Laktoza - nietolerancja, alergia, dieta

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia, które spowodowane jest brakiem lub zbyt małym wytwarzaniem enzymu zwanego laktazą, odpowiadającego za prawidłowy rozkład laktozy. Jest to dwucukier obecny w mleku i innych produktach nabiałowych. Nietolerancja laktozy może mieć dwie postaci: pierwotną, która wymaga zachowywania diety przez całe życie i wtórną, której leczenie opiera się na okresowej eliminacji mleka i zastosowaniu mieszanek bezlaktazowych.

1. Laktoza - rodzaje alergii

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nietolerancji laktozy:

  • pierwotna nietolerancja laktozy u niemowląt (alaktazja) – jest niezwykle rzadką postacią nietolerancji laktozy, którą wykrywa się już w wieku niemowlęcym. Chorzy na ten rodzaj nietolerancji laktozy muszą przestrzegać diety z wyłączeniem laktozy przez całe życie;
  • pierwotna nietolerancja laktozy u dorosłych – charakteryzuje się postępującym wraz z wiekiem zmniejszeniem aktywności laktazy, która w okresie wczesnego dzieciństwa jest prawidłowa; proces ten ma uwarunkowanie genetyczne oraz etniczne;
  • wtórny niedobór laktozy – znany jest jako zespół biegunki przewlekłej, występujący przy ostrych infekcjach jelitowych, rotawirusowych, w celiakii, w biegunkach poantybiotykowych, w nieswoistych zapaleniach jelit, w enteropatii cukrzycowej.

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

2. Laktoza - alergia na mleko krowie

Alergia na mleko krowie jest zjawiskiem o odmiennej patogenezie niż nietolerancja laktozy. Jest to bowiem reakcja obronna organizmu, która pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem. Uczuleniu na mleko krowie często towarzyszy infekcja układu trawiennego, która jest czasem traktowana jak jego przyczyna. Mija wraz z rozwojem układu trawiennego.

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy
Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy [7 zdjęć]

Nietolerancja laktozy jest dziś jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej, kiedy...

zobacz galerię

Objawy alergii na mleko krowie:

3. Laktoza - objawy nietolerancji laktozy

Alergia na mleko powoduje następujące objawy:

  • podrażnienie błony jelita cienkiego,
  • zaburzenia trawienia,
  • wzmożenie perystaltyki,
  • kwaśne i tryskające stolce,
  • bolesne skurcze i biegunki,
  • wzdęcia i bóle brzucha,
  • nudności, wymioty i skurcze. ****

Zobacz także:

Nietolerancja laktozy jest bardzo dokuczliwą alergią pokarmową, która jest przyczyną wielu ograniczeń i restrykcji żywieniowych. Powoduje, że ludzie z alergią na mleko muszą zwracać szczególną uwagę na składniki i dodatki zawarte w produktach żywnościowych.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Pokarm niemowląt

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.