Smartfony wpływają na cykl snu – patrzenie na ekran telefonu przed snem może być niebezpieczne

Eksperci, zajmujący się problemem alarmują: zbyt korzystanie ze smartfonów powoduje zaburzenia snu.

Niebieskie światło hamuje wytwarzanie melatoniny

Badania opublikowano w czasopiśmie „PLoS ONE”. Naukowcy mierzyli czas, kiedy uczestnicy patrzyli na ekran smartfona, a także czas spędzony w łóżku i ilość snu. Odkryli, że osoby które spędzały więcej czasu przy swoich smartfonach, szczególnie podczas godzin przed snem, spali krócej, mniej przy tym wypoczywali i potrzebowali więcej czasu, by zasnąć.

Ma to znaczenie, ponieważ słaba jakość snu często jest czynnikiem ryzyka dla poważnych i potencjalnie śmiertelnych stanów chorobowych.

"Te odkrycia nie można jednak poprzeć wnioskami przyczynowo-skutkowymi. Może być tak, że zły sen prowadzi do częstszego korzystania ze smrtfonów. Ale to błędne koło, bo używanie tych urządzeń, zwłaszcza przed snem, może mieć na nas negatywny wpływ" - piszą autorzy badania.

"Niebieskie światło negatywnie wpływa na poziom hormonu, melatoniny, wywołującej senność" – wyjaśnia Amerykańskie Towarzystwo Naukowe. Ludzie mają niski poziom melatoniny w ciągu dnia, a produkcja tego hormonu podnosi się w godzinach wieczornych, do maksimum w środku nocy.

Światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny w czasie, gdy poziom hormonu powinien wzrastać, a to z kolei wpływa na nasz cykl snu.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki, jednak eksperci twierdzą, że spanie do późna w weekend (jak również...

Eksperci i grupy takie jak Narodowe Towarzystwo Snu ostrzegało osoby korzystające z smartfonów w łóżku jeszcze przed tym badaniem, mówiąc, że ekrany mogą negatywnie wpływać na higienę snu - otoczenie i procesy zachodzące przed zaśnięciem - a to może zaburzyć nasz cykl dobowy.

"Te odkrycia dotyczące rzeczywistego wpływu ekranów smartfona na sen, opierają się wcześniejszej pracy popartej na własną oceną i potwierdzają, że dorośli spędzają znaczną ilość czasu patrząc się na niebieskie światło emitowane przez te urządzenia" – mówi nowe badanie.

Inne ekrany też mogą zakłócić sen

Około 650 osób biorało udział w badaniu, w którym za pomocą pobranej na smartphon aplikacji mierzyły swój czas spędzony na patrzeniu się na ekran. Aplikacja odnotowała, że średni czas korzystania z telefonu to 3,7 minut na godzinę w ciągu całego 30-dniowego okresu badawczego.

Wcześniejsze badania wykazały też, że patrzenie się na inne ekrany, np. oglądanie telewizji, granie w gry wideo i korzystanie z komputerów, również może być powodem problemów ze snem.

Według statystyk, prawie połowa Polaków ma problemy ze snem. Nie lepiej jest w przypadku nastolatków – co piąta osoba w wieku od 15 do 19 lat cierpi na bezsenność.

Brak odpowiedniej ilości snu może powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu, obniżenie zdolności intelektualnych, depresję, obniżoną odporność, otyłość, cukrzycę, problemy z krążeniem oraz choroby układu żołądkowo-jelitowego.

Jeżeli problemy ze snem trwają dłużej i przeszkadzają w codziennym funkcjnowaniu, należy zgłosić się do lekarza.

Kinga Ludwik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...