Momarid – dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, cena
Momarid to preparat leczniczy o działaniu przeciwzapalnym. Wykorzystywany jest do objawowego leczenia stanów zapalnych skóry, które reagują na glikokortykosteroidy. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Jak działa Momarid? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania produktu?
- 1. Co to jest Momarid?
- 2. Wskazania do stosowania leku Momarid
- 3. Dawkowanie leku Momarid
- 4. Czy istnieją przeciwwskazania lub skutki uboczne związane z Momaridem?
- 4.1. Czy Momarid jest odpowiedni dla dzieci i osób starszych?
- 4.2. Czy Momarid może wpływać na skuteczność innych leków?
- 5. Gdzie można zakupić Momarid i czy istnieją dostępne zamienniki?
1. Co to jest Momarid?
Momarid to preparat leczniczy zawierający furoinian mometazonu. Produkt przeznaczony jest do leczenia stanów zapalnych oraz świądu skóry, które reagują na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami.
Produkt występuje w postaci kremu lub maści. W skład leku Momarid (maść) prócz mometazonu furoinianu, wchodzi także glikolu propylenowego monopalmityno stearynian oraz butylohydroksytoluen (E 321). Inne substancje pomocnicze znajdujące się w produkcie to: glikol heksylenowy, kwas fosforowy stężony, wosk biały, wazelina biała, woda oczyszczona.
2. Wskazania do stosowania leku Momarid
Maść Momarid stosuje się do leczenia skóry bardzo suchej, popękanej oraz łuszczącej się, w tych przypadkach, w których zalecane jest miejscowe leczenie mometazonem.
Produkt znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii objawowej stanów zapalnych skóry, które odpowiadają na leczenie miejscowe kortykosteroidami. Są to głównie:
- atopowe zapalenie skóry (AZS) – czyli przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba skóry, która objawia się m.in. poprzez świąd skóry, suchość skóry, zaczerwienienie i skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych (objawy te często obniżają komfort życia, wpływają na samopoczucie, uniemożliwiają sen),
- łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych) – to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu autoimmunologicznym, objawiająca się specyficznymi zmianami skórnymi (przede wszystkim łuskowate, swędzące plamy).
3. Dawkowanie leku Momarid
Jakie są zalecane dawki leku Momarid? Dawkę i częstotliwość stosowania maści ustala lekarz. Zazwyczaj zaleca się jednak aplikować cienką warstwę maści raz na dobę w przypadku dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat.
Jak długo trwa zazwyczaj leczenie przy użyciu Momarid? Zgodnie z treścią ulotki, produktu nie powinno się stosować dłużej niż przez 3 tygodnie.
4. Czy istnieją przeciwwskazania lub skutki uboczne związane z Momaridem?
Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na mometazonu furoinian lub jakąkolwiek inną substancję pomocniczą.
Zgodnie z treścią ulotki przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są także:
- okołoustne zapalenia skóry,
- świąd okolic odbytu oraz narządów płciowych,
- wysypka pieluszkowa,
- trądzik różowaty, trądzik pospolity,
- zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- odczyny poszczepienne,
- ospa wietrzna,
- gruźlica, czy kiła.
Stosowanie preparatu w ciąży lub w czasie karmienia piersią nie jest wskazane. W takich przypadkach leczenie należy omówić z lekarzem. Jest ono możliwe tylko wówczas, gdy potencjalne korzyści, wynikające ze stosowania leku, przewyższają ewentualne ryzyko.
Maści nigdy nie należy nakładać na uszkodzoną skórę.
4.1. Czy Momarid jest odpowiedni dla dzieci i osób starszych?
Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat. Natomiast w przypadku seniorów decyzję o stosowaniu produktu podejmuje lekarz.
4.2. Czy Momarid może wpływać na skuteczność innych leków?
Nie są znane interakcje z innymi lekami, gdyż dotychczas nie zostały przeprowadzone badania w tym kierunku. Dlatego też bezpieczeństwo stosowania produktu wraz z innymi lekami w każdym przypadku najlepiej jest omówić z lekarzem.
5. Gdzie można zakupić Momarid i czy istnieją dostępne zamienniki?
Cena za Momarid 1 mg/g, 30 g (maść tuba) to ok. 40 zł. Lek dostępny był na receptę w wybranych aptekach. Obecnie lek pod nazwą Momarid nie jest dostępny w sprzedaży. Dostępny jest jednak jego odpowiednik – maść Elocom, 1 mg/g, 30 g (cena ok. 35 zł).
Jakie są opinie pacjentów na temat skuteczności Momaridu?
Opinie pacjentów o produkcie bywają bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od przypadku, skali problemu i indywidualnych różnic w odpowiedzi na leczenie preparatem. Jednak ogólnie Momarid uznawany jest za lek o wysokiej sile działania, który skutecznie zmniejsza objawy niektórych zapalnych chorób skóry, takie jak świąd, czy zaczerwienienie.
Jednak w każdym przypadku najbezpieczniej jest sugerować się opinią lekarza dermatologa.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.