Trwa ładowanie...

Leki inkretynowe – wskazania, działanie, stosowanie

 Anna Krzpiet
07.04.2021 16:49
Leki inkretynowe
Leki inkretynowe (123rf)

Cukrzyca to powszechna choroba, na którą cierpi około 3 miliony Polaków! Na rynku istnieją środki farmaceutyczne, które są niezwykle skuteczne w leczeniu cukrzycy typu 2. Leki inkretynowe świetnie wpływają na wyrównanie glikemii w organizmie człowieka, jednak są drogie i nie objęte refundacją.

spis treści

1. Leki inkretynowe - wskazania

Leki inkretynowe to preparaty farmaceutyczne, które z powodzeniem mogą stosować diabetycy, u których pomimo zastosowania diety i farmakoterapii wciąż utrzymuje się wysoki poziom cukru we krwii. Inkretyny to hormony, które powstają w jelicie, ich wydzielanie następuje szybko po spożyciu posiłku, lecz przed jego strawieniem (przed podniesieniem glikemii we krwi). Zadaniem hormonów inkretynowych jest pobudzanie trzustki do wydzielania insuliny przed wzrostem poziomu cukru we krwi. Hormon GLP-1 powstrzymuje wydzielanie glugakonu, który pobudza wątrobę do wytwarzania glukozy.  Osoby chore na cukrzycę typu 2 często mają kłopot z wyrównaniem poziomu cukru we krwii po spożyciu posiłku, leki inkretynowe obniżają glikemię poposiłkową, lecz co ważne, nie doprowadzają do powstania niedocukrzenia (hipoglikemii).

Leki inkretynowe są wskazane podczas leczenia cukrzycy
Leki inkretynowe są wskazane podczas leczenia cukrzycy

2. Leki inkretynowe - działanie

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Leki inkretynowe są skuteczne, ponieważ z powodzeniem jako syntetyczne hormony zastępują te, które występują normalnie w jelicie cienkim. Leki inkretynowe pobudzają trzustkę do wydzielania insuliny, natomiast wątroba ogranicza produkcję glukozy. Po zażyciu leków inkretynowych, żołądek wolniej zostaje opróżniony, zaś człowiek odczuwa uczucie sytości, przez co spożywa mniej pokarmu. Ograniczenie jedzenia prowadzi do utraty masy ciała. Leki inkretynowe są najczęściej podawane diabetykom razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi  (metforminą,pochodnymi sulfonyloocznika lub pochodną tiazolidynodionu). Nie stosuje się leków inkretynowych razem z insuliną.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? [5 zdjęć]

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi.

zobacz galerię

3. Leki inkretynowe - stosowanie

Leki inkretynowe można stosować w formie tabletek oraz zastrzyków. Tabletki doustne (sitagliptyna, wildagliptyna, saksagliptyna, linagliptyna) opóźniają rozkład inkretyn naturalnie występujących w jelicie cienkim. Leki inkretynowe w formie zastrzyków (eskenatyd, liraglutyd) zaleca się stosować dwa razy dziennie. Istnieje też poprawiona wersja eksenatydu o nazwie eksenatyd LAR, można ją stosować raz w tygodniu, niestety może ona wywoływać skutki uboczne np. zapalenie trzustki lub refluks.

To musisz wiedzieć

Pomimo licznych badań potwierdzających skuteczność leków inkretynowych, wciąż nie są one powszechnie używane przez diabetyków mieszkających w Polsce. Powodem małej popularności leków inkretynowych w Polsce jest ich wysoka cena. Koszt miesięcznego leczenia lekami inkretynowymi w formie tabletek wynosi ponad 200 złotych, zaś kuracja zastrzykami podskórnymi to koszt około 530 złotych. Leki inkretynowe chociaż skuteczne w leczeniu cukrzycy wciąż nie są na liście leków refundowanych w Polce.

Tak jak wiele środków farmaceutycznych również leki inkretynowe mogą powodować skutki uboczne. Po spożyciu tego rodzaju leków mogą wystąpić: wymioty, nudności, zatwardzenia, biegunka oraz niestrawność.

Leki inkretynowe można stosować po konsultacji z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze