Skuteczność nikotynowych terapii zastępczych

W przeprowadzonym niedawno badaniu naukowcy z Harvard School of Public Health wykazali, że nikotynowe terapie zastępcze opracowane w celu pomocy palaczom w rzuceniu nałogu nie są szczególnie skuteczne. Niską efektywność terapii odnotowano zwłaszcza w przypadku plastrów nikotynowych oraz gum.

Badania nad skutecznością nikotynowych terapii zastępczych

W badaniu kohortowym naukowcy monitorowali postępy 787 dorosłych osób, które niedawno rzuciły palenie. Uczestnicy badania podawali dane na swój temat w trzech okresach, w latach: 2001-2002, 2003-2004 oraz 2005-2006. Badani udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania nikotynowej terapii zastępczej w formie plastra nikotynowego, gumy z zawartością nikotyny, inhalatora nikotyny oraz sprayu do nosa. Istotną informacją był najdłuższy okres, podczas którego korzystali z tego typu terapii. Ponadto uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące ewentualnego udziału w programie wspomagającym rzucenie palenia. Okazało się, że w każdym z trzech okresów badania niemal 1/3 badanych wróciła do nałogu. Naukowcy nie zanotowali żadnej różnicy w przypadku osób, które stosowały nikotynową terapię zastępczą przez ponad sześć tygodni. Korzystanie z pomocy profesjonalisty również nie miało wpływu na wytrwanie w postanowieniu o rzuceniu palenia. Co ciekawe, badanie wykazało, że na powodzenie w zerwaniu z nałogiem nie wpływa liczba wypalanych dawniej papierosów.

Zobacz film: "Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?"

Przeprowadzone badanie dowiodło, że na dłuższą metę nikotynowa terapia zastępcza nie jest skuteczniejsza w czasie rzucania palenia niż samodzielne próby zerwania z nałogiem. Mimo iż wcześniejsze badania kliniczne wskazują na efektywność nikotynowej terapii zastępczej, badania na populacji ogólnej nie potwierdzają tych wyników.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 7 godzin temu

8

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...