Trwa ładowanie...

Zasypiasz z ten sposób? Może skończyć się nawet rakiem

 Katarzyna Prus
28.09.2022 18:05
Niebieskie światło, które emitują urządzenia elektroniczne jest zabójcze dla zdrowia
Niebieskie światło, które emitują urządzenia elektroniczne jest zabójcze dla zdrowia (Getty Images)

Nie wyobrażasz sobie wieczoru bez smartfona i laptopa? Ten często lekceważony nawyk może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Nie chodzi tylko o rujnowanie wzroku czy zaburzenia snu, przed czym od dawna ostrzegają lekarze. Nowe badania dowodzą, że nadmierny kontakt ze sztucznym niebieskim światłem przed zaśnięciem może też sprzyjać nowotworom.

spis treści

1. Niebieskie światło - jak wpływa na zdrowie?

Niebieskie światło emituje słońce, ale także sprzęt elektroniczny, z którego trudno na co dzień zrezygnować: smartfony, laptopy i komputery. Mimo że znacznie więcej promieniowania niebieskiego pochodzi ze słońca, to urządzenia elektroniczne są głównym zagrożeniem dla zdrowia. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z nich nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem.

Zbyt dużo niebieskiego światła, zwłaszcza wieczorem zwiększa ryzyko nowotworów
Zbyt dużo niebieskiego światła, zwłaszcza wieczorem zwiększa ryzyko nowotworów (Pixabay)
Zobacz film: "Światło ekranów przyśpiesza ślepotę"

Niebieskie światło nie zawsze jest jednak szkodliwe. Pochodzące ze słońca o poranku przynosi wiele korzyści. Poprawia koncentrację i samopoczucie, dodaje energii. Dlatego okna są ważne nie tylko w domu, ale też w miejscu pracy, bo dostęp do światła wpływa na wydajność.

Natężenie tego światła zaczyna spadać ok. godz. 14-15. Zgodnie z tym naturalnym rytmem, po południu powinno się też powoli kończyć pracę przy komputerze, a także ograniczyć korzystanie ze smartfonów. Tymczasem dla wielu to właśnie późne popołudnie i wieczór, a czasem również noc, to idealny moment na przeglądanie mediów społecznościowych czy oglądanie ulubionych seriali. W takich przypadkach nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może mieć bardzo poważne konsekwencje.

2. Szkodzi oczom i zaburza sen

Skutki tych szkodliwych przyzwyczajeń na pewno odczują oczy. Może dojść m.in. do zespołu suchego oka, a także uszkodzenia soczewki czy siatkówki oka. Wśród potencjalnych zagrożeń jest również zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet zaćma.

Dlatego specjaliści zalecają, żeby mniej więcej co 20 minut odrywać wzrok od komputera czy smartfona, nawet w ciągu dnia. Dobrze też stosować nawilżające krople do oczu. Lekarze alarmują, że na szczególnie dotkliwe skutki są narażone dzieci i nastolatki, które bardzo często trudno nawet na chwilę oderwać od telefonu czy komputera.

Warto mieć też świadomość, że zbyt długi kontakt z niebieskim światłem, który fundujemy sobie wieczorem jest bardzo szkodliwy dla snu. Zaburzamy w ten sposób produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego m.in. za zasypianie. Skutkiem może być więc bezsenność, ale nie tylko. Mogą się pojawić zaburzenia koncentracji, drażliwosć, bóle głowy czy zaburzenia rytmu serca.

Dlatego wszelkie urządzenia, które emitują niebieskie światło powinno się odkładać minimum trzy godziny przed snem.

3. Niebieskie światło sprzyja nowotworom

Niebieskie światło nie jest też korzystne dla skóry. Nadmierna ekspozycja może skutkować m.in. przedwczesnymi zmarszczkami, utratą elastyczności, wysuszeniem.

To jednak nie koniec złych wiadomości. Niedawne badania hiszpańskich i amerykańskich naukowców wskazują na kolejne zagrożenia. Okazuje się, że niebieskie światło może też wpływać na rozwój komórek nowotworowych. Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health i American Cancer Society odkryli, że światło emitowane m.in. przez ekrany smartfonów i komputerów, mogą przyczyniać się do nadwagi, otyłości oraz raka prostaty, tarczycy i płuc.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze