Na czym polega test owulacyjny?
Test owulacyjny wykonuje się u kobiet (najczęściej u tych, które mają problemy z zajściem w ciążę) w celu doprecyzowania występowania dni płodnych. W związku z tym metoda ta umożliwia ustalenie terminu owulacji w celu wybrania dogodnego momentu zapłodnienia oraz reguluje płodność metodą naturalną. Aby wynik testu był miarodajny i nie wskazywał błędnego wyniku, wykonująca go kobieta powinna pamiętać o kilku wskazówkach.
1. Zasady stosowania testów owulacyjnych
- unikać napięć emocjonalnych w dniu badania, ale też i przed wykonaniem testu;
- odstawić używki typu alkohol itp.;
- starać się nie spożywać leków (jeżeli jest taka możliwość);
- ograniczyć spożywanie napojów do minimum;
- skonsultować z lekarzem ginekologiem wszelkie choroby infekcyjne dróg moczowych, a także aktualnie przyjmowane leki.
2. Wzrost hormonu LH
Około 24-36 godzin przed owulacją (uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa) - wydalanego przez przysadkę mózgową wraz z moczem u kobiety, pozwala określić dni płodne u kobiety. W okresie okołoowulacyjnym stosuje się przez kilka dni test owulacyjny. Kobieta oddaje mocz i zgodnie z instrukcjami na ulotce testu wykonuje zapisane w niej wytyczne. Istotne jest oddawanie moczu o jednej i tej samej porze, najkorzystniej późnym wieczorem lub nad ranem. Wówczas stężenie hormonu LH jest najwyższe. Istotną informacją dla osób ustalających najkorzystniejszy dzień zapłodnienia poprzez test LH jest fakt, że zbyt częsta ilość stosunków lub samogwałt prowadzi do zmniejszenia objętości i gęstości płynu nasiennego.
Test płodności należy do grupy badań wykonywanych przed ciążą. Nie niesie żadnych powikłań i może być stosowane wielokrotnie, lecz istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli test nie wykazał szczytu owulacji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.