Trwa ładowanie...

Kanabinole - charakterystyka, bezpieczeństwo stosowania, ryzyko uzależnienia

 Kinga Olchowy
20.12.2022 16:21
Kanabinol to organiczny związek chemiczny, który oddziałuje na odpowiednie receptory w mózgu
Kanabinol to organiczny związek chemiczny, który oddziałuje na odpowiednie receptory w mózgu (GettyImages)

Kanabinol to organiczny związek chemiczny, który oddziałuje na odpowiednie receptory w mózgu i może wywoływać uzależnienie, jeśli jest nadmiernie przyjmowany. Istnieją także kanabinole syntetyczne, które nie mają właściwości psychoaktywnych, ale nie używa się ich jeszcze zbyt często. Jak działają kanabinole i dlaczego powinniśmy na nie uważać?

spis treści

1. Czym są kanabinole?

Kanabinole są najczęściej stosowanymi środkami psychoaktywnymi na całym świecie. Jednym z najpowszechniejszych kanabinoli jest tetraydrokanabinol, czyli popularne THC - składnik marihuany, odpowiedzialny za działanie narkotyczne. Kanabinole pozyskuje się z liści lub żywicy konopii indyjskich.

Obecnie stosowana marihuana podlega genetycznej modyfikacji i jest o wiele mocniejsza, niż ta stosowana w latach 60 i 70. Kanabinole mają silne właściwości narkotyczne, przez co są jednym z najczęściej leczonych uzależnień na całym świecie.

2. Jak działają kanabinole?

Zobacz film: "Marihuana zmienia DNA"

Kanabinole oddziałują na tzw. receptory kanabinoidowe, pobudzając je i stymulując. Odpowiednio duże dawki mogą wywołać szereg zaburzeń percepcyjnych. Najczęściej po spożyciu kanabinoli człowiek traci orientację w czasie i przestrzeni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tak naprawdę na każdego kanabinole działają inaczej. Jedni po ich przyjęciu do organizmu mogą być nadmiernie gadatliwi i pełni energii, inni pesymistyczni, płaczliwi, wystraszeni. Poczucie odprężenia może występować naprzemiennie z lękiem lub zmęczeniem. Ponadto kanabinole mogą wywoływać takie objawy, jak:

  • wzrost wrażliwości zmysłów
  • poczucie odrealnienia
  • wilczy głód
  • nadmierna potliwość
  • zaburzenia równowagi
  • zaburzenia pamięci
  • wzrost ciśnienia krwi i tętna
  • przekrwienie spojówek
  • kaszel
  • wzmożone pragnienie
  • wzrost libido i zwiększenie doznań seksualnych
  • psychoza, majaczenie
  • nierracjonalne myśli i poczucie absurdu
  • histeryczny śmiech
  • ogólne podniecenie lub labilnośc emocjonalna

Wszystkie te objawy zwykle mijają po kilku godzinach, ale pozostawiają po sobie poczucie pustki i znacznie pogorszone samopoczucie. Dlatego właśnie kanabinole są tak niebezpieczne.

3. Kanabinole a uzależnienie

Kanabinole same w sobie nie wywołują uzależnienia fizycznego. Człowiek może jednak uzależnić się od stanu błogości i poczucia odrealnienia, w którym znalazł się na skutek zażywania marihuany. Ponadto kanabinole mogą uśmierzać ból i działąć rozkurczowo.

Długotrwałe przyjmowanie kanabinoli może być przyczyną późniejszych wahań nastroju, silnego bólu głowy, a także zwiększa ryzyko rozwoju raka, depresji i zaburzeń psyhotycznych. U osób, które długotrwale zażywają marihuanę, często można zauważyć tzw. zespół amotywacyjny. Taka osoba stopniowo traci swoje dawne zainteresowania, wycofuje się społecznie i zmniejsza swoją dynamikę życiową.

3.1. Sytuacja prawna a kanabinole

Obecnie w wielu krajach produkcja i dystrybuja produktów zawierających kanabinole jest uznawana za nielegalną, jednak w przepiach tych jest istotna luka. W związku z niewielkim potencjałem uzależniającym, istnieje zapis, który mówi o możliwości posiadania marihuany w niewielkiej ilości "na własny użytek" - kwestia ta nie jest do końca uregulowana.

4. Leczenie uzależnienia od kanabinoli

Osoby, które nadmiernie przyjmują kanabinole, mogą być poddane specjalistycznej terapii, mającej na celu ograniczenie nawyku sięgania po marihuanę. W takiej sytuacji stosuje się przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną i regularne badania krwi na obecnośc kanabinoli.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze