tarczycy, zaburzeniami w rytmie serca, wrzodami, niedrożnością jelit.

Jeśli chodzi o osoby starsze, hydroksyzyna może nasilić problemy ze zdolnościami poznawczymi. W trakcie terapii tym produktem leczniczym nie powinno się kierować pojazdami, wykonywać prac wymagających dużej koncentracji i szybkiej reakcji oraz nie powinno się spożywać alkoholu.

ZOBACZ TAKŻE

Nerwica i lęki

Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania hydroksyzyny jest suchość w jamie ustnej i ospałość. Rzadziej występują senność, depresja, przemęczenie, nerwowość, bóle glowy, biegunka, nudności, bóle brzucha, kołatanie serca, nadwrażliwość na światło, trudności w oddawaniu moczu.

Działanie hydroksyzyny może polegać na hamowaniu aktywności niektórych kluczowych obszarów podkorowych w centralnym obszarze układu nerwowego. Uważa się, że działa poprzez bezpośredni wpływ na poszczególne substancje naturalne, takie jak acetylocholina i serotonina.

Roztwór do wstrzykiwania jakim jest wycofany Hydroxyzine hydrochloride injection USP służy tylko i wyłącznie do iniekcji domięśniowych. Nie powinien być wstrzykiwany podskórnie, dotętniczo czy dożylnie. Zaleca się iniekcje w miejscach dużych mięśni.

7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak

zobacz galerię

Jest to silny lek, a jego dawkowanie powinno być dostosowane do reakcji organizmu pacjenta. Roztwór ten można poddawać kolejnym rozcieńczeniom. U starszych osób pierwsze dawki powinny być równe dolnej granicy dopuszczalnej dawki leku podawanej pacjentowi. U starszych może powodować też problemy z nerkami.

Należy także mieć świadomość, że produkt ten może powodować nadmierną senność, przez co należy zachować szczególną ostrożność w przypadku czynności wymagających dużej koncentracji. Lek może być też stosowany w leczeniu uzupełniającym ostrego alkoholizmu lub przed i po porodzie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza