Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Mindfulness - co to jest, zalety, stosowanie

Szybkie tempo życia sprawia, że trudno skoncentrować się nam na „tu i teraz”. Robisz kilka rzeczy jednocześnie i nie potrafisz się skupić na jednej czynności? Poznajesz nowe osoby, a za kilka minut nie pamiętasz ich imienia? Odwiedzasz wiele miejsc, ale w żadnych z nich nie jesteś na 100 proc.? Jak to zmienić? Odpowiedzią jest mindfulness.

Zobacz film: "Czekanie sztuką cierpliwości"

spis treści

1. Mindfulness - co to jest?

Mindfulness, zwany też treningiem uważności, wywodzi się z Dalekiego Wschodu i oznacza naukę świadomego życia. Jest to koncentracja na aktualnych myślach, emocjach i doznaniach, których doświadczamy w danym momencie. Może go wykonywać każdy.

2. Mindfulness - zalety mindfulness

Jakie są jego zalety mindfulness? Instruktorzy często podkreślają, że największą korzyścią z praktykowania mindfulness jest pełniejsze doświadczanie świata i większa samoświadomość. Poza tym przypisuje się mu wiele innych zdrowotnych funkcji. Regularne stosowanie mindfulness redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, wpływa pozytywnie na proces trawienia, a nawet pomaga zwalczać ból.

Poza tym mindfulness ma działanie odprężające i uspokajające, pozwala osiągnąć harmonię ciała i umysłu, zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Dodatkowo pomaga usprawnić pamięć oraz ułatwia koncentrację. Ideę mindfulness wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń nerwicowych i depresyjnych.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Wsparcie bliskiej osoby w sytuacji, kiedy odczuwamy silne napięcie nerwowe daje nam ogromny komfort psychiczny....

zobacz galerię

3. Mindfulness - stosowanie mindfulness

Mindfulness nie wymaga od ciebie zbyt wiele czasu. Często wystarczy kilka minut dziennie, aby wyciszyć się i osiągnąć równowagę. Możesz wypróbować kilka prostych ćwiczeń, które nauczą cię być uważnym. Po przebudzeniu staraj się nie myśleć o tym, co czeka cię w pracy, ale skup się na samej czynności „wstawania”. Mogą to być promienie słoneczne wpadające przez okno, śpiew ptaków, a nawet twoje ulubione kapcie.

Pijąc poranną kawę, spróbuj delektować się jej intensywnym smakiem i aromatem oraz doświadczyć ciepła, które po jej wypiciu przepłynie przez twoje ciało. Dzięki takiemu podejściu możesz mieć pewność, że już żaden poniedziałkowy poranek nie będzie dla ciebie straszny.

Większość z nas niestety nie ma czasu na spokojne spożywanie posiłku – jest ono dla nas automatyczną czynnością, którą często wykonujemy w pośpiechu, a przecież jedzenie może być doskonałą okazją do krótkiego treningu uważności. Przede wszystkim lepiej zrezygnować z barów szybkiej obsługi na rzecz samodzielnego przyrządzenia obiadu. Jeżeli brakuje ci czasu, warto poszukać mniejszej, przytulnej restauracji, w której będzie ci łatwiej zebrać myśli. W trakcie jedzenia spróbuj skoncentrować się wyłącznie na spożywaniu dania, aby czerpać jak największą przyjemność z jego smaku, zapachu i kolorów.

Po pracy możesz wybrać się na krótki spacer, w czasie którego postaraj się zwrócić uwagę na jak najwięcej szczegółów i sytuacji, które akurat dzieją się wokół ciebie. Przyjrzyj się dokładnie budynkom i ludziom, których mijasz i nie wybiegaj myślami do przeszłych i przyszłych wydarzeń.

Natłok zajęć i obowiązków sprawia, że często trudno nam się zatrzymać i chociaż na chwilę i złapać „oddech”. Dzięki mindfulness uda ci się zachować radość i dobre samopoczucie. Żyjąc świadomie, możesz mieć pewność, że spośród wielu spraw nie przeoczysz czegoś lub kogoś naprawdę ważnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza