Trwa ładowanie...

Kanabinole - charakterystyka, bezpieczeństwo stosowania, ryzyko uzależnienia

Kanabinol to organiczny związek chemiczny, który oddziałuje na odpowiednie receptory w mózgu i może wywoływać uzależnienie, jeśli jest nadmiernie przyjmowany. Istnieją także kanabinole syntetyczne, które nie mają właściwości psychoaktywnych, ale nie używa się ich jeszcze zbyt często. Jak działają kanabinole i dlaczego powinniśmy na nie uważać?

spis treści

1. Czym są kanabinole?

Kanabinole są najczęściej stosowanymi środkami psychoaktywnymi na całym świecie. Jednym z najpowszechniejszych kanabinoli jest tetraydrokanabinol, czyli popularne THC - składnik marihuany, odpowiedzialny za działanie narkotyczne. Kanabinole pozyskuje się z liści lub żywicy konopii indyjskich.

Zobacz film: "Marihuana zmienia DNA"

Obecnie stosowana marihuana podlega genetycznej modyfikacji i jest o wiele mocniejsza, niż ta stosowana w latach 60 i 70. Kanabinole mają silne właściwości narkotyczne, przez co są jednym z najczęściej leczonych uzależnień na całym świecie.

2. Jak działają kanabinole?

Kanabinole oddziałują na tzw. receptory kanabinoidowe, pobudzając je i stymulując. Odpowiednio duże dawki mogą wywołać szereg zaburzeń percepcyjnych. Najczęściej po spożyciu kanabinoli człowiek traci orientację w czasie i przestrzeni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tak naprawdę na każdego kanabinole działają inaczej. Jedni po ich przyjęciu do organizmu mogą być nadmiernie gadatliwi i pełni energii, inni pesymistyczni, płaczliwi, wystraszeni. Poczucie odprężenia może występować naprzemiennie z lękiem lub zmęczeniem. Ponadto kanabinole mogą wywoływać takie objawy, jak:

 • wzrost wrażliwości zmysłów
 • poczucie odrealnienia
 • wilczy głód
 • nadmierna potliwość
 • zaburzenia równowagi
 • zaburzenia pamięci
 • wzrost ciśnienia krwi i tętna
 • przekrwienie spojówek
 • kaszel
 • wzmożone pragnienie
 • wzrost libido i zwiększenie doznań seksualnych
 • psychoza, majaczenie
 • nierracjonalne myśli i poczucie absurdu
 • histeryczny śmiech
 • ogólne podniecenie lub labilnośc emocjonalna

Wszystkie te objawy zwykle mijają po kilku godzinach, ale pozostawiają po sobie poczucie pustki i znacznie pogorszone samopoczucie. Dlatego właśnie kanabinole są tak niebezpieczne.

3. Kanabinole a uzależnienie

Kanabinole same w sobie nie wywołują uzależnienia fizycznego. Człowiek może jednak uzależnić się od stanu błogości i poczucia odrealnienia, w którym znalazł się na skutek zażywania marihuany. Ponadto kanabinole mogą uśmierzać ból i działąć rozkurczowo.

Długotrwałe przyjmowanie kanabinoli może być przyczyną późniejszych wahań nastroju, silnego bólu głowy, a także zwiększa ryzyko rozwoju raka, depresji i zaburzeń psyhotycznych. U osób, które długotrwale zażywają marihuanę, często można zauważyć tzw. zespół amotywacyjny. Taka osoba stopniowo traci swoje dawne zainteresowania, wycofuje się społecznie i zmniejsza swoją dynamikę życiową.

3.1. Sytuacja prawna a kanabinole

Obecnie w wielu krajach produkcja i dystrybuja produktów zawierających kanabinole jest uznawana za nielegalną, jednak w przepiach tych jest istotna luka. W związku z niewielkim potencjałem uzależniającym, istnieje zapis, który mówi o możliwości posiadania marihuany w niewielkiej ilości "na własny użytek" - kwestia ta nie jest do końca uregulowana.

4. Leczenie uzależnienia od kanabinoli

Osoby, które nadmiernie przyjmują kanabinole, mogą być poddane specjalistycznej terapii, mającej na celu ograniczenie nawyku sięgania po marihuanę. W takiej sytuacji stosuje się przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną i regularne badania krwi na obecnośc kanabinoli.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza