Profilaktyka alergii
Alergie u dzieci i niemowląt zdarzają się bardzo często. Pierwszym punktem zapobiegania alergii pokarmowej jest dbałość o zdrowie matki przed ciążą i zdrowe odżywianie się kobiety ciężarnej. Poza tym karmienie noworodka wyłącznie piersią i to jak najdłużej to podstawa w zapobieganiu alergiom u niemowląt. Dzieci zdrowych matek będą zdrowe, dopóki będą karmione wyłącznie ich mlekiem. Profilaktyka chorób alergicznych jest uzależniona od sytuacji.
1. Dzieci dziedziczące skłonności do alergii po ojcu
Najlepszym pokarmem dla noworodka jest siara, czyli pierwsze krople mleka matki. Przystawienie noworodka do piersi uruchamia właściwe odruchy zarówno u dziecka, jak u matki. Pierwsze krople mleka matki działają jak antybiotyk, dzięki zawartym w nim specjalnym składnikom. Mleko matki posiada właściwości szczepionki, ponieważ zawiera przeciwciała przeciwko wirusom, z którymi styka się matka i dziecko. Karmienie piersią jest niezmiernie ważne dla zdrowia dziecka. W siarze znajduje się bogactwo przeciwciał, które mają możliwości blokady dostępu wszystkim czynnikom, które mogą powodować uczulenie.
Aby zapobiegać alergii niemowląt, należy karmić piersią przez co najmniej sześć miesięcy. Do pierwszego roku życia, dopóki dziecko jest dokarmione piersią, nie należy stosować mleka krowiego czy koziego, gdyż to może powodować wysypkę w wyniku alergii pokarmowej.
Nowe pokarmy należy wprowadzać pojedynczo, podając je przez kilka dni i obserwując reakcję dziecka. Alergia u dzieci może występować na wskutek owoców rosnących w tropikach: banany, cytrusy - są one niezrywane zupełnie dojrzałe, dojrzewają w obecności środków przeciwgnilnych. Dopiero po upływie pierwszego roku życia można wprowadzać większe ilości białka roślinnego (na przykład potrawy z grochu, fasoli, soczewicy, soi). Jeśli chcesz uniknąć wysypki pokarmowej, zamiast mleka krowiego podawaj odżywki mlekozastępcze.
2. Dzieci dziedziczące skłonności do alergii po matce
Jeżeli system immunologiczny matki ze skłonnościami do alergii pracuje nieprawidłowo, to jest wysokie ryzyko, iż twoje dziecko może również mieć alergię. Dziecko, mimo że jest karmione wyłącznie mlekiem matki, jest narażone na szkodliwą alergię pokarmową.
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: sapki, kolki, zapalenie ucha środkowego, katar, kaszel, zapalenie oskrzeli, płuc i krtani czy gardła, biegunki, wymioty, wysypka.
Zapobieganie alergii u dzieci
- zastosowanie diety eliminacyjnej, opracowanej na podstawie wyników ekspozycji na kolejne alergeny pokarmowe matki i obserwacja, jakie objawy alergii pokarmowej występują u dziecka,
- przeprowadzenie diagnostycznych testów alergicznych.
3. Niemowlęta ze schorzeniami alergicznymi (niekarmione piersią)
Jeśli dziecko nie było karmione piersią, a i w późniejszym wieku jest niewłaściwie odżywiane, może mieć uczulenie bądź alergię pokarmową. Ponadto, dzieci żywione w pierwszych miesiącach życia białkiem krowim, kozim, a nawet sojowym, często miewają alergie pokarmowe, infekcje, gdyż układ obronny nie potrafi ochronić organizmu.
Przyczyny trudności w karmieniu i niekarmieniu piersią
- niewiedza i wynikające z niej mity rozpowszechniane zarówno wśród matek na temat mleka człowieka,
- leki przyśpieszające poród hamują laktację,
- zła technika karmienia, czyli nieprawidłowe ułożenie dziecka,
- zła dieta matki, bogata w białka zwierzęce, duża ilość glutenu sprzyja alergiom niemowląt.
4. Zapobieganie alergii
- alergia u dzieci jest leczona odżywkami hipoalergicznymi z zawartością oleju palmowego,
- należy uzupełnić poziom wapnia w organizmie, gdyż wchłanianie wapnia zostaje osłabione przez odżywki,
- dieta eliminacyjna u dzieci siedmio-, dwunastomiesięcznych.
Zapobieganie alergii jest niezmiernie ważne dla zdrowia dzieci i dobrego samopoczucia matki. Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zdrowe odżywianie to podstawa dla kobiet karmiących piersią. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie eliminującej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.