Szczepienia łagodzą objawy long COVID? Są nowe badania
- Warto zaszczepić się po przejściu COVID-19, aby zapobiec długotrwałym objawom, a w razie ich wystąpienia - przyspieszyć powrót do zdrowia. Dlatego zachęcam niezaszczepione osoby, w tym ozdrowieńców, do przyjęcia preparatu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, komentując najnowsze wyniki badań. Okazuje się bowiem, że dzięki szczepieniu minimalizujemy ryzyko długotrwałych zmian w organizmie.
1. Ozdrowieńcy cierpią na objawy long COVID
Według badań blisko połowa osób, która przeszła zakażenie koronawirusem, boryka się z długotrwałymi objawami COVID-19, czyli tzw. long COVID. Jest to zespół kilkunastu objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. Może wystąpić tylko jeden symptom lub kilka jednocześnie.
Najbardziej powszechne symptomy long COVID to:
- mgła mózgowa,
- zmęczenie,
- problemy ze snem,
- skrócenie oddechu lub przewlekły kaszel,
- problemy z sercem,
- problemy neurologiczne lub psychiczne,
- utrata węchu,
- utrata apetytu,
- biegunki,
- utrata włosów,
- wysypka skórna,
- ucisk w klatce piersiowej,
- ból stawów i mięśni,
- cukrzyca,
- choroby nerek.
- Objawy te pojawiają się u pacjentów kilka tygodni po zakażeniu. Trwają od 6 miesięcy do roku. Pacjenci nie muszą odczuwać wszystkich wymienionych dolegliwości. Wystarczy, że pojawi się u nich jeden objaw, który może bardzo utrudnić im codzienne życie - informuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Zakładu Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Objawy te negatywnie wpływają również na psychikę człowieka, powodując obniżenie nastroju. Dolegliwości long COVID, w zależności od ich rodzaju, powinny być konsultowane z odpowiednim specjalistą - dodaje ekspertka.
2. Szczepionka chroni przed long COVID
Do tej pory sporadycznie pojawiały się informacje, że podanie szczepionki podczas trwania długich objawów COVID-19 powoduje ich złagodzenie i przyspiesza powrót do zdrowia. Obecnie jest na to naukowe potwierdzenie. Pod koniec września w "The Lancet" opublikowano najnowsze badania brytyjskich naukowców, w których oceniono wpływ szczepienia na pacjentów z przewlekłą postacią COVID-19.
- W badaniu wzięło udział ponad 900 osób, które podzielono na dwie grupy. W pierwszej byli ludzie, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i skarżyli się na trwające dolegliwości, po czym się zaszczepili. Z kolei w drugiej grupie były osoby, które choć przechorowały COVID-19, to nie przyjęły szczepionki. W jednej i drugiej grupie badano występowanie, natężenie i czas trwania objawów long COVID. Porównania tych dwóch grup dokonano po upływie czterech miesięcy - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Wyniki badań były zaskakujące. W porównaniu z osobami niezaszczepionymi, w grupie zaszczepionych było dwukrotnie więcej osób, u których w ciągu tych czterech miesięcy doszło do całkowitego ustąpienia wszystkich objawów long COVID.
- Szczepienie przeciw koronawirusowi zmniejszyło nasilenie i przyspieszyło ustąpienie objawów long COVID po 120 dniach wśród pacjentów, którzy ich doświadczali - zauważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
- Dodatkowo, zaszczepieni ozdrowieńcy uzyskają bardzo wysoką odporność hybrydową, która wynika zarówno z przechorowania COVID-19, jak i szczepienia - dodaje.
Zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej zarówno ludzie starsi, jak i młodzi, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, powinni się zaszczepić tak szybko, jak to możliwe. Dlatego, że long COVID może dotknąć każdego - bez względu na wiek.
- Objawy long COVID mogą się pojawić zarówno u osób, które ciężko przeszły zakażenie, jak i u tych, które przeszły chorobę bezobajwowo - mówi wirusolog.
- Mechanizm działania szczepionki u ozdrowieńców, która osłabia objawy long COVID i powoduje szybszy powrót do zdrowia, nie jest jeszcze znany. Wszyscy czekamy na kolejne wyniki badań, które nam to wyjaśnią - dodaje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.