Trwa ładowanie...

Skuteczność nikotynowych terapii zastępczych

W przeprowadzonym niedawno badaniu naukowcy z Harvard School of Public Health wykazali, że nikotynowe terapie zastępcze opracowane w celu pomocy palaczom w rzuceniu nałogu nie są szczególnie skuteczne. Niską efektywność terapii odnotowano zwłaszcza w przypadku plastrów nikotynowych oraz gum.

Zobacz film: "Palenie vs. karmienie piersią"

1. Badania nad skutecznością nikotynowych terapii zastępczych

W badaniu kohortowym naukowcy monitorowali postępy 787 dorosłych osób, które niedawno rzuciły palenie. Uczestnicy badania podawali dane na swój temat w trzech okresach, w latach: 2001-2002, 2003-2004 oraz 2005-2006. Badani udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania nikotynowej terapii zastępczej w formie plastra nikotynowego, gumy z zawartością nikotyny, inhalatora nikotyny oraz sprayu do nosa. Istotną informacją był najdłuższy okres, podczas którego korzystali z tego typu terapii. Ponadto uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące ewentualnego udziału w programie wspomagającym rzucenie palenia. Okazało się, że w każdym z trzech okresów badania niemal 1/3 badanych wróciła do nałogu. Naukowcy nie zanotowali żadnej różnicy w przypadku osób, które stosowały nikotynową terapię zastępczą przez ponad sześć tygodni. Korzystanie z pomocy profesjonalisty również nie miało wpływu na wytrwanie w postanowieniu o rzuceniu palenia. Co ciekawe, badanie wykazało, że na powodzenie w zerwaniu z nałogiem nie wpływa liczba wypalanych dawniej papierosów.

Przeprowadzone badanie dowiodło, że na dłuższą metę nikotynowa terapia zastępcza nie jest skuteczniejsza w czasie rzucania palenia niż samodzielne próby zerwania z nałogiem. Mimo iż wcześniejsze badania kliniczne wskazują na efektywność nikotynowej terapii zastępczej, badania na populacji ogólnej nie potwierdzają tych wyników.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.