Trwa ładowanie...

Testy na koronawirusa

Codziennie wykonywne jest tysiące testów na obecność koronawirusa. By móc potwierdzić lub wykluczyć obecność zakażenia, lub przeciwciał wytworzonych wskutek walki z infekcją dostępne są różne metody diagnostyczne. Obecnie do wykrywania zakażenia wykorzystuje się badania genetyczne oraz serologiczne. Które są skuteczniejsze i jak je wykonać?

Zobacz film: "Testy antygenowe. Dr Sutkowski mówi, co robić jeśli test wyjdzie fałszywie (WIDEO)"

spis treści

1. Testy na koronawirusa - rodzaje

Testy PCR to testy genetyczne. Wykrywają one obecność materiału genetycznego wirusa w próbce pobranej od chorego. Do badania należy pobrać wymaz z nosogardzieli pacjenta. Następnie próbka jest wysyłana do laboratorium. Testy te wykazują wysoką czułość i są bardzo skuteczne, jednak cała procedura trwa bardzo długo i wyniki mogą być dostępne nawet po kilku dniach.

Testy antygenowe wykrywają antygeny wirusa. Są to struktury, które pobudzają układ odpornościowy do działania. Badania te sprawdzają, czy pacjent jest w trakcie aktywnej infekcji koronawirusa.

Test wykonuje się na podstawie wymazu z nosa lub nosogardzieli. Wynik dostępny jest po kilku - kilkudziesięciu minutach. Cała procedura nie wymaga specjalistycznej aparatury diagnostycznej. Minusem testów antygenowych jest to, że nie są równie czułe, jak testy PCR. Niektórzy eksperci uważają, że mogą one pominąć część osób zakażonych.

Testy serologiczne opierają się na badaniu próbki krwi. Służą one do wykrywania przeciwciał (IgG, IgM lub IgG/IgM) zwalczających koronawirusa. Obecność we krwi tych przeciwciał może świadczyć o przebyciu zakażenia lub czynnej infekcji. Testy na ich obecność można wykonać poprzez zastosowanie dwóch metod: jakościowej i półilościowej.

Metoda półilościowa, oprócz potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia sprawdza, czy istnieją przeciwciała i określa, ile ich jest. Metoda jakościowa pozwala tylko na określenie, czy nasz organizm wytworzył potrzebne przeciwciała. Jest to badanie tańsze, ale zdecydowanie mniej szczegółowe.

2. Badania dostępne na znajdzlekarza.abczdrowie.pl

Portal Znajdź lekarza jest częścią WP abcZdrowie. Dzięki tej stronie można w łatwy sposób m.in. umówić się ze specjalistą na konsultację telemedyczną bądź stacjonarną. Portal oferuje również pakiety badań dedykowane osobom chcącym przebadać się pod kątem ogólnego stanu zdrowia lub bardziej szczegółowo przyjrzeć się kondycji np. tarczycy. Od niedawna można również wykupić pakiety COVID-19, w których można znaleźć zarówno testy na koronawirusa, jak i sprawdzić wyniki badań na tzw. choroby współistniejące.

Na stronie znajdzlekarza.abczdrowie.pl dostępne są poniższe pakiety badań:

• panel przeciwciał IgA i IgG, półilościowo • przeciwciała IgA lub IgM, półilościowo • przeciwciała IgG, półilościowo

Panel badań metodą półilościową oraz jakościową jest testem serologicznym, weryfikującym obecność przeciwciał IgA i IgG specyficznych dla koronawirusa SARS-CoV-2. Do badania oddaje się próbkę krwi. Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo.

Test dedykowany jest osobom zdrowym, które nie wykazują żadnych objawów infekcji. Dodatni wynik badania może sugerować, że pacjent przeszedł już zakażenie w przeszłości lub obecnie jest zakażony. Ujemny wynik testu nie daje stuprocentowej pewności, że pacjent jest zdrowy. By to określić, zaleca się wykonanie testu PCR.

Dostępne są również testy przesiewowe. Wynik potwierdza się za pomocą ilościowego testu IgG i półilościowego testu IgM (test z potwierdzeniem Roche).

• przeciwciała total IgG, IgM, test przesiewowy (Roche) • przeciwciała, test przesiewowy z potwierdzeniem (Roche)

Można wykupić również pakiety badań krwi, które należy wykonać na czczo w godzinach porannych. Pakiet COVID-19 badania uzupełniające składa się z następujących badań:

• ALT-aminotransferaza alaninowa • AST aminotransferaza asparaginianowa • Białko CRP (białko c rekatywne) • D-dimery ilościowo (osocze) • Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) • Morfologia pełna

Eksperci zaznaczają, że najcięższy przebieg choroby występuje u pacjentów, u których zostały zdiagnozowane choroby współistniejące m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy choroby nerek. Dla osób obciążonych takimi chorobami powstał specjalny pakiet badań.

Pakiet COVID-19 choroby współistniejące zawiera:

• Białko całkowite – surowica • Cholesterol HDL • Cholesterol LDL wyliczany • Cholesterol całkowity • Glukoza na czczo we krwi żylnej • Kreatynina – surowica • Kwas moczowy – surowica • Mocznik – surowica • Trójglicerydy TG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.